وکیلانه » » “مهار نشده” دقیقاً‌ همان اتفاقی است که باید در سیما بیفتد نه در سینما
من در  RSS من در  Picasa من در  YouTube من در  گوگل پلاس من در  FriendFeed من در  توییتر من در  Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
“مهار نشده” دقیقاً‌ همان اتفاقی است که باید در سیما بیفتد نه در سینما
۱۶ام, آبان ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۵۵]

 

بگذارید همین اول سنگ‌هایمان را باهم وا بکنیم، قصد داشتم تیتر این نوشته را "مهار نشده ببینید تا احساس غرور کنید" قرار بدهم. یعنی که در این قحطی کار اصولی و حرفه‌ایی مستند "مهار نشده" قطعاً یک غنیمت است که باید از آن حمایت شود و برای آن تبلیغ. و من به عنوان یک موافق یا کسی که از دیدن این مستند خوشش آمده یا یک چیزی توی همین مایه‌ها دارم این خطوط را می‌نویسم. پس من طرفدار "مهارنشده" هستم اما حرف‌م چیز دیگری است. اوکی؟

اما "مهارنشده" چیست؟
"مهارنشده"( Uncontained) مستندی است ۶۴ دقیقه‌ایی به زبان انگلیسی، کاری از همان گروهی که "یزدان تفنگ ندارد" را در خصوص حوادث پس از انتخابات ساخته بودند. حکایت دانشجوی پاکستانی است که در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ در خصوص پرونده‌ی هسته‌ای ایران تحقیق می‌کند و به نظر من کل مستند در جستجوی پاسخی است برای این سوال که چرا موطن "محتشم" دانشجوی پاکستانی با دارا بودن سلاح هسته‌ای مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما ایران صرفاً به دلیل اینکه امکان دارد بخواهد در جهت دستیابی به سلاح هسته‌ای قدم بردارد این‌همه مورد توجه قرار گرفته؟
پاسخ به این سوال در قالب مروری بسیار سریع بر چیستی انقلاب اسلامی ایران، اتفاق می‌افتد و همچنین مصاحبه با مردم عادی و نیز یکی از مخالفین پرونده‌ی هسته‌ای ایران جناب آقای شیرزاد، نماینده‌ی جنجالی مجلس ششم و چند نفر دیگر.

خوب؛ چه چیز خاصی در "مهار نشده" وجود دارد؟
اولین چیزی که به چشم می‌خورد کیفت بسیار قابل قبول تدوین و ساخت و صدا‌گذاری آن است که وقتی در نظر بگیریم تیم سازنده‌ی آن،  گروهی از دانشجویان دانشگاه شریف هستند که تخصص خاصی در فیلم‌سازی ندارند، حد کیفیت بسیار ملموس‌تر می‌شود.(اینجا کلیک کنید و بخشی از این مستند را ببیند و خودتان قضاوت کنید"تیزر اول"). به عنوان مثال در بخشی از مستند تصاویری از استقبال مردم از امام خمینی در تهران پخش می‌شود که هم بسیار بجا‌ استفاده شده و هم با موسیقی زیبایی همراه شده که به خوبی بر دل می‌نشیند و من موقع دیدن آن ضمن دریافت یک حس خوش، داشتم به این فکر می‌کردم که به راستی چرا تا کنون این استقبال مردم از امام، به عنوان بخشی از تاریخ‌ این کشور مورد توجه درستی قرار نگرفته؟

نکته‌ی دوم، توجه‌ قابل قبولی است که روند مستند به اصلی‌ترین عنصر‌ حرفه‌ایی گریی یعنی رعایت اصل "بی‌طرفی" دارد. ببینید من به هیچ عنوان دلم نمی‌خواهد ساده لوح باشم و بگویم که یک مستندساز یا  یک گزارش‌گر یا خبرنگار باید بی‌طرف باشد، چون امکان ندارد. لااقل در این زمانی که ما داریم در آن زندگی می‌کنیم غیرممکن است یک انسان عاقل نسبت به موضوعات مهم بی‌طرف باشد. در خوش‌بینانه‌ترین فرض "بی‌طرفی" حمل بر موافقت می‌شود. هرکس هم بگوید من یک گزارش‌گر یا مستند‌ساز یا خبرنگار بی‌طرف هستم بدون شک دروغ‌ می‌گوید. نمی‌تواند بی‌طرف باشد. اما در اینجا "رعایت اصل بی‌طرفی" یعنی رعایت حقوق بیننده و اینکه نخواهیم چیزی را به او القاء و تحمیل کنیم. بلکه با جمع‌آوری و چینش یک‌سری اطلاعات به بیننده اجازه بدهیم خودش نتیجه‌گیری کنید.

کاری که "مهارنشده" به خوبی آنرا انجام داده. رفتن به سراغ یک نماینده‌‌ی مجلس که مخالف برنامه‌ی هسته‌ ای ایران است! پرسیدن سوالات فراوان از مردم عادی کوچه و بازار مانند این سوال که "انرژی هسته‌ای تنها ۲ درصد برق ایران را تامین می‌کنید، آیا می‌ارزد برای این ۲ درصد اینهمه هزینه داد؟" و پخش پاسخ‌های متنوع آنها.  سر زدن به قبرستان و رفتن بر سر مزار یک شهید عراقی که حاضر شده برعلیه کشور خودش، در دفاع مقدس شرکت کند! پرس‌وجو در خصوص لشکر ۹بدر که متشکل از عراقی‌ها بوده، سرزدن به هیات سینه‌زنی "عبدالرضا هلالی" و بسیاری دیگر از این دست و ارتباط آن‌ها با پرونده‌ی هسته‌ای ایران، قطعات پازلی هستند که "محتشم" آنها را کنار هم قرار می‌دهد تا به پاسخ سوال خودش برسد.

مورد بعدی ایجاد سوال در ذهن مخاطب است، مثلا در جایی با اشاره به تاریخ جنگ ایران و عراق و اینکه رهبر ایران در بدترین شرایط، از موشک‌باران متقابل شهرهای عراقی به دلیل صدمه‌دیدن غیرنظامی‌ها، جلوگیری کرده، این سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که پس اکنون چگونه ممکن است همین کشور بخواهد سلاح کشتار جمعی تولید کند؟! یا به خوبی این سوال را ایجاد می کند که دستیابی به انرژی هسته‌ای "مهار شده" یک پله بعد از دست‌یابی به انرژی هسته‌ای "مهارنشده" است و کسی که توان برق‌گیری از اتم را داشته باشد، توان ساخت کلاهک هسته‌ای را هم دارد و اساساً "سلاح هسته‌ای، سلاح نزدن است"؛ پس چرا وقتی دیگران دارند و ادعا می‌کنند ظرفیت داشتن آنرا دارند، ایران نداشته باشد؟‌

و ویژگی آخر "مهارنشده" پایان بندی مناسب است. "محتشم" بعد از مرور چیستی انقلاب اسلامی و چرایی اهمیت پرونده‌ی هسته‌ای آن، با تکیه بر واکاوی عنصر "شهادت طلبی" شیعیان، برای مخاطب این تصور را ایجاد می‌کند که "مهارنشده" نه کلاهک هسته ای که بلکه همین قدرت نرم ایران برای بسیج مردم کشور‌ش در مقابله با دشمن است که اگر این نوع نگاه به دیگر کشورها را رسوخ پیدا کند مقابله با آن برای کشورهای غربی ناممکن خواهد شد. جایی که از یک نفر در راهپیمایی می‌پرسد آیا ایران سلاح هسته‌ای دارد؟ و او جواب می‌دهد بله که دارد؛ دوربین‌تان را به سمت جمعیت بگیرید و ببینید انرژی مهارنشده‌ی ایران، همین مردم حاضر در صحنه هستند!

اما هدف اصلی من از نوشتن این خطوط این بود که عرض کنم، جایگاه "مهارنشده" در سینما نیست بلکه در سیماست. تلویزیون ما باید تمام گزارش‌هایشان به سبک و سیاق مهارنشده "با کیفیت" و با "ژست بی‌طرفی" باشد و در هفته لااقل ۳ گزارش در خصوص مسائل روز ایران و جهان، به همین سبک داشته باشیم. همان کاری که غرب در مقابل ما انجام می‌دهد! همان روش بمباران خبری مخاطب.  همان کاری که بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و فاکس و الجزیره انجام می‌دهند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــبعدازنوشتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 •
من مستند را در سینما سپیده(خیابان انقلاب) دیدم و ظاهراً در سانس‌های فرد، همچنان رایگان می‌شود آنرا دید؛ به زودی به شبکه‌ی خانگی هم می‌آید.دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: