وکیلانه » » “مجلس”، “شورای شهر” نیست
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
“مجلس”، “شورای شهر” نیست
۸ام, اردیبهشت ۱۳۹۱| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۳۶]

حتی پیش از آنکه دانش‌آموخته‌ی حقوق باشم "قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران" برایم جذابیت داشت و فکر می‌کنم حوالی اولین سال‌های ریاست جمهوری آقای خاتمی و سال اول دبیرستانم بود که به سرم زد یک بار از اول تا آخر بخوانم‌ش؛ آن زمان بیشتر برای این بود که در برابر همکلاسی‌ها و هم‌حجره‌ایی‌های مخالف دستِ پُر باشم و دم به دقیقه به قانون استناد کنم تا مثلاً طرف مقابلم "یصح‌السکوت" شود. شاید آن زمان چیز زیادی از "قانون" نمی‌فهمیدم و به طور تخصصی به آن نگاه نمی‌کردم، ولی وقتی در دانشکده، "قانون اساسی" مثل دفتر مشق سر هر کلاسی توی کیفم بود و به هر بهانه‌ایی مجبور بودیم به آن ناخانک بزنیم بیشتر و بیشتر متوجه "قُوٌت" آن شدم و بارها در دلم تدوین کنندگان آنرا تحسین می‌کردم.

تقریباً از اواسط سال ۹۰ به این طرف هم اکثر زمان مطالعات حقوقی‌م به مرورِ "مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی" می‌گذرد و هرچه بیشتر از زمینه‌های تدوین این شاکله‌ی اصلی نظام جمهوری اسلامی باخبر می‌شوم بیشتر به خودم حق می‌دهم که درود بفرستم به روح شهید دکتر بهشتی و سایر همکارانش. البته این به معنی اعتقاد به بی‌عیب و نقص بودن قانون اساسی نیست، بلکه می‌خواهم عرض کنم بسیاری از مشکلات فعلی کشورمان به دلیل فاصله گرفتن از قانون اساسی است.

به طور مثال در حال حاضر وظایف و تکالیف "یک نماینده‌ی مجلس" به شدت با تکالیف "یک عضو شورای شهر" خلط شده و اشتباه گرفته می‌شود، به طوری که علاوه بر بسیاری از نمایندگان که چنین اشتباهی می‌کنند، مردم هم از یک نماینده انتظار دارند "وظایف یک عضو شورای شهر" را انجام بدهد و نماینده‌ایی را یک نماینده‌ی خوب می‌دانند که هرچه بیشتر از "قانون گذاری و نظارت برای کُل کشور" فاصله گرفته و به "عملیات عمرانی و اجرایی حوزه‌ی انتخابیه‌‌‌اش" نزدیک شده باشد!
مثلاً "ای‌بابا این که همش می‌ره تو مجلس بحث می‌کنه، این همه بحث، آسفالت دم خونه‌ی ما نمیشه!!" و هزار و یک سخن اینچنینی که شاید شما هم شنیده باشید.

ببینید؛ در واقع "ساخت و سازهای درون شهری" از ورزشگاه و ایستگاه مترو گرفته تا میدان و پُل و آسفالت خیابان‌ها، "اشتغال در ابعاد کوچک" از طریق ساخت شرکت‌ها و کارخانه‌های کوچک، "تامین نیازهای اجتماعی، فرهنگی و تفریحی" حتی با یک تفسیر "دخالت در عزل و نصب‌های مدیران شهری"، همه و همه از وظایف شورای شهر یا شهرستان است، که متاسفانه در حال حاضر فقط انتخاب شهردار و وظایف شهرداری‌ها به عنوان تکلیف این شورا تلقی می‌شود. در حالی که اداره‌ی تمام امور شهر و ارتقاء کیفیت زندگی مردم در سطح یک شهر، به شورای شهر مربوط می‌شود. به عبارت ساده‌تر همه‌کاره‌ی شهر "شورای شهر" است نه نماینده‌!!

 از آن طرف هم به طور واضح درست است یک نماینده مجلس از یک حوزه انتخابیه، انتخاب می‌شود اما بعد از انتخاب دیگر نه نماینده‌ی آن حوزه به تنهایی، که بلکه نماینده‌ی تمام مردم ایران است و به طور صریح تنها وظیفه‌اش ۲ چیز است: "قانون‌گذاری" و "نظارت".

می‌دانید چقدر از بدبختی‌های مملکت ما به خاطر خلاءهای قانونی است؟ خبر دارید چقدر از مفاسد به خاطر سوءاستفاده‌ "قانون‌دان‌های قانون‌شکن" است؟ می‌دانید بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌‌های میلیاردی(!) صرف وکیلی می‌کنند تا راه‌های فرار از قانون را برایشان پیدا کند؟ می‌دانید حذف، اضافه یا حتی جابجایی یک "از"، "که"، "به"،"جزء" در قانون می‌تواند مانع یا زمینه‌ساز چند هزارمیلیارد دزدی بشود؟ می‌دانید کاربرد همین کلمات در قانون مجازات می‌تواند چند نفر بی‌گناه را زندانی یا چند نفر مجرم را آزاد کند؟ اطلاع دارید کابرد همین کلمات در قانون خانواده می‌تواند چند بیوه را بدبخت‌تر یا چند یتیم را خوشبخت کند؟ می‌دانید قانون تجارت در کشور ما مربوط به چند ده سال پیش است؟ خبر دارید همین قانونِ مربوط به چند ده سال پیش هم ترجمه‌ی قانون کشور فرانسه است؟ چه کسی باید به اصلاح این قوانین بپردازد؟
اطلاع دارید چندین و چند دستگاه و نهاد و سازمان به خاطر عدم نظارات گرفتار مشکلات حاد و فساد هستند؟ و… و… و…

حال، آیا صحیح است در چنین اوضاع و احوالی تقریباً ۹۹درصدِ وقت نمایندگان بخصوص نمایندگان شهرستان‌ها صرفِ انجام اموراتی مثل جذب بودجه‌ی بیشتر برای شهرستانشان، و یا دخالت در عزل و نصب‌های مدیران بشود؟

آیا اینهمه تلاش برای جذب بودجه‌ی بیشتر از طریق سوءاستفاده از جایگاه نمایندگی موجب بی‌عدالتی در توزیع بودجه نمی‌شود؟ آیا صحیح است یک نماینده‌ی مجلس برای عزل و نصب یک مدیر شهرستانی، با سایر همکارانش لابی کرده و وزیر را تهدید به استیضاح کنند؟ آیا منظور قانون‌گذار از استیضاح برای اینگونه امور بوده؟  آیا صحیح است وظایف اصلی نمایندگی در انحصار چند نماینده‌ی سرشناس (اکثراً تهرانی) محصور شده باشد و سایر نمایندگان با احتساب سود و زیان حوزه‌ی انتخابیه‌ی خود به یک جریان بپیوندند یا از یک جریان فاصله بگیرند؟

جمع‌بندی مطلب اینکه به نظرم بهتر است کمی بیشتر به تقویت شوراهای شهر و روستا فکر کنیم تا نمایندگان وقت بیشتری برای پرداختن به وظایف اصلی خود یعنی "نظارت" و "قانون‌گذاری" داشته باشند و از طریق قانون‌گذاری صحیح با رفع مشکلات در سراسر کشور، مشکلات حوزه‌ انتخابیه‌ی خودشان هم حل شود. البته انکار نمی‌کنم وظایف "شورای شهر" و بخصوص عزل و نصب مدیران شهری چنان جذابیتی دارد که نمی‌شود انتظار داشت برخی‌ها از کنار آن به سادگی بگذرند!!

مطالب مرتبط :
•  با این وضع مملکت، چرا باز هم باید در انتخابات شرکت کنیم؟
•  نقدی بر یک مبتذل نوشتِ انتخاباتی
•  برای این مصوبه‌ی مجلس فقط می‌توان گفت: انالله و انا الیه راجعون !
“شریعتمداری” ، “توکلی” پیوندتان مبارک !!
  اختیارات بی حد و حصر ملکه در بریتانیا + چندین نکته جالب دیگر۳۶ دیدگاه برای ““مجلس”، “شورای شهر” نیست”

 1. سلام
  با کسی صحبت می کردم می گفت تنها راه عبور از وضعیت کنونی آگاهی است
  قطعا یکی از زمینه ها هم آگاهی درباره نقاط قوت است

  راستی
  چرا بیشتر علاقه مند آگاه کردن درباره نقاط ضعفیم؟

  [پاسخ]

 2. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  اول که چه عکس جالبی گذاشتید برای متن.
  اولین بار که سراغ قانون اساسی رفتم دبیرستان بود و آن هم به خاطر بحث جنجالی وظایف ولی فقیه و حیطه اختیارات او.
  در دانشگاه یک بار مفصل قانون اساسی را خواندم و سعی کردم یادم بماند برای چه کلید واژه هایی بهش رجوع کنم.
  بعد در کتابی نقش شهید علم الهدی را در بندهای مربوط به ولی فقیه خواندم.
  و امشب هم تذکرهای واژه ای قانون را و آن چیزهایی که در حرف های روزانه ی مان گم می شوند.
  خدا خیرتان دهد.
  یا حق

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۰۷:۴۷:

  شما هم دانش اموخته حقوق هستید؟اقای صفا که در کمترین فرصت اشاره به این مطلب می کنند. سوال این است که حقوق خواندن چگونه باعث می شود یک فرد از واکنش های انقلابی و هرج و مرج حمایت کند ؟

  [پاسخ]

  عبدالله پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۰۷:۴۶:

  یا وارث
  سلام.
  خیر.
  فکر می کنم باید دقت بیشتری در مطالعه متن ها بفرمایید.
  یا حق

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۰۳:۲۰:

  هر کس اگه به کار و رشته اش علاقه داشته باشه در کمترین فرصت به اون اشاره می کنه.کلا کارش میشه قسمتی از زندگیش.
  البته نظر شخصیه ها

  [پاسخ]

 3. ژان ژاک روسو گفت:

  با سلام
  از اینکه در مورد این موضوع تحقیق می کنید خیلی خوشحال شدم دلم میخواد در یک موضوع من را راهنمایی کنید
  در زمان اصلاح قانون اساسی و گنجاندن اصل ولایت فقیه یکی از کسانی که مخالف این موضوع بودند اقای امیر انتظام بود با توجه به اینکه ولایت فقیه در آنزمان در حال تصویب در مجلس بود بفرمایید بگویید ایا در صورت مخالفت یک فرد با ان در انزمان می بایست بعد ها بجرم فی ما سبق محکوم به زندان ابد میشد . اگر شما تحقیق کنید و به نتیجه برسید که ایشان نه بخاطر جاسوسی بلکه بخاطر مخالفت با طرح موضوع ولایت فقیه تاکنون در زندان بوده است ایا حاضرید الان به ایشان کمک کنید.

  [پاسخ]

 4. ژان ژاک روسو گفت:

  چون الان برای همه مکشوف شده که پشت پرده بسیاری از ادمکشی ها و پلیدی ها اقای هاشم دست داشته است دوست دارم شما در این موضوع به جد تحقیق کنید که ایشان طعمه کینه هاشمی نشده است

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۴۴:

  من اسم ایشون رو هم نشنیده بودم ولی ممنون که گفتی، جایی یاداشت کردم وقتی به اصول مربوط به ولایت فقیه رسیدم همزمان درباره این موضوع هم یه بررسی می‌کنم. هرچند همیشه گفتم در خصوص پرونده‌های قضایی باید پرونده جلوی آدم باشه تا بتونه نظر بده.

  [پاسخ]

 5. ژان ژاک روسو گفت:

  البته ایشون در لانه جاسوسی بجرم جاسوسی محکوم شده اند.

  [پاسخ]

 6. منتظر گفت:

  مثل شما امیدوار به سر جا قرار گرفتن همه چی هستم.
  بله،امروز متاسفانه شوراهای شهر و روستا در جایگاه حقیقی خود قرار ندارن.حالا بعضی جاها در حد دخالت در کار شهردار بعضی جاها هم نماینده عوض می کنن
  نظر شما متین و باید نمایندگی در جای خودش قرار بگیره ولی به نظر میرسه اگه نام “شورای ملی” حفظ می شد بیشتر نشون دهنده ی وظیفه و سطح کار مجلس بود و تضادی هم با اسلامی بودن که متن و محتوای اون باید باشه نداشت.
  امروز ما میگیم:سرود ملی،پرچم ملی.که تضادی هم با محتوای اسلامیشون ندارن.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۱ ۲۰:۰۸:

  مشکل ریشه دار تر از اونی هست که به “اسم” بربگرده. واقعاً معتقدم این کارهایی که نمایندگان دارن درش دخالت می‌کنن (عزل و نصب، بودجه گیری، فشار به مسولین‌، لابی بازی و..) اونقدر جذابیت داره که اگر حذف بشه و فقط و فقط قرار باشه به وظایف نمایندگی یعنی قانون‌گذاری عمل بشه شاید اینقدر رغبت برای ورود به مجلس پیش نیاد!.
  شما ببینید الان هزار بار باید رئیس مجلس فریاد بزنه که در رای گیری شرکت کنید! یعنی صرف فشار دادن یه دکمه هم برای برخی زحمت داره چه برسه به شرکت در بحث‌ها و غیره

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۰۲:۴۶:

  دوست عزیز چی بگم برات در حالی که در گفتن قدری ملاحظه می کنم.
  یه مثال بزنم
  بر فرض شما میری توی یه اداره.مسئول یه بخش میشی.
  اگه فکر می کنی خیلی منظم و دقیق بودن و کارت رو درست انجام دادن باعث پیشرفتت میشه اشتباه می کنی حتی ممکنه عذرت رو بخوان.
  به دلایلی که مشخصه.
  دوست عزیز اون مجلسی که شما مد نظرتونه مجلسی ایده آل با انسان های بزرگ و تاثیرگذاره که الحق و انصاف در میهن اسلامی هم زیاد داریم
  ولی مقبول نمی افتد

  [پاسخ]

 7. سلام و شب بخیر
  یک عدد سوال
  نتیجه نهایی چهره وبلاگی ۹۰ چه شد؟

  الان اردیبهشته ها

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۰:

  اگر شما خبری داشتید ما رو هم مطلع کنید بی‌زحمت :))

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۰۳:

  والا خبرا که دست شماست

  ولی

  علی عینی:)

  [پاسخ]

 8. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  بنده این روزها به صورت جیره بندی به اینترنت دسترسی دارم.
  خیلی خوشم اومد از متن. تفکیک مسئولیتها، تفهیم مسئولیتها، درک و اجرای صحیح مسئولیتها خیلی مهمه. خیلی. مفهوم واقعی عدالت قرار گرفتن هر چیز سر جای خودش هست. چه خوب اگر هر فرد هم بدونه چه مسئولیتی داره و تمام تلاشش رو برای انجام صحیح اون قرار بده.

  [پاسخ]

 9. بسم الله

  شهید مطهری کشته ی تفکراتش شد

  http://shahidekhoy.blogfa.com/post/51

  [پاسخ]

 10. علی گفت:

  به موضوع خوبی پرداخته اید.

  قانون اساسی ما مظلوم است!

  بسیار مظلوم …

  [پاسخ]

 11. علی گفت:

  طبق قوانین عادی مقاومت در مقابل بازداشت جرم است؛ وقتی قانونگذار می خواسته این قانون را تصویب کند خیالش راحت بوده که چنین اصلی هم داریم و دلیلی ندارد متهم مقاومت کند :

  « اصل ۳۹ ـ هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون‌دستگیر، بازداشت‌، زندانی یا تبعیدشده به هر صورت که باشدممنوع و موجب مجازات‌است‌.»

  =======================

  «اصل ۳۶ ـ حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق‌دادگاه صالح و به موجب قانون باشد.»
  ولی اراذل و اوباش را می توان به محض دستگیری در بازداشتگاه کهریزک مجازات کرد!

  =======================

  جلوی دستفروشان را میگیرند، چون خیالشان راحت است که چنین اصلی هم وجود دارد و دستفروش متضرر نمی شود :

  «اصل ۲۸ ـ …. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای‌همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احرازمشاغل ایجاد نماید.»

  {در بسیاری از موارد کسی که از قانون “عادی” تخطی کرده مجازات میشود، اما کسی که از قانون “اساسی” تخطی کرده مجازات نمی شود.

  [پاسخ]

 12. رزمنده گفت:

  سلام سردار سپاه سایبری امام خامنه ای (حفظه الله تعالی)
  به اطلاع شما میرساند وبگاه اخبار رسمی طلبه عدالتخواه سیرجانی با عنوان قیام یاران ولایت راه اندازی شده است.
  این پایگاه به منظور پوشش وانعکاس اخبار،تصاویر،فیلمها،مقالات و… که به نوعی به مطالبه عدالت و به ویژه قیام طلبه سیرجانی وعدالتخواهان ولایتمدار ارتباط دارد، ایجاد شده است
  برای دسترسی به این پایگاه می توانید به آدرس اینترنتی
  http://www.ghiame-yaran.ir/
  مراجعه کنید.
  یا زهرا

  [پاسخ]

 13. عشقستان اسماعیل گفت:

  سلام علیکم
  متن را جسته و گریخته خواندم . چون تخصصی در آن نداشتم نظر ندادم. البته سالها پیش در مورد قانون و کارکرد آن به خصوص در جامعه دینی مطالعه کرده بودم که از ان هم چیزی یادم نبود که کمکم کند.

  به حاج خانم والده سلام وارادت ما را به همراه هزاران تبریک خالصانه به مناسبت روز معلم ابلاغ بفرمایید.

  زحمت مورد بحث را هم برایتان ایمیل کردم با شرمندگی
  التماس دعا

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۳۰:

  ممنون از لطف شما :)

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۱۳:

  پژوی جی ال ایکس متوقف شد .مردی که یقه اش بسته بود و محسنات داشت به سمت صندلی عقب چرخیده بود .فرزندش که مشخص بود دانشجو است پیاده شد .راننده جی ال ایکس با نگاه فرزند مرد انقلابی را دنبال می کرد .فرزند مرد انقلابی هم ریش داشت درست مثل سرنشین جلو که پدرش بود .فرزند دیرش شده بود موبایل گرانش را در اورد و ضمن صحبت تند تند دوید .چربیهای بدنش در لباس های گرانش بالا و پایین می رفت .کفشش هم خاص بود .کیفی که حالت کوله داشت نو و خارجی بود .
  این است زندگی مردم در تنها نظام الهی دنیا .
  من این مورد را امروز صبح دیدم .

  [پاسخ]

  ﺭﻭﺍﻥ نویس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۲۷:

  ﺳﻼﻡ ﻣﺤﺴﻨﺎﺕ!

  [پاسخ]

  عابر پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۳۲:

  آخجون هومنمحسن…. بشتابید بشتابید! محسنات داغ داغ!

  [پاسخ]

  م.رضوی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۳۵:

  عجـــــــــــــــب :D
  یعنی همه ی کسانی که محسنات دارن باید لاغر باشن بندگان خدا؟! :D

  [پاسخ]

 14. آشنا گفت:

  سلام،یادمه بین مطالبتون خوندم که یه مدتی دبیر هم بودید،روزتون مبارک باشه

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۳۱:

  ممنونم ولی واقعاً تجربه‌ی خوبی نبود :)

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۳۳:

  سلام
  شما حواستون نیست آقای صفا. قطعا! تجربه خوبی بوده.

  [پاسخ]

  عشقستان اسماعیل پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۷:۱۹:

  واااااا
  برای چی؟؟؟؟؟؟؟
  من چند سال معلم مدرسه پسرانه بودم
  واقعا بهترین لحظات عمرم بود

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۲۱:

  شرمنده ها
  به عنوان یه سوال میپرسم
  شما در کدوم مقطع درس میدادید و اینها؟
  بعدش آقای صفا در کدوم مقطع درس میدادن و اینا؟
  :)

  شکلک فضولی و تمایل برای ورود به بحث و اینها( مخصوصا برای کامنت گذاشتن بعد یه مدت) :mrgreen:

  [پاسخ]

  عشقستان اسماعیل پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۸:۴۲:

  دبستان حضرت قائم علیه السلام ناحیه دو مشهد یادش به خیر
  اون روز ها هر روز به سر در مدرسه نگاه میکردیم به حضرتش سلام و بعد با وضو وارد مدرسه شدن
  این ها هم از برکات مدیر بسیار خوب اونجا بود که یه زمانی رزمنده ای بود در کردستان و یه زمانی
  پسر های من تقریبا همه دانشگاه قبول شدن و امسلا کنکور فوق لیسانس دارند :)
  یه رسم دیرینه هم از همون وقتها گذاشتیم برای بچه ها ساعت ۹روز عید غدیر خونه سید علی جمع میشیم
  پسر ها هر سال کلی تغییر میکنن
  کم کم باید با عیالات مربوطه شان بیان:) برا بعضی ها شون هم خودم دارم دست بالا میکنم
  به اندازه کافی حس فضولی تان ارضاع شد الان:)))))))

  [پاسخ]

  عشقستان اسماعیل پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۸:۴۴:

  ای داد سلام یادم رفت
  سلام علیکم دوست خوبم
  و سلام و ادب و احترام به همه
  و بعد
  خوب وقتی در مورد پستی سواد کافی ندارم چه نظری بزارم؟
  بعد هم …….

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۱:۱۰:

  خو رفتی حزب الله بازی در آوردی.
  اذیتت کردن.
  اول باید باشون دوست بشی

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: