وکیلانه » » 24 سال بعد از شلیک به یک ملت، حالا یک شلیکِ شیک!
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
۲۴ سال بعد از شلیک به یک ملت، حالا یک شلیکِ شیک!
۱۱ام, تیر ۱۳۹۱| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۴۲]

۲۴ سال پیش در دوازدهم تیرماه ایالات متحده‌ی امریکا، تشخیص داد که حق دارد به روی مردان، زنان و کودکانِ بی‌گناه‌ ایرانی در هواپیمای ایرباس شلیک کند ولی بعد از آن دیگر دنیا به گونه‌ای شد که کشورِ ابرقدرتِ امریکا باید به یک شلیک شیک و باکلاس فکر می‌کرد.

به کدامین گناه؟

تحریم‌های تازه!! این عنوانی‌ است که هر از چند گاهی روی زبان‌ها می‌افتد و بنابرآن، موتورِ یک جریانِ عظیم رسانه‌ای شروع به کار می‌کند. البته اخیراً دقیقاً هم‌زمان با بروز پدیده‌ی “تحریم‌های تازه” و تبلیغات پیرامون آن، در همان روزها قیمت یک جنسِ خاص هم به طرز وحشتناکی بالا می‌رود، حکمت روزگار! مثلاً  اولین نمونه‌ایی که به ذهن‌م می‌رسد گوجه(!) بود و آخرین‌ش هم قیمت مرغ.

حالا علت گرانی‌ها هرچیزی که باشد، وظیفه‌ی مسولان است که با آن مقابله کنند و همین‌که گرانی وجود داشته باشد یعنی یک جای کار می‌لنگد. در خصوص تحریم‌ها هم و این‌که چیز تازه‌ای هستند یا خیر و چگونگی تاثیرگذاری آن‌ها توصیه می‌کنم این لینک را بخوانید: پرونده «تحریم نفت ایران»؛ به زبان ساده

اما حرفی که معمولاً در گیرودار تاثیر یا عدم تاثیر تحریم‌ها پنهان می‌ماند، علت تحریم‌هاست. چرا ایران باید تحریم بشود؟ به نظرم باید خیلی جدی‌تر روی این سوال فکر کنیم. اساساً به نظرم حتی فکر کردن به خودِ واژه‌ی “تحریم” هم مهم است. در خودِ واژه‌ی تحریم هزارویک حرف نهفته‌ است. اگر دقیق نگاه کنیم این واژه دقیقاً نقطه‌ی مقابل آزادی بیان و آزادی اراده‌ی ملت‌هاست. تحریم یعنی دنیا مالِ یک عده‌ی خاص است و هرچه آن‌ها گفتند باید بشود.

تحریم یعنی مردمِ کشورِ تحریم شونده “نفهم” هستند و درک نمی‌کنند چه چیز به سود و چه چیز به زیان آن‌‌هاست، پس کشورهای فهمیده باید هم‌چون چوپان، چند روزی آب و علف را از “ملت تحریم شونده” بگیرند تا ولو شده به زور “بفهمند” چیزی که آنها می‌گویند به سودشان است و به مسولانِ کشورشان فشار بیاورند.

اوباما در حال امضاء تحریم‌های تازه! شلیک‌های تازه!

از روزی که بیشتر به واژه‌ی تحریم فکر کرده‌ام برایم خیلی عجیب است که مدعیان تمدن چگونه به این راحتی از این واژه سخن می‌گویند؟ مگر نه به قول خودشان لیبرال دمکراسی؟ پس چرا تحریم؟‌ من تحریمِ مسولان و دارایی‌های مسولانِ یک کشور را می‌فهمم، اما تحریمِ یک ملت چگونه و در چهارچوبِ چه منطقی قابل هضم است؟

من حتی تحریم یک ملت توسط یک کشورِ دیگر را هم می‌فهمم، اما این‌که روابطِ دو کشور‌ باید طبق خواست یک کشور دیگر باشد آیا عین زورگویی و دیکتاتوری جهانی نیست؟

و این وسط همان جریانِ تبلیغاتِ پیرامونِ تحریم‌ها مدام تلاش می‌کند این بخشِ زورگو بودن تحریم‌ها را مخفی کند و عادی جلوه دهد و تحریم را به عنوانِ یک اهرم مشروع جا بزند، در عین حال به گونه ای جلوه دهد که تحریم به خاطر سیاست‌ خارجی غلطی است که اتخاذ می‌شود.

حرف من اما بالاتر از این‌هاست. من می‌گویم حتی اگر سیاست‌های خارجی غلط هم باشد، وقتی ما می‌گویم “تحریم‌ها نتیجه‌ی سیاست‌های نادرست است” در ضمن آن سلطه پذیر بودن را پذیرفته‌ایم و پذیرفته‌ایم که هرگاه سیاستی غلط بود حقِ سلطه‌گران است که از بیرون به ما فشار بیاورند!

در مجموع به نظرم تبلیغاتِ روانی پیرامون تحریم‌ها از خودِ تحریم‌ها مهم‌تر است و نشان داده شده لااقل در کوتاه مدت از خودِ تحریم‌ها هم اثرگذارتر است، لااقل بر روی قیمت‌ها. پس درمقابل لازم است بیشتر از این‌که در پی القاء عدم تاثیر تحریم‌ها باشیم در پی نشان دادن نامشروع بودنِ اهرمی به نام تحریم باشیم.

همان‌گونه که روزگاری استفاده از تسلیحاتِ کشتار جمعی حقِ کشورِ دارنده بود ولی به مرور “منع استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی” راه افتاد باید در خصوص نامشروع بودنِ “تحریم” هم چنین روشنگری صورت بگیرد. تا معلوم شود کشورِ تحریم شونده‌ یک “خاطی” نیست بلکه یک‌ “مظلوم” است. یک ملتِ “مظلوم” که البته گاهی مثل ایران یک “مظلومِ گلوگیر” خواهد بود!۴۲ دیدگاه برای “۲۴ سال بعد از شلیک به یک ملت، حالا یک شلیکِ شیک!”

 1. رضا.د گفت:

  خوشم میاد همیشه یه زاویه جدید برای نگاه به قضایا تو دست و بالات هست.

  [پاسخ]

 2. سلام علیکم
  عید شما و روز شما مبارک:)

  راستش را بخواهید من نوعی آنقدر که نگران اثرات سوء مدیریت بر فضای کشور و مخصوصا فضای اقتصادی کشور هستم نسبت به تحریم ها احساس نگرانی نمی کنم
  گذر کوچکی در خبرگزاری ها و بررسی صحبت ها و تحلیل ها نشان می دهد که این عامل خارجی تحریم به دستاویزی برای توجیه و توضیح بسیاری از مشکلات تبدیل شده است. مثلا همین گرانی و باز هم مثلا همین گرانی مرغ…بیش از هر چیز ناشی ازکمبود نهاده های دامی، افزایش قیمت آن و در نهایت افزایش هزینه های تولید کننده هاست. به نظرم این تهدیدی که باید به فرصت تبدیل شود نوعی سهل گیری اشتباه در میان مسئولین امر به وجود آورده که تحریم از اساس فرصت است نه تهدید. دیگر کسی توجه نمی کند که باید با مدیریت و یا حتی به عبارتی با ” ابَرمدیریت” به فرصت تبدیل شود
  این مدیریت درست باید در همه جهات باشد، چه در جهت کاهش اثرات آن و چه در جه به قول شما معرفی درست این پدیده

  [پاسخ]

 3. مهاجر گفت:

  سلام.

  واللا قبل از خوندن متن اجازه بدید این ورد پرس رو دعواش کنم. چند باری اومدم برای مطالب کامنت بدم، اما اجازه نداده و اذیت کرده. :))

  [پاسخ]

 4. مهاجر گفت:

  وقتی دیکتاتورهای جهانی، اقدامات ضد بشری خودشون رو به نحوی به جهان القا میکنند که خودشان را محق جلوه داده، کشور/دولت/ملت هدف را تقصیر کار، یاد مکر معاویه در جنگ صفین می افتم.

  [پاسخ]

 5. ول کن ببینم چی میگه؟ گفت:

  مرد ناحسابی مگه کسی از مردم ایران پرسیده که انرژی هسته ای می خواید که میگی تحریم یعنی نفهم فرض کردن مردم.
  یه پفیوز گفته ما باید انرژی هسته ای داشته باشیم باید هفتاد میلیون نفر غیر از خودش گشنگی بکشن.
  گذشته از همه ی اینها اصلا مسئله ی غرب انرژی هسته ای ایران نیست. انرژی هسته ای یه بهانه است. مشکل غرب با گه خوری های ایران در عراق و افغانستان و بحرین و عربستان و لبنان و فلسطین هست. غرب میخواد تنها منبع قدرت جمهوری اسلامی یعنی نفت رو ازش بگیره و موفق هم شده. خاک بر سر حزب الله که خاک بر سر این ممکلت کرد.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۸:

  از ادبیات زیبای تو که بگذریم؛ آفرین! خوشم اومد اینو درست گفتی. مشکل اصلاً انرژی هسته ای نیست.

  [پاسخ]

  ول کن ببینم چی میگه؟ پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۰۱:

  ایران بعد از کره شمالی و کوبا آخرین کشوری هست که تو دنیا داره جفتک میندازه و به جای این که مثل بچه آدم سرش به اقتصاد و روابط بین المللی گرم باشه هنوز شعارهای دهه ی پنجاه و شصت کمونیست ها رو میده. همون طور که کره شمالی و کوبا تبدیل به کشورهای خاک بر سری شدن که به عنوان ضرب المثل استفاده میشن ایران هم آینه ی عبرتی خواهد شد برای همه ی کشورهای نفت خیز (مثل ونژوئلا) که خیال نکنن چون نفت دارن میتونن هر گهی بخورن.
  ایدکم الله

  [پاسخ]

  ابوذر پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۷:۱۹:

  واقعا برای تو و امثال تو متاسفم نفهم شما هستید که از سیاست سر در نمی اورید درسته مشکل اصلا انرژی هسته ای نیست مشکل اونها اسلام و ما هم تا آخر پای رهبرمان و اسلام می ایستیم

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۲۳:

  با اینکه نفهم خواندن افراد جالب نیست ولی باید بگویم که هیچ جماعتی مثل شما مردم دنیا را نادان و فاسد به حساب نمی اورد.ولی برای اینکه بفهمیم نفهم واقعی کیست باید دید که چه کسی زجر زیادی به خود و اطرافیان وارد می اورد.وقتی کشور ما دارای منابع نفتی است مخفیانه کار کردن بر روی مسایل اتمی و در کنار ان ابراز نظریاتی از این قسم که باید به کفار حمله کرد و ایران باید مدیریت کند جهان را …دیگر کشورها را می ترساند.
  .

  [پاسخ]

  عبد پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۲۹:

  به هر حال اگر خودتان و جناحی که مورد حمایت شماست را جز دانایان به حسا ب می اورید چرا اینقدر مشکلات مدیریتی دارید؟پس ناراحت نشوید من فکر کنم که عقلانیتی وجود ندارد و دولت نمی تواند از خود در این زمینه مطرح نماید و باری به هر جهت کار می کند.. .

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۱:۳۹:

  نفهم آن کسی است که فکر می کند( اگر فکری داشته باشد و بهره بیرد) وقتی با صد تا اسم بیاید اینجا مطلب بنویسد اما زحمت تغییر ادبیات به خودش ندهد دیگران نمی فهمند!!! و در جهل مرکب فهم داشتن به سر می برد! نقطه سر خط.

  [پاسخ]

  رهروشهدا پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۸:۴۶:

  حیف واژه نفهم افق جان….

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۸:۵۶:

  عصبانی نشوید !!!فقط گفتیم نفهم زجر می ده مردم اطراف خود را…… از شعار دادن بی نتیجه دست بردارید و پند بگیرد از گذشته … انتخاب اسامی که هیچ تناسبی با شخصیت شما ندارد واقعا نوعی به سخره گرفتنمخاطبین است.کسی که قصدی در کار دارد استفاده ابزاری می کند از نام کاربری.

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۲۰:

  تنها جواب شما مغلطه کردن است.
  شما هیچ وقت جوابی ندارید و نداشته اید

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۲۲:

  چراباید یک نفر با چند اسم کامنت بگذارد؟
  شاید شما یک نفر هستید؟
  اقای صفا = رهروشهدا = افق

  [پاسخ]

  رضا.د پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۵۲:

  آخه یه چیزی بگو که بگنجه!
  وبلاگ رهرو:
  http://forasalkhair.mihanblog.com/

  وبلاگ افق:
  http://ofogh110.mihanblog.com/

  به علاوه این‌ ها و خیلی های دیگه که مدت هاست اینجا هستن شخصیت شناخته شده توی فضای مجازی دارند. توی پلاس و توی وبلاگستان. تا اونجایی هم که من خبر دارم به لحاظ سواد و مدرک باید خیلی ها جلوشون لنگ بندازن!! حالا کاری ندارم ولی سعی کن کلاً چیزی رو که کسی به طرف جناح شما وارد میکنه پاسخ بدی نه اینکه اون رو به طرف دیگران به این ناشیانه بودن پرتاب کنی.
  ضمن اینکه ما خودمون معترض به این قضیه هستیم و از آقای صفا هزار جور خواستیم که جلوی کامنت با یه اسم رو بگیره. یا لااقل خود کامنت گذار با یه اسم با یه ادبیات هم حرف نزنه :wink:

  [پاسخ]

  رهروشهدا پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲۰:۳۸:

  @ بابک
  به جان خودم کسی تا حالا همچین تعریف باحالی از من نکرده بود
  من دو نفر از کسایی باشم که در این مدت بسیار ازشون آموختم
  بح بح
  چه عالی
  :))
  خداییش آدم با داشتن دوستانی مثل شما به هیچ اتفاق و کمک دیگه ای واسه روحیه گرفتن احتیاج نداره

  از آقا رضا هم ممنونم که روشنتون کردن..پذیرای حضور شما هم هستیم در فرص الخیر
  =====
  پ.ن: من هنوز دارم می خندم…و البته تلویحا عذرخواهم از اون دو عزیزی که با من یکی دونسته شدن
  بعله :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۵۵:

  دوستان، عزیزان
  زود جواب ندهید
  سریع موضع نگیرید اول متن را با دقت بخوانید بعد جواب دهید!
  من گفتم که همان گونه که شما اتهام یکی بودن را می زیند
  می شود این اتهام را به شما هم وارد کرد!
  ———————————————
  پ.ن: من هم از شما عذر خواهی می کنم
  من شما ها را یکی فرض نکردم
  فقط از شما خواستم که یک خوره فقط یک خورده پاکتر فکر کنید.

  [پاسخ]

  رضا.د پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۰۳:

  @بابک
  من برداشت دیگه ای کردم. حالا که می گی اشتباه بوده برداشت من، منم اگر تندی در پاسخم بوده عذر می خوام

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۲۳:

  پرفسور
  ببین این اتهام و چند دست قبل کی به کی زده؟
  درسته من قبول دارم که از لحاظ سواد از خیلی ها بالاترین
  ولی سواد داریم تا سواد؟

  [پاسخ]

 6. راحیل گفت:

  سلام.آفرین. واقعا چرا ایران بیشتر مانور نمی ده راجع به این مطلب…درباره تحریم!!!

  با نقد زندگی خصوصی…به روزم … به اسویتا سر بزنید.

  [پاسخ]

 7. یک طلبه مجاهد گفت:

  گزارش تصویری/تحصن طلبه سیرجانی ویاران ولایت دربرابردادگاه ویژه روحانیت قم(بخش اول)

  http://ghiame-yaran.ir/post/47

  [پاسخ]

 8. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  خیلی زاویه ی قشنگی بود و جای تامل داشت.
  مظلوم گلوگیر…
  جدا دارن خفه میشن ها!
  یا حق

  [پاسخ]

 9. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  از روزی که این مطلب به روز شده چند بار خواستم چیزی بنویسم، هر بار پشیمون شدم. همیشه در چنین شرایطی وضوح قضیه به نظرم انقدر زیاد بوده که وقتی مخالفت یا جانبداری برعکس عده ای رو می دیدم، هنگ می کردم. اون سالهایی که این اتفاق افتاد بچه بودم وگرنه عکس العمل مردم یادم بود. اما شاید اگر اون اتفاق الان میفتاد عده ای بودند که از اون قاتلهای جانی حمایت می کردند کمااینکه الان شاید از تحریم حمایت نکنند اما مقصر تحریمها رو ایران مظلوم می دونند نه آمریکای ظالم. ایران حتی اگر مظلوم گلوگیری هم باشه، مظلومه. فقط تعداد شهدا و جانبازان ما در این ۳۴ سال رو بشمرید. واقعا چرا؟ تازه این جدای از کشته های سوانح هواپیمایی و سایر مسائل ناشی از تحریمهاست.

  [پاسخ]

 10. سلام
  چه قدر متن ها و نوشته ها مرتب و خوانا شدند
  ممنون می باشم

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۵۵:

  سلام
  من هم همینطور! متشکرم از مدیر توانا با اینهمه مشغله.

  [پاسخ]

 11. متین گفت:

  * حکایت ملاقات امام زمان(عج) به کمک علوم غریبه/ مسلمان باشید نه رمال!

  شخصی که مسلط به علوم غریبه بود، توانست در زمان خاصی، مکان حضور امام زمان را در بازار آهنگران شناسایی کند و پس از آن به سرعت برای دیدار ایشان راهی محل شد و مشاهده کرد که حضرت در کنار دکانی نشسته است که صاحب آن بی‌توجه به ایشان مشغول نرم کردن آهن است، اما پس از مدتی مشاهده کرد که پیرمرد صاحب دکان به امام زمان گفت: یابن رسول الله، اینجا مکان گرمی است اجازه دهید برای شما آب خنک بیاورم.

  اینگونه بود که استنباط شخص سوم مبنی بر اینکه فقط خودش متوجه حضور حضرت است، غلط از آب درآمد.

  پس از مدتی پیرزنی به دکان مرد آهنگر مراجعه کرد و گفت: فرزندم بیمار است و خرج مداوای او هفت درهم است، تنها دارایی من هم همین قفل است که هیچ کس در این بازار بیش از شش درهم برای آن نمی‌پردازد، به خاطر خدا آن را به قیمت هفت درهم از من بخر، مرد آهنگر با دیدن قفل بدون کلید، به پیرزن گفت که متاع او با این شرایط ۱۰ درهم ارزش دارد و در صورت ساخته شدن کلید برای آن دوازده درهم در بازار به فروش می‌رسد، حال هر یک از این دو کار را که بخواهی، برای تو انجام می‌دهم و در برابر دیدگان متعجب پیرزن ۱۰درهم در ازای خرید قفل به او پرداخت کرد، آن‌گاه بقیه‌الله رو به شاهد کرد و فرمود: برای پیدا کردن ما رمل نیندازید، اگر همه مثل این مرد، مسلمان باشید، ما به سراغ شما می‌آییم.

  [پاسخ]

 12. یوسف گفت:

  از کوزه همان برون تراود که در اوست!
  http://ingholt.ir/?p=233

  [پاسخ]

 13. ژان ژاک روسو گفت:

  دوستان، همه ما نگران آخر بازی هستیم. مسئله این است که در خوشبینانه ترین حالت جنگی اتفاق نیفتد در اینصورت تحریم است که مملکت را فلج می کند. در بدترین حالت سناریو جنگ است. وحشتناکتر از این سناریو ، سناریوی ازمایش بمب اتمی ایران (چه خودساخته چه خریدداری شده) در کویر می باشد.در حالت اول یعنی تحریم، مثل کوبا می شویم.در حالت دوم یعنی جنگ ، مثل عراق می شویم و در حالت سوم بعد از آزمایش اتمی مثل کره می شویم.
  کمونیست ها و بعثی نسبت به حاکمان جمهوری اسلامی یک مزیت داشتند که لندن و سوئیس قبله آمال آنها نبود ولی مسئولین هر کدام یا در سوئیس یک حسابی باز کردن یا در کانادا ملکی خریدن یا بچه ها شونو فرستادن اونجا درس بخونن.

  [پاسخ]

  ژان ژاک روسو پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۲۰:۲۵:

  جالبتر اینکه مسئولین در این شرایط اسفناک خود تاجر هم هستند یعنی نبض بازار و اقتصاد دست خودشان است

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ تیر ۱۴ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۰۹:

  متاسفم برات که توی توهم ساخته غربی ها هستی .
  واقعا مبرات متاسفم………………

  [پاسخ]

 14. ژان ژاک روسو گفت:

  من معتقدم مشکل کجروی های حاکمان ما ناشی از نقص در طبیعتشان است تا ذات بدشان
  میانگین وزن مغز مسئولین و حاکمان ما از نرم استاندارد خیلی پایین است. کله اکثر مسولین ما را از نظر وزن بسنجید:
  کله احمدی نژاد
  کله غلامحسین الهام
  کله حداد عادل
  کله جلیلی
  کله کوچکزاده
  کله محرابیان
  کله مشایی
  کله بقایی
  بقیه هم همچون لاریجانی ، صالحی و …هم از نرم خوبی در این زمینه برخوردار نیستند.

  وقتی مغر یک انسان کوچک باشد قطعا توان پردازشش هم کمتر خواهد شد قادر به حل مسائل بزرگتر نخواهد بود و طبعا لجاجت ،خیره سری، عجله و بی تدبیری در امور افزایش خواهدیافت.کافیست حرکت های تکانشی فردی مثل کوچکزاده را در مجلس می دیدید تا به عمق نظریه من پی ببرید.(این دیدگاه کلی نیست یعنی برای تک تک افراد صادق نیست اما برای میانگین افراد صادق است)
  در تمام اروپا در ۵۰ سال اخیر فقط سارکوزی و تونی بلر بودند کله نسبتا کوچکی دارند. در تمام تاریخ امریکا بندرت فردی مثل اوباما با کله کوچک به قدرت رسیده است اما نشان داده که هوش و ذکاوت کافی دارد. منظور من از بیشتر به میانگین مسئولین مربوط می شود.

  [پاسخ]

 15. ژان ژاک روسو گفت:

  اکثر دوستان بسیجی هم وقتی به ظاهرشان نگاه می کنیم بصورت میانگین این نظریه در موردشان صادق است

  [پاسخ]

 16. پیک صبح گفت:

  با “انواع مدلهای چادر در شبکه بازار!!!!!” به روزم : ” نشریه خاتون که فقط حرف بود و تئوری ، اون همه عکس العمل داشت . نمی دونم چرا همه بچه حزب اللهی ها خوابند ؟ “

  [پاسخ]

 17. بابک گفت:

  حاکمیت عدالت و برچیده شدن ظلم و جور از جامعه محور اصلی روایات ظهور است. هرچه یک نظام از عدالت دوری کند و رو به بی‌عدالتی و بدرفتاری با مردم بیاورد، از جامعه مهدوی فاصله می‌گیرد.

  [پاسخ]

 18. سلام به همه
  عید شما مبارک

  در سایه لطف خدا مهدوی باشیم انشاء الله

  [پاسخ]

 19. بسم الله

  تمام دنیا منتظر عدالت اند.
  برخی مهدی(عج) را برای عدالتش میخواهند
  و
  برخی هم برای جان دادن در راهش

  جنس شادیِ امروزها مشتی از خروار
  ایمان
  http://shahidekhoy.blogfa.com/post/69
  و

  انتظار است!

  [پاسخ]

 20. بنیامین گفت:

  با سلام
  به وبلاگ حامیان دولت ولایی نیز سر بزنید. مطالب ما را با دقت بخوانید و نظر دهید

  خدا لعنت کنه این قاتلان گانگستر غرب وحشی را. خاتمی و هاشمی در مقابل غرب سکوت مفتضحانه داشتند

  [پاسخ]

 21. بیچک گفت:

  سلام
  انشاالله مبارک باشه
  هم عید و هم…
  خلاصه خیلی مبارک باشه :)

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۰۷:

  مچکرم. جای شما و سایر دوستان بسیار سبز :)

  [پاسخ]

 22. شایان گفت:

  یه مشت کامنت که اصلا ارزش انتشار نداشته چه جار و جنجالی راه انداخته.

  چند تکنیک وجود دارد برای تولید کامنت جنجالی:
  ۱) کلمات رکیک به مقدار کافی مثل: گه خورده، نفهم
  ۲) تحقیر مخاطب مثل: خاک بر سر، جواب نداری بدی
  ۳) استفاده از فارسی شکسته
  ۴) حرف‌های گنده و هوایی زدن: هفتاد میلیون از گرسنگی مردند، پول نفت رو بالا کشیدن
  ۵) استفاده از حکایاتی که همه جا جواب می‌ده: معاویه و عمار و جنگ صفین، رطب خورده کی منع رطب کند، ادرار در چاه زمزم
  ۶) استفاده از نرم افزارهای تکست ژنراتور برای تولید عبارات معنادار با استفاده از پاسخ حریف
  ۷) پایان دادن کامنت با عبارات عربی (بالاخره بهار عربیه دیگه!): ایدکم الله، وفقکم الله لما یحب و یرضی، والسلام علی من التبع الهدی

  بالاخره یک عده هستند با هر قیمتی به دنبال جلب توجه هستند.

  [پاسخ]

 23. آفاق گفت:

  ما جوانان کشوری هستیم که به مسلمان بودن خود افتخار می کنیم. انقلاب ما انقلابِ ایرانی اسلامی است نه اسلامی ایرانی.

  به نظر می رسد باید در ارکان سینمای ایران انقلابی رخ دهد.

  انتفاضه ما خواهان دگرگونی نظام فمینیستی و اسلام گریز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

  باید چاره ای اندیشید….

  انتفاضه سایبری طهور…
  tahur.ir

  سلام علیکم.با مدد مولا صاحب الزمان قصد یک انتفاضه نموده ایم.به نیت قربت الی الله.به نظر میرسد تا حرکتی نشود تا دستی بالا نیاید تا اعتراضی نشود سینمای ما همچنان به گل زدن در زمین خودی ادامه میدهد!.
  قصدمان این است تا به نقد سینمای ایران بپردازیم نه تنها نقد بلکه خواهان یک انقلاب فرهنگی اسلامی در سینما هستیم.در همه ابعادش.و به کمک همه همسنگران خود نیازمندیم.
  هرکس به اندازه توانش می ایستد و می جنگد.
  اما اگر دریا شویم موجی به بلندای همت همت ها و باکریها می سازیم تا بسازیم آنچه را که به ما رساندند.
  می شود آیا کمکمان کنید؟
  با یک امضا ما را همراهی کنید.
  منتظر مقالات ارزشمند شما هستیم.
  به امید ظهور یار صلوات….

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: