وکیلانه » » غیرتِ دینیِ بجا، غیرتِ دینیِ نابجا
من در  RSS من در  Picasa من در  YouTube من در  گوگل پلاس من در  FriendFeed من در  توییتر من در  Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
غیرتِ دینیِ بجا، غیرتِ دینیِ نابجا
۲۲ام, اردیبهشت ۱۳۹۱| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۴۵]

حدود دو سال پیش ره‌بر انقلاب یک کلامی از امام علی ـ سلام خدا بر او ‌باد ـ  نقل فرمودند که بسیار معروف شد و در بسیاری از کلیپ‌های مذهبی،سیاسی هم استفاده می‌شود. کلام، بخشی از خطبه‌ی صدوهفتادوسوم نهج‌البلاغه بود: "الا ولا یحمل هذه العلم، الا اهل البصر و صبر…" که متاسفانه دقیقاً به همین صورت نوشته می‌شود و اتفاقاً مشکل اصلی ما همین سه نقطه‌ی بعد از این عبارت است که ذکر نمی‌شوند.

ادامه‌ی این سه نقطه چنین است: "وَ لاَ یَحْمِلُ هَذَا اَلْعَلَمَ إِلاَّ أَهْلُ اَلْبَصَرِ وَ اَلصَّبْرِ وَ اَلْعِلْمِ بِمَوَاضِعِ اَلْحَقِّ؛ فَامْضُوا لِمَا تُؤْمَرُونَ بِهِ؛ وَ قِفُوا عِنْدَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ؛ وَ لاَ تَعْجَلُوا فِی أَمْرٍ حَتَّى تَتَبَیَّنُوا"

"و این پرچم مبارزه را جز افراد آگاه و با استقامت و عالم به جایگاه حق بدوش نمی‌کشند. بنابراین آنچه فرمان دادند انجام دهید، و از آنچه نهی کردند توقف کنید، و در هیچ‌کاری تا روشن نشود شتاب نکنید!"

تا دلتان بخواهد درباره‌ی بصیرت و ضرورت آن سخن گفته‌اند و نوشته‌اند و اما چقدر مظلوم است این کلمه‌ی "صبر"؛ که دقیقاً بعد از "بصیرت" آورده شده به صورت لازم و ملزوم؛ شاید حتی بخش اعظمی از "بصیرت" همین تعریفی است که در ادامه‌ی صبر آورده شده و مغفول مانده است که شتاب نکنید، جلوتر نروید، در کاری که به آن علم ندارید وارد نشوید.

چه خوب است هرگاه "احساس تکلیف شرعی‌" کردیم یادمان باشد این یک "باید" است؛ و باید‌ها و نباید‌ها در شیعه تحتِ عنوانِ "احکام" آورده شده‌اند و همه‌ی آنها دقیقاً مثل نماز دارای ترتیب و شرایطی‌ست که اگر آن شرایط و ترتیب رعایت نشود، نه فقط دیگر "واجب" و حتی "مستحب" هم نیست شاید حرام هم بشود. مثلاً یکی از شرایط نهی‌از‌منکر این است که "مفسده‌ای در پی نداشته باشد" یعنی مثلآً باعث ترویج آن نشود…

باقی حرف‌ را آقای شهاب مرادی در اینجا گفته :"بهترین رسانه، اما برای دشمن!"

مطالب مرتبط :
سخن و سکوت !دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: