وکیلانه » » جوزدگی رسانه ای این بار برای مصر
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
جوزدگی رسانه ای این بار برای مصر
۸ام, تیر ۱۳۹۱| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۳۶]

همه چیز از یک خبر شروع می‌شود! خبری که در یک گوشه از این عالم اتفاق افتاده. اما انگار دیگر فقط اطلاع‌ از آن خبر موضوعیت ندارد، بلکه خبرگزاری‌ها و فعالان رسانه ای به آن خبر به دید یک “ماده‌ی اولیه” نگاه می‌کنند که قرار است تا دقایقی دیگر از آن “نمدی” بسازند برای “کلاهِ” خود.
جوری آن‌را بازتاب بدهند که در راستای تفکراتشان باشد و تاییدی باشد بر حرف‌های قبلی‌شان. هر کدام بسته به انصاف‌شان یک‌جوری آن خبر را جرح و تعدیل و سانسور و حتی دگرگون می‌کنند تا منظور خودشان را از طریق همان یک خبر به خواننده القاء کنند.

یکی می‌گردد در چهارتوی اخبار و آن‌خبر را با چاشنی یک خبرِ مبهوم‌المنبع ادغام می‌کند و تیتر می‌زندمحمد مرسی (رئیس جمهورِ‌ منتخب مصر) گفته شیعیان از یهودیان بدتر هستند” حالا این‌که این را یک مفتی عربستانی ادعا می‌کند شنیده! بماند. دیگری برمی‌دارد جوری خبر می‌نویسد که انگار رئیس جمهورِ جدید مصر هیچ‌کار دیگری ندارد اِلا نظر دادن راجع به جمهوری اسلامی و…

حرف من روی درست یا غلط بودن این خبرها نیست، حرف‌م روی خلاصه شدنِ انقلابِ مصر در یک انتخاب است! حرف‌م تمرکز بیش از حد روی مصری است که تا همین دیروز کسی برای‌ش تره هم خورد نمی‌کرد. حرفم روی کسانی است که خیال می‌کنند دوباره از مصر بوی کباب می‌آید. حرف‌م روی درشت‌نمایی یک‌سری خبرهاست برای کوچک جلوه دادن برخی مسائل مهم‌تر.

در میدان التحریر، جوانان مسیحی از نماز جماعت جوانان مسلمان محافظت می‌کنند. این یعنی نهایت زیبایی…

تا همین چند وقت پیش نهایت انتظار ما از مصر این بود که سالی نیم‌ساعت مرز غزه را باز کند و هر موقع با هزار جور ناز و ادا و امتیاز گرفتن، این کار را انجام می‌داد انگار عیدمان بود.

حالا اما که یکی از اصلی‌ترین مهره‌های امریکا و اسرائیل در منطقه توسط مردم ساقط شده و قطعاً و بدون ذره‌ای شک یکی از بزرگترین دردسرهای نظام سلطه “مصرِ جدید” خواهد بود ؛ عده‌ای برمی‌دارند مغرضانه تمام انقلاب مصر را در یک انتخاب آنهم از زاویه‌ی دید خودشان خلاصه می‌کنند.

جالب آن‌که برخی هموطنانی که امروز داعیه دارِ مصر شده اند (هواداران آقای میرحسین موسوی) و وقایع آن را بر علیه ایران تحلیل می‌کنند لااقل در یک چیز با دیکتاتور مصر شباهت دارند (داشتند!) . هر دو مورد حمایت مستقیم و علنی نخست وزیرِ رژیم صهیونیستی بودند.

واقعیت این است که وقایع مصر قبل از آن‌که در رابطه با ایران قابل تحلیل باشد، در رابطه با جهان اسلام قابل تحلیل است. و این غرض و مرض، یا جهالتِ رسانه‌ای است که انقلاب پرهزینه‌ی مردم مصر را کسی از زاویه‌ی سود و زیانِ یک انتخاب برای ایران تحلیل کند.

سقوط دیکتاتورِ گوش به فرمانِ امریکا و اسرائیل در یکی از مهم‌ترین کشورهای استراتژیک یعنی مصر ضربه‌ی بسیار سنگینی برای کشورهای سلطه‌طلب بود و همین سقوطِ رویایی به خودی خود و بدون در نظرگرفتنِ جایگزینِ آن امتیازی فوق‌العاده برای جبهه‌ی مقاومت است.

البته کاملاً هم طبیعی است کسانی که ضربه خورده اند از این به هم ریختن توازن منطقه، تلاش کنند با دروغ و دغل لااقل در ظاهر نشان دهند اوضاع آنقدر‌ها هم وخیم نیست :)۳۶ دیدگاه برای “جوزدگی رسانه ای این بار برای مصر”

 1. سلام
  خیلی خوبه که با حداقل کلمات مفهومی رو که میخواید می رسونین
  گاهی واقعا خوندن متنهای طولانی و حفظ تمرکز تا پایان متن برای من یکی که خیلی سخت میشه

  و اما در مورد متن
  مبالغه کردن اساسا به یک اخلاق رسانه ای تبدیل شده. شاید چون خودشون رو موظف می دونن تعداد مشخصی خبر رو در طول روز کار کنن…نمیدونم چرا!!
  به هر حال این رو میدونم که حداقل در حوزه کاری خودم، خیلی از این تیترهای درشت و جنجالی عمر کوتاهی دارن و چندان قابل استناد نیستن. به طوری که بعضی وقتها که باید خبرهایی رو از خبر گزاری برای منعکس کردن انتخاب کنم از کنار چنین تیترهایی هر چند جذاب و مخاطب پسند میگذرم. چون به نظرم برای بلندمدت طراحی نشدن و صرفا همون جوزدگی که شما میگید و القا می کنن. حتی گاهی بعد از مدتی با ۱۸۰ درجه اختلاف ازش حرف میزنن…

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۰۹:۱۷:

  اقای صفا شما چقدر راحت صحنه های زیبا را متوجه می شوید ایا زیبایی سخنرانی های ریس جمهور را در مجامع بین المللی را به حساب می اورید؟وقتی می گوید تمام مردم دنیا حقشان برخورداری از ازادی است!!

  [پاسخ]

  مثبت اس ام اس پاسخ در تاريخ تیر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۳۹:

  جناب عبد، تا منظور هر کس از آزادی چه باشه.

  به قول شهید آوینی:” … کلمه های آزادی و برابری را، هم بر سر در زندان ها می نویسند و هم بر سر در معابد بازرگانی. این جمله از من نیست، از کاموست و او در ادامه همین جمله می نویسد: با این همه به فحشاء کشاندن کلمه ها با عواقب آن همراه است.
  ما امروز شاهد عواقب همان امری هستیم که کامو می گفت؛ به فحشا کشاندن کلمات. هیچ کلمه ای دیگر در شأن حقیقی خویش واقع نیست و در فرهنگ رسانه ای، هر کلمه ای بر انواع و اقسام معانی متضاد دلالت دارد.
  آنچه امروز بیش از هر چیز مورد بهتان قرار گرفته، ارزش آزادی است…”
  این شهید عزیز در جای دیگری می گوید:
  “آن آزادی که در کنار استقلال و جمهوری اسلامی معنا می‌گیرد و مردم ایران برای آن فریاد کردند هرگز معادل Liberty نیست. این آزادی به طور کامل در نسبت با دین معنا پیدا می‌کند و مفهوم آن نفی بندگی غیر خداست که در مراتب بعد و در حیثیت فردی به «کمال انقطاع» می‌رسد.”

  [پاسخ]

 2. بابک گفت:

  جالب آن‌که برخی هموطنانی که امروز داعیه دارِ مصر شده اند (هواداران آقای میرحسین موسوی) و وقایع آن را بر علیه ایران تحلیل می‌کنند لااقل در یک چیز با دیکتاتور مصر شباهت دارند (داشتند!) . هر دو مورد حمایت مستقیم و علنی نخست وزیرِ رژیم صهیونیستی بودند.
  ———————————————————-
  من تازه فهمیدم توهم شما خیلی بالاست
  موسوی خیلی آدم خوبی ما اشتباه کردیم
  ما فکر می کردیم هنوز امید هست
  ما فکر می کردیم میشه همه چیز رو درست کرد
  ما تو سال ۸۸ اشتباه کردیم
  ما از این اشتباه درس گرفتیم
  که دیگه به این خاک امیدی نیست
  صداشی نابودیش داره مییاد نمیشنوی

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۸ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۴۳:

  بابک جان؛ خوب بگو کجاش توهمه از توهم دربیام.

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۰۹:۱۲:

  شما توهم نداری!!!!!!! فقط بگو امروز نظرت راجب این چیست که هر گروه و جماعت اسلامگرا ی موفق در انتخابات اعلام می کند که حاضر نیست راهی که کشور ایران رفته را بروند. این را می توانید درک کنید؟ما شدیم موش ازمایشگاهی مردم دنیا.یک روش غلط در اداره جامعه که کمترین طرفداری ندارد.ببینید چگونه ریس جمهوری اسلام گرای مصر می گوید مصر برای همه مصریان.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۰۹:۵۶:

  همون جو زدگی رسانه ای!! مگه قرار بوده هر جماعت اسلامگرایی سرکار اومد دقیقاً نظام ایران رو کپی کنه؟
  همین که اسلام گرا هستند و مخالف اسرائیل کافیه. هر کسی به آزادی معتقد باشه میدونه که هر کشوری شرایط خودش رو داره.

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۱:

  عذر می خواهم وقتی اسلامگراهای دیگه در مصاحبات خیلی شفاف اعلام می کنند که مثل ما نخواهند شد سعی پی در پی شما در اعلام موفقیت ها ایا نشان از توهم بسیار بزرگ نیست؟شما به ازادی اعتقاد دارید؟این ژست شما تا حدی خنده دار است.هیچ کدام از شما تحمل کمترین مخالفت را ندارید. دخالت در لباس مردم نحوه زندگی و فیلترینگ بیشتر یک حبس را تداعی می کند.اشکارا اینها را مقدس می نامید.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۵۰:

  نمی دونم این حرفهای کلی یعنی چی؟ کدوم اسلام گرا گفته مثل ما نخواهد شد. و مگر قرار بوده مثل ما بشن؟
  من تو متن هم گفتم این جوزدگی هست که خیال کنیم وقتی می گیم اتفاقات مصر توازن قوا رو به ضرر کشورهای غربی و امریکا به هم زده؛ یعنی از فردا قراره مصر بشه دقیقاً ایران و اجزای حکومت ایران رو هم داشته باشه.
  خیلی ساده اس؛ تا حالا مصر و حاکمیتش گوش به فرمان اسرائیل و امریکا بودن الان رودرروی اسرائیل؛ اسرائیل هم دشمن ایران هست و این یعنی سود برای ایران. دیگه باقی حرفها اضافه اس که پس چرا فلانی گفته نمیخوایم مثل ایران بشیم.
  این هم به معنی انکار مشکلاتی بسیار زیادی که در ایران وجود داره نیست؛ فقط یه دودوتاچارتای ساده است که اتفاقات در یه جایی دیگه خواسته یا ناخواسته به سود ایران هست.

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۴۱:

  اگر انان مثل مسولین ایرانی منافع ملی و زندگی شهروندان را بگذارند زمین و مقابله با امریکا و اسراییل را ۲۴ ساعته دنبال کنندان موقع باید مردمش به جای دستیابی به حق و حقوق خود و یا پیشرفت واقعی منتظر بر گزاری دادگاهای اختلاص باشند. وقتی می گویند کشورشان مال همه است نشان می دهد که از سلایق مختلف ترسی ندارند و منافع ملی و دمکراسی و حقوق بشر را مطابقت می دهندهند با اسلام خواهی

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۴۶:

  لگر انها از مواضع مذهبی ما استقبال داشتند حداقل اشاره می کردند به ان نه اینکه تاکیید کنند بر انچه که ئولت ایران قویا ان را رد می کند.من خواندم که پلیس ایران می خواهد با پزشکان کراواتی برخورد کند!ایا پیدا می کنید در دنیا چنین چیزی را؟ممکن است در این مورد طالبان نزدیک به ما باشند .جامعه ما امروز اسیر چیزی شده است که بیشتر به نوعی توهم بزرگ شباهت دارد.و اغلب شما گرداننده گان چنین وبلاگهایی بر اساس این توهم و تغذیه از ان مطلب می نویسید .

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۲۳:۵۶:

  شکسته نفسی می فرمایید کدام حرف اضافه است؟!!!شما اگر یک نکته کوچک در تایید خودتان در سخنان یک مسول دست صدم همین کشورها بشنویید همه جا اعلام می کنید.الان هم دستتان به گوشت نمی رسه و می گویید بو می ده.

  [پاسخ]

  ژان ژاک روسو پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۱:

  دوست گرامی اقای صفا خوب است ولی شما بسیجی ها و حزب اللهی ها می بایست نسبت به آنچه سرمایگذاری می کنید چیزی هم عاید منافع ملی ما شود مثلا از این ریشوهای کثیف (اخوان المسلمین) چه چیزی عاید ما خواهد شد همان اولش که گفت خلیج ع ر ب ی ایا شما در استراتژیتان در قبال اعراب شکست نخورده اید؟
  ایا در سوریه قافیه را نباخته اید؟

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۲۳:۵۳:

  اعرابی که می گویند اسلام مال عربهاست وقتی ایرانیان را میبینند که قیافه شان را از انها بیشتر شبیه اعراب کرده اند خنده شان می گیره!!.در ضمن اینها در اینگونه وبلاگ ها پاسخی به کسی نمی دهند ماموریتشان فقط نوشتن است.

  [پاسخ]

 3. بیچک گفت:

  سلام
  موافقم
  یه مقدار باید نگرشمون کلی تر بشه
  *
  اون تصویری که توی متن هم گذاشتید خیلی جالب بود.
  احسنت(م)

  [پاسخ]

 4. ول کن ببینم چی میگه؟ گفت:

  آقای صفا شما رو به خدا قسم، به هر چی مقدسات که قبول داری (اگر قبول داشته باشی) بابت نوشتن این مطالب پول می گیری؟ ببین به هر چی مقدساته قسمت دادم راستش رو بگو.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۱:

  آره خوب؛ بالاخره زندگی خرج داره. باید یه جوری خرجش رو جور کنم :)

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۵:

  فرقی ندارد به هر صورت انجام وظیفه می کنند.زشتی خیلی چیزها از بین رفته.شخصا حاضر نیستم بر خلاف اصول اولیه انسانی نمک بر زخم همنوع خود بپاشم.

  [پاسخ]

  بیچک پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۰۱:

  همون ساعتی ۷ تومن که طی کردیم دیگه
  :)

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۳۷:

  حیف که به کامنت گذاران پیل نمیدن
  والا

  [پاسخ]

  بیچک پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۰۵:

  رهرو؟
  تو هم بله؟؟؟
  نگفته بودی کارفرمات میلیاردی داره میخوره
  بابا یه گوشه چشمی هم به ما بکن پس

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۰۵:

  رهرو و بیچک!! یعنی شماها تا الان پول میگیرفتید و به من نگفتید؟!! من کلی عذاب وجدان داشتم بابت پولی که میگرفتم!
  فقط نمی دونم اگر مثل بعضیا!! با چند تا اسم کامنت بذاریم چند برابر پول میدن یا نه! اگر میشه اینو برای من بپرسید.

  [پاسخ]

  رهروشهدا پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۲۲:

  باباجان
  شفاف سازی کنم
  به کامنت گذاران پیل نمیدن خو
  بعد هم بیچک جان
  اون کارفرما و اینا خظاب به آقای صفا بود….

  [پاسخ]

  ول کن ببینم چی میگه؟ پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۷:۰۷:

  چرا که نه؟! بالاخره کارفرمای تو داره میلیارد میلیارد می خوره باید تو هم یه سهمی ببری.

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۵۱:

  دعوا سر لحاف ملاست.همین دوستان امروز با انواع موبیل و دسته بیل های خارجکی و ادکلن و لباس مارکدار و انواع لوازم الکترونیکی و عینکهای افتابی گران و لوازم اسکی و تنیس خوش می گذرانند خدا را شکر که دغدغه پول را ندارند و حالا تصاویر رهبران هم در موبایلشان هم هست چهارتا شعار هم می دهند و ذکر هم می گویند.اصلاح طلبان با رانت خواری چنین افرادی مخالف بودند لذا باید حذف می شدند.

  [پاسخ]

 5. سعیدی گفت:

  سلام به روزم با:
  ماموریت ویژه خبرگزاری فارس و رسانه های جریان تزویر، تکفیر و تحجر افشا شد+ سند
  http://saeedicyber.persianblog.ir/post/291

  [پاسخ]

  ژان ژاک روسو پاسخ در تاريخ تیر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۲۰:

  دوست عزیز اقای سعیدی اگر نماینده ما سکولارها و دموکرات ها هادی غفاری بدسابقه ادم کش باشد چه بهتر که باید فاتحه دموکراسی را خواند. ما از سوابق ضد دموکراتیک موسوی و کروبی بخاطر دموکراسی و سکولاریسم اغماض کردیم اما محال است کسی ایشان را فراموش کند هر اصلاح طلبی باید این را بداند.
  مطهری نیز یک فردی با رسوبات فکری سخت و سنگین و سلبی است.
  اما الله بداشتی کیست؟
  گمانم نباید بدی های پدر را به پای پسر نوشت اما در تاریخ دموکراسی ایران صحنه زیر هیچگاه نباید فراموش شود:

  صحنه فحاشی هتاکی و حمله جنون آمیز”هادی غفاری”، “الله بداشتی” ، “عابدین زاده”، “اسدی نیا”، “دهقان” به بازرگان یکی از لکه های ننگ تاریخ انقلاب است ما دیگر با طناب اصلاح طلب ها به هیچ چاهی نمی رویم شاخص دموکراسی خواهان واضح است هاشمی رفسنجانی در این صحنه لبخند رضایت بخشی دارد متاسفم که وی می خواهدناجی دموکراسی در ایران شود.

  http://up.vatandownload.com/images/h8rwdg9in39t74395k0.jpg

  [پاسخ]

 6. علی گفت:

  شما هم مورد حمایت روسیه و چین هستید که از کثیف ترین و جرامزاده ترین دولتها هستند. یادت نرود

  [پاسخ]

 7. بیچک گفت:

  مقام معظم رهبری:
  جوانان این ملت در بین جوانان دنیا نمونه‌اند.
  در حالى‌که در دنیا جوانان غرق فسادند و اوّلین مسأله براى آنها مسأله شهوانى و لذّتهاى جنسى و جسمى است،
  ملت ایران جوانان پارسا، مؤمن، شجاع،
  آماده به کار و امتحان داده در میدانهاى دشوار، تربیت مى‌کند.
  این جوانان با جوانان دیگر در سطح دنیا، قابل قیاس نیستند…

  *
  ما که پیر شدیم اما انشاالله روز جوون به جوونای واقعی این مملکت مبارک باشه.

  [پاسخ]

 8. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  میلاد حضرت علی اکبر و روز جوان بر همه ی دوستان مبارک باشد.
  نام حضرت که می آید یاد معامله های پشت خاکریزها می افتم.پدر و برادری و برادری و…
  خدایا ما را در این خیل بپذیر.
  اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم
  یا حق

  [پاسخ]

 9. ناشناس گفت:

  اقای صفا شما الان بیکارید هزینه زندگی از کجا تامین می شه ؟به نظر می اید زیاد اهل کار نیستید.این خصلت مذهبی نماهاست.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ تیر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴:

  هه هه هه هه!!!!

  بدین وسیله عیدی روز جوان ما دریافت شد
  بسی نشاط رفت
  :دی
  تچکرات از ناشناس

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ تیر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۴۳:

  ما تا کی باید بشینیم اینا ما رو واکاوی کنن و در موردمون نظر بدن؟!
  اصولا مذهبی ها اینطوری
  اصولا حزب اللهی ها اونطوری
  اصولا اونا که ریش دارن اینطوری
  اصولا اونا که چادر میپوشن اونطوری
  منم بلدما!

  [پاسخ]

 10. افق گفت:

  سلام
  به من عاجز کمک کنید!
  به من فقیر دوبل زیر فقر بی نوا کمک کنید!
  http://24tir.ir/myLDlinker.php?url=3783
  یعنی چی؟!

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ تیر ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۳۱:

  البته به این دقت کنین که گفتن که مال سال ۹۰ هم هنوز محاسبه نشده
  ینی اساسا داده در دسترس نیس برای محاسبه

  من واقعا نمیدونم چرا خبرگزاری ها اینجوری تیتر می زنن؟
  یقینا مال سال ۹۱ با این ارقام متفاوته

  [پاسخ]

 11. بسم الله

  ابلیس می آید سراغت تا اسب رام شده را رَم دهد!

  http://shahidekhoy.blogfa.com/post/68

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: