وکیلانه » » تاثير التحرير روي وال‌استريت مثلاً
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
تاثیر التحریر روی وال‌استریت مثلاً
۱۸ام, تیر ۱۳۹۲| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۱۹]

اول (نکته‌ی دوم مهمتر از این حرف‌های تکراری‌ست): اگر بخواهیم از نگاه یک مسلمان به قضایای اخیر برخی کشورهای اسلامی نگاه کنیم، حرف‌ها و تحلیل‌های زیادی برای گفتن خواهیم داشت. از این‌ که حوادثِ بی‌نهایت مشمئز کننده‌ی سوریه اول جنگ بین حکومت و مردم بود ولی حالا تبدیل شده به جنگ پادشاهان کشورهای عربی با بشار اسد، آنهم به بهانه‌ی نچسبِ دمکراسی! راستش هر وقت اسم سوریه می‌آید توی ذهنم پادشاه عربستان را تَصَوُر می‌کنم که روی تخت پادشاهی‌ش تپیده و کُلی خَدم و حَشم دور و برش ایستاده و دارد با آن ریش پُرفسوری‌ش می‌گوید: دمکراسی! (توی ذهن‌م یک پس زمینه‌ای از عبدالله‌بن‌زبیرِ مختارنامه هم برایش درست می‌کنم) و خوب، خودتان را بگذارید جای من. خنده‌تان نمی‌گیرد؟ حالا جای ملک عبدالله هرکدامِ دیگر از سران کشورهای عربی را قرار دهید. چه فرقی می‌کند.

یا مثلاً از زاویه‌ی دید یک مسلمان قضایای پیچیده‌ی مصر جای حرفِ زیادی دارد. این‌که چه شد که مرسی با‌ آن عظمت آمد سرِکار که خودش هم هوا برش داشت و دقیقاً یک‌سال بعد در کمتر از یک‌هفته بازداشت شد؟ یا اینکه  مردم در میدان تحریر دقیقا چه می‌خواهند؟

 واقعاً این سوال مهمی است و چند روزی است که دوست دارم جای حسیب عمار خبرنگار بی‌بی‌سی باشم. بروم وسط میدان تحریر. یکی از جوان‌های خوش قد و بالای مصری را بزنم کنار و بگویم: مرد حسابی! جان من، شما خودتان دقیقاً می‌دانید دارید چه کار می‌کنید؟ دقیقا می‌دانید چه می‌خواهید؟ یا از یک دختر البته محجبه‌ی مصری بپرسم: خواهرم! فکر نمی‌کنید برای رسیدن به‌ آرمان‌هایتان نیم‌نگاهی هم باید به واقعیت داشت؟ خیابان و میدان برای انقلاب جای خوبی‌است ولی برای آباد کردن کشور هم راه خوبی‌ست؟ و درست قبل از این‌که آنها جواب بدهند یک گاز اشک‌آور وِل شود وسط جمعیت و من با حالت تهوع از بینندگان عذر خواهی کنم و بروم کنار از جلوی دوربین.  (فکر می‌کنید اگر حتی حسینی بای را هم فرستاده بودند قاهره من دلم درد می‌کرد حسیب عمار را مثال بزنم؟)

مصری که پایه‌گذاران اخوان المسلمین‌شان همیشه بر وحدت تاکید داشته‌اند و دشمن اصلی را تفرقه و دعواهای مذهبی و قومی دانسته‌اند. رجوع کنید به کتاب خاطرات حسن‌البنا ترجمه جلال‌الدین فارسی و کتابِ آینده در قلمرو اسلام از سید قطب ترجمه سیدعلی خامنه‌ای. که اگر مقایسه‌ای صورت بگیرد تکفیری‌ها و سلفی‌های تندرو، سیدقطب و حسن‌البنا را هم مهدور الدم می‌دانند!

.

.

دوم: حالا بیایید از زاویه‌ی دیدِ یک غیرمسلمانِ غیرِ آسیایی به قضیه نگاه کنیم. مثلاً از زاویه‌ی دیدِ یک نفری که صبح به صبح توی خیابان وال‌استریت عبور می‌کند. خیابانی که عبور از آن برای ما یک آرزوست ولی آن نفر با بغض و غضب از آن خیابان رد می‌شود و هر وقت چشم‌ش به برج‌های رویایی آن می‌افتد آنها را عامل بدبختی خود می‌داند. یا جوانی که در خیابان شانزه‌لیزه‌ قدم می‌زند. فکر می‌کنید وقتی اسم سوریه و مصر و بحرین می‌آید اروپایی‌ها و آمریکایی‌های غیرمسلمان می‌نشینند دو ساعت آن‌را تحلیل می‌کند؟ زکی!

شاید خیلی بدبینانه باشد ولی به نظرم وقتی اسم مصر و سوریه و اینها می‌آید جوانان اروپایی و امریکایی با عرض پوزش می‌گویند این مسلمان‌ها عجب جانورانی هستند دیگر؟ تا بود که دیکتاتوری بودند حالا هم که انقلابی و آزادی‌خواه شده‌اند هر روز یا این‌یکی سرِ آن یکی را می‌بُرد. یا آن یکی این یکی را می‌کُشد و پشت موتور توی خیابان روی زمین می‌کشدش. متمدن‌ترین‌هایشان هم که مصری‌ها باشند صبح انقلاب می‌کنند برای انتخابات با هزار نفر کُشته شب می‌ریزند توی التحریر که منتخبِ همان انتخابات را بازداشت کنند با دو هزار نفر مجروح!

خلاصه‌ی کلام. نگرانی من این است: آن جوانی که توی وال‌استریت قدم می‌زند و دربه‌در دنبال جایگزینی برای یک نظامِ خسته است حتی یک لحظه هم به جایگزینی تمدن اسلام یا اجازه دادن به فعالیت‌های اسلامی فکر می‌کند؟ عمراً !

حالا شاید من آش را خیلی شور کردم که وال‌استریت را مثال زدم. شما بجای آن یک جوانِ قطری یا عربستانی یا کویتی را تَصوُر کنید. به احتمال قوی آنها می‌گوید صد رحمت به این پادشاهان اگر قرار باشد بعدشان چنین اوضاعی توی کشورهایمان برقرار بشود…

 به نظرتان وظیفه جمهوری اسلامی و ما جوانانِ ایرانی این وسط چیست؟۱۹ دیدگاه برای “تاثیر التحریر روی وال‌استریت مثلاً”

 1. خادم القرآن گفت:

  سلام
  همه این اتفاقات مرا به این عقیده می رساند که نبودن رهبری واحد و البته دینی چه خطرها که برای حرکات دینی انقلابی ایجاد نمی کند
  این روزها زیاد می گویم خدا رحمت کند امام(ره) و حفظ کند رهبرمان را

  [پاسخ]

 2. نا امید گفت:

  یعنی بعضی وقت ها فکر می کنم دوران جاهلیت برگشته . با فرق اینکه آنزمان علم نبود که خیلی چیز ها را روشن کند الان هست. احبار این روز ها را مرور کنید: تجاوز خیلی و اندی از تظاهرات کنندگان مصری به یک خبر نگار زن هلندی. در آوردن جگر فلانی به دست ارتش آزاد سوریه و کوفت کردنش. نبش قبر فلان بزرگوار و توهین به ساحتش و تهدید به نبش قبر های دیگر. سوزاندن چهل و اندی کودک در مدرسه به دلیل تحصیل به شیوه ی غربی به دست فلان گروهک مسلمان. کشتار هر روزه ی مسلمانان به دست همدیگر در پاکستان. لیبی . افغانستان. عراق . کشتن به فجیع ترین شکل ممکن هزاران مسلمان در سرزمین بوداییان . کشتار هرروزه ی مسلمانان به دست اسرائیلی ها و …
  چند نکته دارد اینها:۱) غیر مسلمانان هم اگر مسلمانان را می کشند غالبا مثل آدم می کشند مه با وحشی گری. خاک بر سر مسلمانی خیلی از مسلمانان
  ۲)‌ سران اینها اگر عامل انگلیس و آمریکا و … هستند دور و وری هایشان که با عقیده این غلط ها را می کنند ! کاش اسلام بیشتر از طول در عرض رشد می کرد.
  ۳)خاک بر سر ما شیعیان که جبهه ی کفر از ما بیشتر دارد برای ظهور اقا تلاش می کند . اینهمه جنایت و ؛برزالفساد فی البر و البحر ؛ قطره ای اط دریای تلاش کفر برای ظهور اقاست در همین امسال خاک بر سر ما که ۳۱۳ نفر نداریم که طومارشان را در هم بپیچییم

  [پاسخ]

  چه فرقی میکنه پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۰۲:

  منتظر که نا امید نمی شه عزیز!

  [پاسخ]

 3. safaeei گفت:

  سلام

  خوشحال می شم متن منو بخونید و نظرتونو بگید.

  http://www.nooreaseman.com/forum321/thread52639.html

  [پاسخ]

 4. مرسی گفت:

  “جنگ بین حکومت و مردم بود حالا تبدیل شده به جنگ پادشاهان کشورهای عربی با بشار اسد”!!!!!!
  یه مقدار خبرهای مربوط به فاجعه ی سوریه رو با دقت نگاه کن، تو اون خبرها، عبارت “جمهوری اسلامی ایران” رو هم میتونی با Ctrl+ F سرچ کنی. شاید در جمله ی بالا در کنار کشورهای عربی کشورهای دیگری رو هم بتونی قرار بدی.
  :x

  [پاسخ]

 5. احمد گفت:

  روزی روزگاری مردی گفت دوره اسلامگرایی تمام شده، اسلامیگری یعنی همان که سرچ کنید اسلام در عکس گوگل میبینید. گفت مکتب ایران. گفت برای دعوت دیگران به پاکی، نباید حتما علمی به نام اسلام را بلند کنیم.

  الان هم نگاهی به مراجع ما بکن که خیلی حال می‌کنند تا مدام حکم ارتداد صادر کنند و “۴تار مو” را جرم می‌دانند.

  [پاسخ]

 6. کاوش پرس گفت:

  سلام مطلب شما در تارنمای کاوش پرس در بخش وبلاگ شاخه بین الملل قرار گرفت.
  برای باز نشر مطالب جدیدتان می توانید لینک آن را از طریق بخش «تماس با ما» در تارنمای کاوش پرس به دست ما برسانید.
  http://www.KAVOSHPRESS.IR

  [پاسخ]

 7. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  طاعات قبول
  وظیفه ما روشنه. تعریف یک نظام درست و حسابی که میتونه جایگزین خوبی برای این آش شوربا توی کشورهای عربی یا حتا کشورهای غیرعربی غربی باشه. ما هم تجربه انقلاب داریم. تجربه درگیری بعد از انقلاب داریم. حتی تجربه رئیس جمهور منتخبی که جاسوس از آب درومد داریم. باید نشون میدادیم چطور رئیس جمهوری که خودمون انتخاب کردیم و بعد فهمیدیم جاسوس هست رو برکنار کردیم. بدون کشته. (البته رئیس جمهوره آدم کشت ولی برای برکناریش کسی نریخت توی خیابون) اینا تجربه های ماست دیگه. رویا نیست که! بعد ۳۴ سال کشورداری با اینهمه مشکلاتی که خودمون داریم در کنار مشکلاتی که برامون میتراشن. باید توی این پیچ تاریخی حواسمون جمع باشه که خب خودم رو عرض میکنم طبق معمول نیست و بعد از اینکه همه چیز از دست رفت میگم: اااا دیدی اگر اون کارو کرده بودم اینطوری نمیشد!!

  [پاسخ]

 8. محمدحسن گفت:

  سلام
  در مورد مصر باید بگم که هنوز اوضاع برای ما روشن نیست. ما فضای سیاسی این کشور رو درست نمی شناسیم.
  ولی به تجربه باید بگم که محمد مرسی در واقع مهدی بازرگان انقلاب مصر بود و خیلی عجیب نیست اگه این چهره نه چندان انقلابی در مدت کوتاهی این همه مخالف برای خودش دست و پا کنه.
  بگذریم …
  نمی دونم این مزخرفاتی رو که کسی با نام «مرسی» براتون نوشته رو برای چی تایید می کنید؟ اینا چه ربطی داره به موضوع این پست؟
  دوم اون لینکی که از آهستان گذاشتید رو فکر می کنم خودتون هم خوب دنبال نکردید. آقای حسینی توی موج مصباح ستیزی بعضی حضرات افتادن و به تناقضاتی که این مطلب ایجاد می کنه توجه نکردن. یه تناقضش اینه:
  آیا واقعا دیدگاه اون موقع شهید بهشتی و حضرت آقا که در تضاد با نگاه شهید مطهری، امام(ره) و آیت الله مصباح بوده می تونه برای امروز ما مبین شخصیت آیت الله مصباح باشه؟ اگه این متد قابل قبوله آیا بهتر نیست به مواضع امروز آقا در مورد آیت الله مصباح رجوع کنیم که بروز تر هست؟
  من فکر می کنم این رویه منصفانه نیست.

  [پاسخ]

 9. سلام به روزم با(( شریعتی چهره همچنان مظلوم)).حضور شما مایه خوشحالیست.

  [پاسخ]

 10. ناشناس گفت:

  تحلیل جالبی از شرایط مصر و نتیجه گری مشابه نتیجه گیری شما.
  http://hamedrezaee.blogfa.com/post-152.aspx

  [پاسخ]

 11. یوسف گفت:

  هیچی
  وظیفه ما خودسازیست اما
  http://ingholt.ir/?p=637

  موفق باشی امیر علی جان

  [پاسخ]

 12. وحید گفت:

  سلام دوستان
  شبکه نصر مجموعه کلیپ هایی رو از فرمایشات امام خامنه ای تولید و با
  زیرنویس عربی، انگلیسی و فرانسوی در اختیار کاربران قراد داده
  بیانات امام خامنه ای با موضوع ” چه کسانی به جمهوری اسلامی انتقاد می کنند؟”
  http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=23&lid=9506
  با زیر نویس فرانسوی
  http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=23&lid=9512

  [پاسخ]

 13. وحید گفت:

  سلسله برنامه های تولیدی شبکه نصر با عنوان” ایران، پنجره ای از درون” با
  موضوع بررسی
  یشرفتها و توانمندیهای ایران
  قسمت اول
  این مجموعه برنامه ها با نیریشن عربی و انگلیسی و زیرنویس فارسی در
  اختیار شما دوستان قرار می گیره
  http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=9544

  [پاسخ]

 14. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  اینجا چه اتفاقی افتاده؟ یه اتفاقی افتاده، نه؟!

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۵ام, ۱۳۹۲ ۲۲:۵۱:

  چه اتفاقی؟

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مرداد ۶ام, ۱۳۹۲ ۰۰:۵۱:

  یک سری از کامنتها ناپدید نشدن؟ من توهم زدم؟ مشکل چیه؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۶ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۱۶:

  آها. بله دو روز هک شده بود بعد بکاپی که برگردونده شد برای چند روز قبلش بود. که یه سری لینک‌ها و کامنت‌ها حذف شده بود

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مرداد ۶ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۱۵:

  ای بابا. چه بد که هک کردن. چه خوب که شما بکاپ داشتید.
  دست کم من خیالم راحت شد توهم نزده بودم! :wink:

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: