وکیلانه » » وقتي اصلاح‌طلبان مي‌گويند “انتخابات”، دقيقاً از چه چيزي حرف مي‌زنند؟
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
وقتی اصلاح‌طلبان می‌گویند “انتخابات”، دقیقاً از چه چیزی حرف می‌زنند؟
۲۸ام, فروردین ۱۳۹۲| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۱۱]

 ۱- به نظرم یکی از مهمترین علل بقای نامِ اصلاح‌طلبان در ایران “متلوّن” (!) بودن آنهاست. بنا به گفته خود‍ِ اصلاح‌طلبان، اصلاح‌طلبی تعریف خاص و مشخصی ندارد و همین امر باعث می‌شود بنا به اقتضای شرایط حدودِ آرمان‌ها، اهداف و رفتارهای اطلاح‌طلبان تنگ و گشاد شود. گاهی کفِ خواسته‌های آنان می‌شود تغییر بنیادین در مسائلی مثل اختیارات ولایت فقیه و حذف شورای نگهبان و گاهی سقفِ خواسته‌های آنان می‌شود تایید یک نامزد در انتخابات!
اما جالب‌ اینجاست که شعار تغییرات بنیادین در قانون اساسی را همزمان با “اجرای بدون تنازل قانون اساسی” مطرح می‌کنند و تقاضا برای حضور در انتخابات را همزمان با کودتا، دزدی آراء و مهندسی انتخابات خواندنِ انتخابات قبلی.

..

..

۲- حالا که برای حضور در انتخابات شرطی گفته نشده است. ولی “شروط خاتمی برای شرکت در انتخابات” این تیتر یادتان می‌آید؟ و قبل‌تر از آن هم عدم شرکت در هیچ انتخاباتی و کمی قبل‌تر از آن‌هم دیگر اصلاحات در ایران به بن‌بست رسیده  و باید با نافرمانی مدنی کاری کرد.

۳- من از سران و نامداران اصلاحات تعجب نمی‌کنم چرا که لازمه‌ی بقای آنان چنین متغیر بودنی‌ست.  اما برایم عجیب است وبلاگ‌نویسان و جوانانِ‌ هوادار اصلاحات با وجود چنین نظریاتی درباره کلیت حاکمیت و مثلاً وجود پُست‌های آموزش نافرمانی مدنی در وبلاگ‌هایشان چگونه از حضور در انتخابات دم می‌زننند و آنرا بدیهی(!) می‌دانند؟ مگر این همان حکومتی نیست که از شما دزدی کرد؟ و مگر سازوکار انتخابات همان ساز و کار قبلی نیست؟ مگر این انتخابات را دولت کودتا برگزار نمی‌کند؟ و مگر “میرِ اسیر” شما هنوز در بند نیست؟ و مگر قرار نبود ایران قیامت بشود؟ قیامت نشد؟ اشکال ندارد ولی همزمان حضور در انتخابات خیانت به خون  امثالِ‌ “ندا” و “سهراب” نیست؟ 

۴- بارها با دوستان مخالف نظام که گفتگو کرده‌ام در آخرین جمله گفته‌ام هرگاه در یکی از انتخابات‌ مجلس یا ریاست جمهوری فقط یک‌درصد کمتر از ۵۰‌درصد مردم شرکت کردند من دیگر ضرورتی برای ادامه چنین نظامی نمیبینم و آنرا غیرمردمی تلقی می‌کنم. چرا اصلاح طلبان و هواداران آنها چنین راهی را نمی‌روند؟ مثلاً فکر کنید در انتخابات آتی فقط ۴۰ درصد مردم شرکت کنند. آن‌وقت حرفی برای گفتن باقی می‌ماند؟
آیا این راه کم‌هزینه‌تر، واقعی‌تر و سهل‌الوصول‌تر نیست؟ پس چرا دنبال نمی‌شود؟ 

۵- در پاسخ گفته می‌شود شما از حق حضور مردم در انتخابات می‌ترسید و می‌خواهید مردم را پس بزنید. اولاً‌ که اصلا‌حات مردم نیست! در ثانی عزیزِ من؛ عقلاً پذیرفته نیست شما پول‌های خود را در شرکتی سرمایه‌گذاری کنید که آنرا دزد و جنایتکار می‌دانید. سرمایه‌گذاری شما در چنین شرکتی متناقض با ادعاهای شماست نه درخواستِ‌ ما !

پنج و نیم- اگر تا اینجای متن فرصت نکردید روی لینک‌های موجود کلیک کنید برای نمونه دست کم این دو را از یک وبلاگ‌نویس سبز باز کنید.:
قبلاً : ترویج و آموزش نافرمانی مدنی از جمله تحریم انتخابات (+)
حالا:  “این بدیهیات ساده که همچنان درگیرشان هستیم” (+) منظور شرکت در انتخابات. به همین سادگی به همین خوشمزگی :)
بعداً: ؟!۱۱ دیدگاه برای “وقتی اصلاح‌طلبان می‌گویند “انتخابات”، دقیقاً از چه چیزی حرف می‌زنند؟”

 1. خب دیگه! اینا نون به نرخ روزخور هستن! دست‌شون اگه برسه خب اصلاحات یه نوع تعریف می‌شه، نرسه یه جور دیگه!

  الانم اینا رو نگن، چی بگن! باید یه جوری بالاخره تلاش کنن برای روز مبادا… به خاطر همین دیگه حالا حکومت می‌شه قانونی و شرکت در انتخابات می‌شه حق‌ بدیهی‌شون!

  [پاسخ]

 2. دکتر گفت:

  خب برداشت شما از حکومت و مملکت با اصلاح طلب ها فرق داره. برای شما مملکت و سرنوشت مردم پشیزی اهمیت نداره به همین دلیل هم هست که می تونید مثل الاغ پاتون روی عقایدتون سفت کنید و از جاتون تکون نخورید و در نهایت خریت این جزم بودن فکر رو به عزم بلند تعبیر کنید که همین جا فی المجلس باید …. به شعورتون.
  برای اصلاح طلب ها آینده مردم و مملکت مهم تر هست و به همین دلیل اگر طرف مقابلشون خری مثل شما باشه مجبور میشه گاهی دست به دامن جوالدوز بشه گاهی مجبوره یونجه بگیره جلو دهنتون گاهی هم لگد تو شکمتون بزنه تا شاید حرکت کنید. ولی شما حرکت نمی کنید.

  [پاسخ]

  طلوع ماه پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۱۴:۵۲:

  چقدر مودب

  فکر میکنم متن خیلی واضح نوشته شده
  ،آقایان خاتمی و میرحسین و امثالهم یا قائل به قانونی بودن انتخابات هستند (که در این صورت غلط کردن گفتن تقلب شده و اون بلوای ۸۸ رو ساختن)
  یا اعتقادی به این قضیه ندارن که در این صورت باز هم غلط میکنن اگر بخوان وارد انتخابات بشن
  تکلیفشون با خودشون مشخص نیست اونوقت یه عده کور و کر هم دنبال خودشون راه انداختن
  نمی فهمید یا خودتون رو به نفهمی میزنید؟؟
  یکم شعور هم چیز خوبیه

  (با عرض معذرت از مدیر وبلاگ، دوستان میدونن معمولا با همچین ادبیاتی صحبت نمی کنم… معذرت میخوام از حضور دوستان)

  [پاسخ]

 3. افق گفت:

  سلام
  این روزها که دوباره نزدیک انتخابات هست، آدم با این چشمهای خودش چیرهایی میبینه و با این گوشهاش چیرهایی میشنوه از این دوستان اصلاح طلب که کلا به همه چیز شک میکنه.
  طرف اومده میگه غنی سازی از سال ۸۲ شروع شد!!!!! خدایا! قهقه هاش با جک استراو یادش رفته؟ مذاکرات سعدآباد یادش رفته؟ بنده خدا یادش رفته تمام تاسیسات هسته ای پلمپ شده بود؟!! لابد توی زیرزمین خونه شون غنی سازی شروع شده بوده؟! اینها بدجوری از گذشت زمان و فراموش شدن مسائل سوء استفاده میکنن. توصیه میکنم حداقل برای چیزهایی ادعا کنن که کم رنگ تره. اصلا اینهایی که تا تکذیب امام زمان پیش رفتن چرا میخوان رئیس جمهور یه مملکت اسلامی بشن؟ جالب هم هست که خودشون متلون بودنشون رو به قول شما قبول دارن. هر وقت حرفی میشه میگن اونا ما نیستیم. اصلاح طلبها چند دسته هستن. ما اینو نمیگیم. ما اونو میگیم. اون اینو میگیه. ما اینو نمیگیم!!!! :wink:

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۵۲:

  جالب ترین نکته اینه که همه اش دارن از فواید اقتصادی آقایان هاشمی و خاتمی می‌گن! احتمالا اون یه خاتمی و یه هاشمی دیگه بودن که ۱۶ سال دولت رو در دست داشتن لابد

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۱۹:

  ما که رسما سکوت می کنیم
  :دی
  یه عده که تعدیل ساختاری راه انداختن
  یه عده هم رسما گفتن برنامه اقتصادی ندارن
  :دی

  بعله

  شکلک مورد نظر را خودتان بیابید
  راستی
  سلام علیکم جمیعا:)

  [پاسخ]

 4. نا امید گفت:

  اصلاح طلب!!!
  خیلی جالبه . مگه اصلاح طلبی مونده؟یه خاتمی هست که ولش کن یکی دو تای دیگه هم که نماینده ان و … بازم ولش کن.
  همه رو که تو این چند سال یا فرستادید زندان یا اونقدر سیخونکشون ردید که یارو جون خودش و رن و بچش رو ورداشت و به دامن غرب فاسد و آمریکای جهانخوار پناه برد!
  اینقد آدم غیر از خودتون نزاشتید بمونه که وقتی تو هزاران اظهار نظر انتخاباتی و سوتی و بی قانونی (مثل جشن ورزشگاه آزادی) که از طرف خودتون بوده . چیزی برای آپ کردن وبلاگتون یا سایتاتون نداشته باشید و به اظهار نظر های دوره ی قبل یا چند ماه پیش همین یکی دو نفر بتازید.
  وسط این همه حبر داغ انتحاباتی که می دونم انعکاس هر کدومش برای شما و همفکراتون به مثابه ی تف سرزبالاست چونکه دقیقا همه اصولگرا ها با جرف و عملشون دارن روی همه ی اصول رژه میرن یه نفر دگراندیش نزاشتین بمونه که تو یه همچین موقعیتی یه کلمه بگه و شما سوژه ای بهتر از این نوشته برای کوبیدن مخالف خودتون داشته باشید!
  شما ها که چندین ساله با ایدئولوژی من به بقیه می تازم پس هستم گذر زمان کردید فکر این موقع را نکردید که یم نفر دگر اندیش رو باقی بزارید که بهش بتازید!
  مجلس و قوه ی قضاییه و مجریه و شورای نگهبان و مجلس خبرگان و صدا و سیما و نیروی انتظامی و سپاه پاسداران و … هرچی که به ذهنتون برسه که از خودتونند و وضعیت اینه! تو رو خدا جای گیر دادن تو این شرایط به لون های مختلف دو سه اصلاج طلب باقیمونده لا اقل بگید تقصیر آمریکاست این وضعیت سیاسی اقتصلدی اجتماعی انتخاباتی!

  [پاسخ]

 5. کورش گفت:

  درود بر خاتمی.

  [پاسخ]

 6. بابک گفت:

  یه نکته ای هست که من برای شماره ۴ :
  عدم شرکت مردم در انتخابات اگر زیر ۵۰ درصد که هیچ اگر زیر ۱۰ درصد هم باشد بازهم این نطام دارای مشرعیت است.
  این مشروعیت از جانب ولی فقیه به این نظام داده شده است.
  بنظر من شما اصول اعتقادی مربوط به ولایت فقیه را بیشتر مطالعه بفرمایید.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۵:

  بله حتی اگر مشارکت صفر باشه باز مشروعیت وجود داره ولی حکومت تشکیل نمیشه چون برای برقراری نظام اسلامی هم مشروعیت باید باشه و هم مقبولیت.
  تاریخ شیعه هم نشون می‌ده هر وقت مقبولیت نبوده حتی مشروعیت معصوم هم منجر به برقرای حکومت نشده. دوران خلافت اون سه نفر در زمان حضرت علی و اینکه امام حسن مجتبی (ع) در کمتر از چند ماه حکومت رو رها کردن بدلیل عدم مقبولیت.
  حرف من ناظر به این بود.

  [پاسخ]

 7. محمدحسن گفت:

  جمع این تناقضات خیلی رو می خواد که اینها هم دارند.
  در مورد هواداران شان باید بگم مشکل جایی دیگه اس. وقتی تعصب داشته باشی ولی فکر کنی که خیلی خیلی هم آزاد اندیش تشریف داری کار به همین جا می رسه.
  هواداران اینها به خاطر نفرتی که از این طرف دارند تقریبا هر چرندی رو از اون طرف قبول می کنن. برای همین به این قبیل تناقضات می رسن.
  تعصب شاخ و دم نداره. وقتی خاتمی رو به هر قیمت قبول داشته باشی مجبوری تناقضاتش رو هم قبول کنی.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: