وکیلانه » » به قاضي مرتضوي فحش بدهيم يا ندهيم؟
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
به قاضی مرتضوی فحش بدهیم یا ندهیم؟
۱۲ام, تیر ۱۳۹۲| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۲۸]

سرِ صبحی وقتی آدم می‌خواهد برود سر‍ کار اگر دم در خانه‌اش یک گُنجشک مُرده ببیند تا پایانِ روزش کُفت می‌شود. دل‌ش می‌شکند و به حال گُنجشکِ زبان بسته‌ی کوچک دلش می‌سوزد و احساسات‌ش اذیت می‌شود. دستِ کم اگر برای گُنجشک دلش نسوزد، مشمئز می‌شود که چنین صحنه‌ای را سر‍ صبحی دیده است. فرقی هم نمی‌کند که یک جسمِ سخت به گنجشک‌ک برخورد کرده باشد یا گنجشک‌کِ قصه‌ی ما به یک جسم سخت. دل آدم اذیت می‌شود.

۴ سال پیش، وقتی همه‌ی ما داشتیم روزمان را شروع می‌کردیم، ویندوز‌مان که بالا آمد، دمِ درِ مرورگرمان به خبرهای دردناکی برخورد کردیم. کشته شدنِ‌ چند هم‌وطن آن‌هم نه به طور عادی بلکه بر اثر شرایطِ بدِ نگهداری در یک بازداشت‌گاه به اسم کهریزک.

توی تمام این ۴ سال یک اسم همراه با این حادثه مطرح شده بود. قاضی سعید مرتضوی. کسی که در زمان وقوع این اتفاق دادستان بوده است. دیروز هم نه همان اول صبحی و دم در مروگرمان، کمی که داشتیم توی راهِ می‌رفتیم یک‌هو چشمان افتاد به یک خبر که قاضی مرتضوی به ۲۰۰ هزارتومان جریمه، انفصال دائم از مشاغل قضایی و ۵ سال انفصال از مشاغل دولتی محکوم شده است.
در خصوص این خبر چند نکته به ذهنم می‌رسد:

بدون اینکه دستِ آدم باشد یکهو ذهن‌ش همه‌ی قصه را بهم وصل می‌کند که جنایت‌کارِ‌ کهریزک به ۲۰۰ هزارتومان جریمه محکوم شده! اما آیا این واقعیت دارد؟ بدون شک خیر! واقعیت این است که مرتضوی اساساً از اتهامات در خصوص کهریزک تبرئه شده است! و ۲۰۰ هزارتومان یک جریمه‌ی اداری است باقی حکم هم که سال‌هاست مرتضوی از کارِ قضایی تعلیق شده و در دولت آینده هم که شانس تصدی امور ندارد.

تحلیلِ‌ اشتباه بالا که جنایتکار کهریزک به ۲۰۰ هزارتومان جریمه محکوم شده است، باعث می‌شود اولین واکنش تمسخر دستگاه قضایی همراه با احساساتِ به جوش آمده‌ در مورد آقای مرتضوی باشد. در حالی که  نه کسی مستندات پرونده را دیده و نه کسی از ماوقع دفاعیات و کیفرخواست خبر دارد.

 در چنین وضعیتی دو راه پیش رو وجود دارد. یکی این‌که به آقای مرتضوی‌ی که رفته است دادگاه، محاکمه شده و بنا بر حقوق‌ش از خودش دفاع کرده و حکمِ تبرئه گرفته فحش بدهیم یا در مورد حکم‌ش جوک بسازیم. فایده‌ی این کار چیست؟‌ در بالاترین و خوش‌بینانه‌ترین حالت حکم فردی به نام آقای مرتضوی تشدید خواهد شد! همین! فقط!

به نظرم چنین دادگاهی باید علنی باشد یا دستِ کم شرح اهم وقایع دادگاه رسانه‌ای بشود اما حالا که اینچنین نشده، راه دوم این است: مایی که از جریانات دادگاه و پرونده خبر نداریم به رای دادگاه تمکین کنیم و بپذیریم که مرتضوی بی‌گناه بوده است. اما بلافاصله این سوال را مطرح کنیم که آقای دادگاه! وقتی مرتضوی بی‌گناه است پس گناه کار کیست؟ مسببین، مباشرین و معاونین قتل آن ۴ نفر چه کسانی هستند؟ چه زمانی شناسایی و محاکمه می‌شوند.

دو علت مانع می‌شود چنین سوالی در جامعه ایجاد بشود. یکم: رگِ تنبلِ ما ایرانی‌ها که راحت‌تریم تا اتفاقی افتاد جوک بسازیم و فحاشی کنیم تا این‌که برویم مستندسازی کنیم، تحلیل حقوقی انجام بدهیم و یا مطالبه‌ی ادامه دادگاه تا حصول نتیجه را داشته باشیم. دوم: لاشخورها ارزشی و غیرارزشی که جنازه‌ی مرتضوی را نوک می‌زنند تا افه‌ی حقوق بشر بیایند.

 هرچند می‌دانم از جامعه‌ی شایعه‌ پروری که در یک مورد فقط ۴ سالِ تمام قانع نشد یک فیلم را دوباره مشاهده کند تا متوجه بشود احمدی‌نژاد به رای‌دهندگان به آقای موسوی نگفته خس و خاشاک یا مثلاً آیت‌الله خامنه‌ای در نمازجمعه ۲۹ خرداد فقط در خصوص نحوع توزیع عدالت گفته نظرش به نظر احمدی‌نژاد نزدیک‌تر است نه در همه‌ی موراد! انتظار زیادی است، اما باور کنید تا وقتی راهِ قوانینِ و رویه‌های اشتباهِ‌ کهریزک ساز‍ باز است، اگر هزار مرتضوی هم به اعدام محکوم بشوند تضمینی نیست که ماجرا دوباره تکرار نشود.

می‌شود در کنارِ اندکی عصبانی‌ت و جوک ساختن نیم‌نگاهی هم به مطالبه‌ی اصلاح قوانینی که به شدت دست افراد را در ایجاد کهریزک‌ها باز می‌گذارد نگاهی داشت. و این سوال را مطرح کرد که قبول. مرتضوی بی‌گناه است. پس اولاً مقصران اصلی چه کسانی هستند؟ در ثانی قوانینی که باعث شده این مشکلات ایجاد بشود کی اصلاح می‌شوند؟ اگر به این سمت رفتیم می‌شود امید داشت که هیچ‌وقت صبح‌مان را با جنازه‌ی گنجشکان و مرورگرمان را با خبرهای بد آغاز نکنیم. ۲۸ دیدگاه برای “به قاضی مرتضوی فحش بدهیم یا ندهیم؟”

 1. نااميد گفت:

  بررسی دو برخورد قوه ی قضائیه با متهمان قضیه ی ۸۸
  طرز برخوردقوه ی قضائیه با متمانی که از جناح غیر خودی بودند = همه آنها از کسی که چای برای گعده هایشان میاورد تا یکی مونده به بزرگترینشان را دمپایی به پا و لباس زندان به تن آورد و اتهاماتشان از سن تکلیف تا کنون را برای ۷۰ ملیون به صورت زنده خواندند و از چهره هایشان با ۴ عدد دوبین ثابت و سیار و عنکبوتی هر لحظه کلوز آپ گرفتند و هنوز هم آب خنک می خورند.
  دو عدد بزرگشان را هم بدون هیچ محاکمه ای چه عمومی چه غیر علنی ۴ سال است به نا کجا آباد فرستادند و معلوم نیست هستند ؟ نیستند ؟؟؟!و پس از قلع و قمع ۷۰ درصد جناح رقیب در قدرت نفس راجتی کشیدند
  کسانی که به جکم اعتراض داشتند چه کنند؟اصولگراها برای انها یک الگوریتم طراحی کردند: آیا عدالت قوه ی قضائیه را قبول داری؟
  ۱)
  -بله قبول دارم
  +پس حکم و طرز برخورد را هم قبول داری
  ۲)
  -نه قبول ندارم
  + تو قانون را قبول نداری . تو ولایت فقیه را قبول نداری. ای کف زن ذر روز عاشورا. ای مسجد آتش زن … و می گردند در تماسهایت و حساب بانکیت و … از روز ازل تا الان اگر کوچکترین اشتلاهی داشته باشی در بوق و کرنا مب کنند که آی نگاه کنید معترض به جکم خودش فلان بوده و بیسار
  ————–
  طرز برخورد قوه ی قضائیه با متمان از جناح خودی:
  بعد از چند سال دوندگی های یک مقام ذی نفوذ که القصه پسرش جزو کشته شدگان بود ( واگر پسر این مقام جزو کشته شدگان نبود چه بسا ما از قضیه کهریزک بی اطلاع بودیم) و پافشاری های رهبری و … یک دادگاه غیر علنی . ۳ متهم که یکی شان اسم مستعار داشت (قاضی حداد)‌ با کت و شلوار و شیک به دادگاه غیر علنی رفته و پس از چندین ماه نتیجه ی شکایت چهار قتل می شود ۵ سال انفصال و ۲۰۰ هزار تومن جریمه! بقول شما اگر اینها تبرئه شدند پس کی کشته؟؟!! انصافا جوک ندارد این داستان ها؟!
  ———————————
  چرا جامعه فقط به جوک سازی بپردازد؟؟ شما جامعه را به این سمت بردید که جز این چاره ای برایش نمی ماند.شما جامعه را دو رو کردید. که از همه ی راهی های انتقاد همین جوک های در گوشی مانده که آنهم همچین بی هزینه نیست. درباره ی آن سخنرانی رهبری گفتید بگذارید من هم بگویم اگر هر رجل سیاسی بعد از آن سخنرانی به سخنان رهبری انتقاد(حالا به درست یا غلط داشت) جرات اظهار آن را نداشت . چون همه ی ازکان قدرت اسب ها را زین کرده و بر پیکر او می تاختند که آآآآآآآی که فصل الخطابت سخنان رهبری نیست آی فتنه گر…. خوب همین شد که طرف می خواست در باره ی اتاق بازرگانی حرف بزند شروع خرف هایش« با عنایت به سخنان روشنگرانه ی رهبری در نماز جمعه که فصل الاخطابی برای همه ی ما است…» آنقدر این ترجیع بند را شنیده بودم که تهوع سیاسی داشتم می گرفتم . شما مردم را به سمت انفعال و جوک سازی بردید . این آخرین راه اعتراض که باز هم همچین بی هزینه نیست

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۸:

  قبول دارم که حرف من یه خورده خوش‌خیالی هست؛ و قبول هم دارم که تا یه حدی این جوک سازی یک نوع واکنش هست اما در کنار اینها اگر از این نوع تحلیل‌های حقوقی و مستند و جدی استفاده نشه آینده‌ی این جوک‌سازی‌ها و غیره علاوه بر اینکه فایده‌ای نداره ممکنه موجب بی‌تفاوتی جامعه در برابر هر خبر ناگواری در آینده هم بشه.

  [پاسخ]

  نا امید پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۱۹:۴۷:

  درسته اما شما یک حقوق دان . درباره ی این پرونده چه اطلاعاتی داری که می خوای بررسیش کنی؟؟!! نداری؟ چطوری می خوای به دست بیاریش ؟ نکن خطرناکه!

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۴۸:

  مطالبه :)
  نه خوب یه چیزهایی رو میشه بررسی کرد. مثل نقش معاونت، مباشرت، مسبب، خطای محض، مباشر معنوی و غیره در اینباره. ولی مهمتر از این مطالبه ادامه دادگاه هست

  [پاسخ]

 2. دهقانی گفت:

  سلام
  تحلیلتون جالب بود ولی ذکر چند نکته رو خالی از فایده نمی دونم:

  ۱٫درباره این موضوع ک باید معرفی و مجازات عاملین و مسببین این جنایت از قوه قضاییه مطالبه بشه باهاتون موافقم(البته خودتون بهتر میدونید ک این کار فی نفسه وظیفه دادستان به عنوان مدعی العموم هست خواه مطالبه از طرف فضای رسانه ای و عامه مردم صورت بگیره و خواه نه)

  ۲٫اصلاح قوانین هم ک بشترش وظیفه مجلسه ولی متاسفانه از طرف مجلس نشینان کاملا مغفول مونده و آقایون بیش تر از این که ب فکر تدوین قوانین کارآمد و تصحیح قوانین ضعیف یا اشتباه باشند ب فکر بازی های سیاسی هستند

  ۳٫برای پرونده هایی ک رنگ و بوی سیاسی دارند شفافیتی نمی بینیم و وقتی عموم افراد جامعه با این خبرها مواجه می شن و نوع برخوردهای قضایی با منتقدین و مخالفین نظام رو با نوع برخوردهایی ک با تخلفات افراد درون نظام میشه مقایسه میکنن ب چیزی جز بی عدالتی نمی رسن.
  راه اعتراض و یا حتی توضیح خواستن از مسئولین قوه قضاییه هم اگ نگیم مسدوده خیلی سخت و پرهزینه است.
  نتیجتا وقتی راه اعتراض های واقعی ب چیزی(اعم از نظام،سازمان یا شخص)بسته میشه طبیعیه ک مردم ب انتقاد ب زبان طنز روی بیارن.

  [پاسخ]

 3. خادم القرآن گفت:

  سلام
  کمی هوشمندی باید……

  همین!!!!!

  [پاسخ]

 4. افق گفت:

  سلام
  ضمن تشکر بابت نگارش متن جدید…
  موافقم همین. من نمیدونم کی چی گفته، چه جکی ساختن، چه فحشی دادن.. ولی به شدت موافق شفاف کردن مسائل هستم. اگر مسئله شفاف بشه دیگه دچار حاشیه نمیشه…
  اگر اشتباه هم نکنم دستگاه قضا همچین عاشق چشم و ابروی مرتضوی هم نیست..
  آخ که چقدر با پاراگراف یکی مونده به آخرتون موافقم..

  [پاسخ]

  مثبت اس ام اس پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۰۲:

  آره، منم با پاراگراف یکی مونده به آخر خیلی حال کردم! هر چند که کل متن، متین و متقن و منطقی بود.

  [پاسخ]

 5. یه ایرانی گفت:

  خدا پدرتو بیامرزه.
  حالا خود شما شروع کننده باش که در زمینه قضا فعال و دست اندر کار هم هستی.
  این قوانین مشکل دار رو بررسی کن و مطرح کن (منظورم به صورت بازتر برای عمومه) که زمینه ای فراهم بشه که با تغییر این قوانین اگر باز هم چنین مسائلی پیش اومد مسئولیت مستقیمش متوچه رئیس دستگاه قضا بشه و در صورت بروز چنین افتضاحاتی فوراً با قبول مسئولیت استعفا بده
  (اگر چه که من و خیلیای دیگه معتقدیم کهریزک زهر چشمی بود از معترضان که به قول معروف با در اومدن تقّش خیلی از خونواده ها خودشون جلوی جوونا رو بگیرن که نرن تظاهرات و …)
  ولی به هر حال در ضعف قوانین که راه سو استفاده رو باز میذاره شکی نیست.

  [پاسخ]

 6. دکتر گفت:

  ای بابا
  یارو گفته خس و خاشاک
  اون هم گفته نظرم به نظرش نزدیکتره
  اینقدر ماله کشیدن نداره
  خب اشتباه کردن، انسان هم جائزالخطاست
  ولی خب چون از نظر شما خامنه ای و خدا در یک سطح هسنن نمیتونید به اشتباهش رضایت بدید.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۳۷:

  شاهد از غیب رسید :-)

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۲ ۱۷:۱۲:

  :mrgreen:
  مجججججججججججججبور شدم از شکلک محبوبم دوباره استفاده کنم
  :دی

  [پاسخ]

 7. محمدحسن گفت:

  این حکم البته نهایی نیست.
  اجازه بدید اگه بعد از تجدید نظر همین اتهامات هم برداشته شد اون وقت شاید بشه در مورد بیگناهی مرتضوی هم صحبت کرد.
  ولی اصل صحبت شما سر جاشه. این ضعف و تنبلی ماست که به جای کشف واقعیت از دنیای حقیقی گرفتار موج اخبار دنیای مجازی میشیم.
  من یه جورایی با خودم قرار گذاشتم که هر خبری در دنیای مجازی مشکوکه مگه اینکه خلافش ثابت بشه!

  [پاسخ]

 8. سید فدایی سید محمد خاتمی گفت:

  داداش نمیشناسمت. خوب گوشاتو واکن. به عنوتن یک سید فدایی سید محمد خاتمی که دست فاطمه زهرا بر شانه ایشان همیشه است . بدان که حسن روحانی برای شما نعمت است.از مرسی عبرت بگیرید. گفتی که مموتی مردم معترض را خس و خاشاک نخوانده. مهم نیست امثال شما توهین به بشریت هستید. دارم بار آخر میگم قسم یه پهلوی شکسته مادرمان فاطمه زهرا و فرق شکافته پدرمان امیرالمونین علی .ما سادات فدایی سید محمد خاتمی اگر بار دیگر ببینیم از جانب شما متحجرین که هر چه توانیستید تو هین به ذریه فاطمه زهرا کردید با شیر زنان و رادمردانی روبرو خواهید شد که با ردای سرخ حسین و پرچم سبز محمدی بر سر شما آوار خواهیم شد.که جز شهادت در راه فاطمه زهرا و نوشیدن آب از دستان مادرمان بانوی دو عالم و ساقی چشمه کوثر آرزویی نداریم.خصوصی

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۱۹:

  ای جااااااان

  [پاسخ]

  چه فرقی میکنه پاسخ در تاريخ تیر ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۱۳:۴۸:

  آقا جان نظر قبلی مگه توش ننوشته خصوصی؟؟؟؟
  پس چرا منتشر شد؟؟؟؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۱۸:۲۸:

  مثلا چه خصوصی بودنی داشت؟ بالاخره بقیه هم خوبه بدونن چنین افکار مشعشعی تو جامعه وجود داره. نه؟

  [پاسخ]

  نا امید پاسخ در تاريخ تیر ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۱۸:۵۰:

  رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: سه چیز است که ترک آن برای هیچ کس جایز نیست: ۱ – نیکی به پدر و مادر، خواه مسلمان باشند یا کافر. ۲ – وفای به عهد، خواه طرف معاهده مسلمان باشد یا کافر. ۳ – اداءِ امانت، خواه امانت دهنده مسلمان باشد یا کافر.
  عمومی

  [پاسخ]

 9. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام
  آقا فقط می تونم بگم خیلی خوب بود.هم فحوای کلامتان و هم شیوه ی داستانی اش.
  بهشت نصیبتان
  یا حق

  [پاسخ]

 10. افق گفت:

  سلام
  عجب ساختارشکنی ای کرد این آقای ضرغامی!!! بهمن ۵۷ رفته ساواکی شده!!! الان که نباید از احمدی نژاد تشکر و تقدیر و تعریف کرد!! الان همه باید بهش فحش بدن! این چه کاری بود کرد آخه؟؟؟؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۰۷:۱۸:

  واقعاً. واقعاً

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ تیر ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۰۷:۲۶:

  :mrgreen:

  [پاسخ]

  نا امید پاسخ در تاريخ تیر ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۱۸:۴۶:

  مسئولیت اسمش روش هست برادر من. مورد سوال واقع میشی! چه بهترین باشی چه بدترین. ۸ سال بودجه ی مملکت دستش بوده از ریز و دزشت باید جواب پس بده . حضرت محمد هم که باشی باید گوشه ی لباستو بزنی بالا و آماده ی چوب خوردن بشی تعارف نداریم. تقدیر و تشکر برای مسئول؟ مگر زوری اوردنش.زور زد. تبلیغ کرد . وظیقش بود. اگر کاری خارج از حوزه ی مسئولیتش انجام داد انشاا… توشه ی آخرتش باشه. روحانی . خاتمی . هاشمی . رجایی. موسوی و … احمدی نژاد همه باید جواب پس بدن . اگر درست بوده کارشون که وظیفشون بوده و اگر غلط یا کم و کاستی داشتن باید توضیح بدن/ مشخص کردن نقاط قوت هم که آقا فرمودند برای این بود که نقاط مکس و مین برای دولت آینده معلوم شه

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ تیر ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۴۴:

  دفعه اخرتون باشه که به رهبری ایراد میگیرید
  آقای ضرغامی رو آقا انتخاب کرده
  اینو فقط من باب تذکر گفتم دفعه دیگه میدم در سایتتون گل بگیرن
  یا میفرستمتون زندان آب خنک بخورید مثل همون رفیقتون که به حرفهای رهبری ایراد گرفت و الان تو زندانه…..

  [پاسخ]

 11. خادم القرآن گفت:

  سلام
  این مطلب جشن عروسی رو که دیدم، راستش دلم سوخت که عده ای فکر می کنند بدون جشن عروسی نمی شود زندگی کرد
  مخصوصا حالا که چند هفته ای از شروع زندگی مشترک ما میگذرد و ما بدون برگزاری جشن عروسی آن را شروع کردیم و من حتی برای ثانیه ای به این تفاوت بزرررررگ ! فکر نکردم- در قع انقدر چیزهای مهمتر برای فکر کردن وجود داشت ک به این یکی نرسید :دی
  فقط خواستم بگم بی سر و صدا و جشن و ریخت و پاش و هزینه های سرسام اور هم میشه کنار هم بود
  بعله

  [پاسخ]

 12. سلام
  خسته نباشین
  وبتون واقعا عالیه
  ادامه بدین
  من شما رولینک کردم شماهم لطفا بنده رو لینک کنین

  [پاسخ]

 13. امیرعلی مهدوی گفت:

  سلام اخوی
  ما داشتیم رد می شدیم اومدیم اینجا
  خوندیم و نتونستیم از دو قسمت حرفت بگذریم
  ۱٫ «من البته در موارد متعددی با آقای هاشمی اختلاف‌نظر داریم، که طبیعی هم هست؛ ولی مردم نباید دچار توهم بشوند، چیز دیگری فکر کنند. البته بین ایشان و بین آقای رئیس جمهور از همان انتخاب سال ۸۴ تا امروز اختلاف‌نظر بود، الان هم هست؛ هم در زمینه‌ی مسائل خارجی اختلاف‌نظر دارند، هم در زمینه‌ی نحوه‌ی اجرای عدالت اجتماعی اختلاف‌نظر دارند، هم در برخی مسائل فرهنگی اختلاف‌نظر دارند؛ و نظر آقای رئیس جمهور به نظر بنده نزدیکتر است.»
  http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=7190
  تقریبا دقیقه ۳۷ خطبه دوم
  پس سعی کن کمتر تنبلی کنی و بروی فیلم را ببینی یا متن را بخوانی
  تازه بدون خواندن هم اگر کمی فکر کنی می فهمی در سیاست خارجی، فرهنگ و اقتصاد نظر آقا به محمود نزدیک تر است، یعنی مسئله ای روشن تر از این هم هست؟ دیگه چه حوزه ای داریم؟
  ۲٫ ایرانی ها تنبلند، نه خیر همه جای دنیا همینه، اصحاب قدرت و ثروت این همه پول خرج نمی کنند امپراطوری رسانه ای راه بیندازند و …

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: