وکیلانه » » تلك الايام نُداولها بين الناس
من در  RSS من در  Picasa من در  YouTube من در  گوگل پلاس من در  FriendFeed من در  توییتر من در  Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
تلک الایام نُداولها بین الناس
۲۸ام, خرداد ۱۳۹۲| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۳۹]

۱- و ما این روزها[ى شکست و پیروزى‌] را میان مردم به نوبت مى‌گردانیم [تا آنان پند گیرند] و خداوند کسانى را که [واقعاً] ایمان آورده‌اند معلوم بدارد، و از میان شما گواهانى بگیرد، و خداوند ستمکاران را دوست نمى‌دارد. (قرآن کریم. آل‌عمران. ۱۴۰)

۲-  این حسِ خوبی که حالا من به‌ آقای روحانی دارم اگر چیز خوبی نباشد قطعاً چیز بدی هم نیست. انکار نمی‌کنم که الان و در این لحظه آقای روحانی را دوست دارم. دلیل‌ش می‌تواند رئیس ‌جمهورِ جمهوری اسلامی بودن‌ش باشد، یا خوشحالی مردم کشورم از آمدن ایشان و یا هرچیز دیگری. می‌دانم که انسان‌ها را با اعمال‌شان باید سنجید نه با حرف‌هایشان اما اولین کنفرانس‌ خبری آقای رئیس‌جمهور هم در این موضوع بی‌تاثیر نیست. شخصیت من هم متاسفانه این‌جوری است که حقوق‌خوان، وکیل و طلبه بودنِ آقای رئیس‌جمهور‍ِ جدید هم بی‌تاثیر نیست. چه می‌دانم! شاید هم ته دلم دوست دارد، دوست‌ش داشته باشم تا بعداً اگر نقدی کردم بگویم من به شما علاقه‌مند بودم!

۳- خوب یا بد. به دلیلی که من و شما از شنیدن آن خوشحال بشویم یا ناراحت یا اساساً آن دلیل را قبول داشته باشیم یا نه. دیدگاه اکثر غیرایرانی‌ها این است که پیروز این انتخابات رهبر ایران بوده! دست‌ِ کم به این دلیل که توانسته اوضاعی را که آنها وخیم فکر می‌کرده‌اند را این‌گونه سروسامان بدهد.

۴- گذشته‌ها گذشته ولی عمیقاً معتقدم کسانی که کاسه‌کوزه‌ی درآمدنِ روحانی را سرِ جلیلی و پایداری‌ها می‌شکنند اشتباه می‌کنند. می‌دانم آمدن جلیلی به مثابه‌ی نماد تحریم‌ها شد و جلیلی هراسی رای شد برای آقای روحانی ولی اصل آراء روحانی را عملکرد اقتصادی ۴ سال گذشته به دست آورد.

۵- بی‌سواد کمترین صفتی است برای کسانی که آراء آقای روحانی را مصادره می‌کنند. چه آن‌ها که خون پاک آریایی‌شان به غلیان (قلیان؟) آمده و کفِ مطالبات‌شان از رئیس‌جمهور جدید رفعِ حصرِ آقای موسوی است و چه آنان‌که فریاد واسلاما و وانقلابا سر می‌دهند باید بالانس شوند و متوجه باشند در بدترین حالت یک هاشمیِ‌ کوچک با کُلی صفات انقلابی‌تر رئیس‌جمهور شده است نه مثلاً محمدرضا خاتمی.

.

.

۶- شعارِ آقای روحانی دولت اعتدال و امید است. امید که آرزوی ماست ولی اعتدال متاسفانه مثل بسیاری از  واژگان مظلوم است. مثل آزادی، مثل تمدن، مثل فرهنگ مثل دمکراسی مثل اسلام و حتی مثل حزب الله و حزب‌الهی! که اکثر استفاده کنندگان از این کلمات فقط ظاهرش را می‌خواهند و باطناً دنبالِ همان معنی به شدت دستمالی شده‌‌ی مورد نظرِ خودشان هستند. اما در واقع اعتدال علاوه بر مسائل سیاسی در همه‌جا کاربرد دارد. اعتدال یک‌بخشش هم می‌شود ساده‌زیستی و ترویج آن. اعتدال یعنی مشکلات ساکنان روستای “شیخ‌شبان” از توابعِ‌ بخش “بن” در نزدیکی شهر “سامان” بیست‌کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری همان‌قدر برای آقای رئیس‌جمهور مهم باشند که  مشکلات ساکنانِ محله‌ی جماران در تهران. حتی همانقدر دسترسی داشته باشند به آقای رئیس‌جمهور که ساکنان محله جماران. اعتدال یعنی برخورد با هر تند رَوی چه پشت سر اسم حزب الله باشد چه پشت سر سبزالله. پس اگر خوب نگاه کنیم اعتدال هم در کنار امید، آرزوی ماست.

۷- من به دولت جدید امیدوارم. خیلی امیدوار و از اول با دید نقد نگاه نمی‌کنم.  اما یکی از نگرانی‌های من این است که همه‌ی حرف‌های آقای روحانی غلط نیست و دقیقاً به همین خاطر هرکجا نقد‌های ما با نقد‌ها و مواضع درست دولت یکی شد فوراً متهم بشویم به مرعوب شدن دربرابر جوجامعه، کوتاه آمدن از ارزش‌ها، سطحی‌نگری و غیره…

۸-  کاهش یک‌هویی قیمت‌ها و روبه‌راه شدنِ اقتصاد در کوتاه مدت به معنی این است که آقای رئیس‌جمهور قبلی سوءمدیریت نداشته بلکه برای اداره‌ی کشور با موانع جدی روبه‌رو بوده است! این کوتاه مدت که می‌گویم چیزی نزدیک به یک‌سال‌ونیم دو سال است.  

صفر- اگر اسمِ سه‌نفر را بشود گروه گذاشت. با سه نفر از دوستان گروهی را تشکیل داده‌ایم برای مطالعه‌ی “اشتباهاتِ گفتمانِ انقلاب در مواجه با دولتِ اصلاحات”. هدف؟ این‌که بدانیم در ۴ سال آینده چه چیزی از طرف خودی‌ها آسیب می‌زند و سعی کنیم مانع آن بشویم تا رفتار بهتر و موثر‌تری داشته باشیم. تا ۴۰ روز آینده که آقای روحانی دولت را تحویل خواهد گرفت قرار شده نفری روزی یک ساعت روی این موضوع به صورت مصداقی کار کنیم و در انتها نتیجه را جمع‌بندی کنیم. اگر کاری از دست‌تان برمی‌آید و یا در این زمینه نظری دارید قدمِ‌تان روی ایمیل‌م! دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: