وکیلانه » » هر روغن ريخته‌اي را نذر امام حسن نكنيم!
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
هر روغن ریخته‌ای را نذر امام حسن نکنیم!
۲۸ام, شهریور ۱۳۹۲| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۱۶]

حوالی سال‌های انقلاب آقای خامنه‌ای چند کتاب از انقلابیون جهان اسلام را ترجمه کرده‌اند. ظاهراً  از جمله‌ی این کتاب‌ها یکی از جزواتِ شیخ راضی آل یس بوده که ترجمه‌ی آن در سال ۸۴ منتشر شده است به اسم “صلح امام حسن پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ”. متن این کتاب را می‌توانید از این‌جا دانلود کنید. حدود ۱۷ سال پیش هم آیت‌الله خامنه ای در جمع مسولان وزارت امور خارجه از تعبیرِ “نرمش قهرمانانه” استفاده کرده است. متن این سخنرانی کوتاه را از این‌جا می‌توانید بخوانید. در روزهای اخیر  مجدداً این عبارت توسط ایشان استفاده شده و بحث‌های بسیاری را به وجود آورده است. در این خصوص چند نکته به ذهن‌م می‌رسد. 

.

.

۱) ” نه امریکا و نه بزرگتر از امریکا- اگر در قدرتهای مادّی باشد- قادر نیستند حادثه ای مثل حادثه صلح امام حسن (ع) را بر دنیای اسلام تحمیل کنند. این جا اگر دشمن زیاد فشار بیاورد، حادثه کربلا اتّفاق خواهد افتاد. ” (+) این جمله را آیت الله خامنه ای اردیبهشت ۷۹ گفته است. در نگاه اول “نرمش قهرمانانه” در تعارض با جمله‌ی بالاست. اما برای چه کسانی؟

۲) در نگاه برخی ولایت فقیه چیزی است از جنس مثلاً رهبران گروه‌های تندروی النصره یا نهایتاً القاعده که ماهیت‌شان با جنگ تعریف شده و کاری جز درگیری بلد نیستند و هدف‌شان هم  فقط نابودی استکبار است و حالا دست بر قضا حاکمیت یک کشور را به دست آورده‌اند. با چنین نگاهی هربار ولی فقیه از کلماتی بجز مقابله استفاده کند تعبیر به عقب‌نشینی می‌شود. در حالی که  ولی فقیه کارش هدایت کُلی جامعه است در مسیر اسلام تا هنگامی که مردم بخواهند. یعنی ماهیت‌ش با هدایت جامعه‌ تعریف می‌شود نه در مقابله با استکبار. هرچند کشورهای زورگو عموماً در مواجهه با چنین جریانی هستند.

۳) از سوی دیگر افرادی فکر می‌کنند در اسلام دو راه بیشتر وجود ندارد یا صلح امام حسن یا جنگ امام حسین! و متاسفانه خیال می‌کنند این دو مقابل هم هستند. دو تاکتیک کاملاً متفاوت در وقتی که قدرت داریم و وقتی که ضعیف‌یم. دو تاکتیک عرضی نه طولی! در حالی که این نگاه هم کاملاً اشتباه هست چرا که اگر قرار باشد رفتارهای کنونی را با رفتارهای ائمه مقایسه کنیم علاوه بر تطبیق دقیق شرایط بهتر است کُل جریان امامان شیعه را به عنوان یک انسان ۲۵۰ ساله تصور کنیم. انسانی که در مواقع مختلف تصمیمات مختلف اتخاذ می‌کند(همان روشی که در کتاب انسان ۲۵۰ ساله استفاده شده است) و لزوماً تا اسم نرمش آمد نیاز نیست سراغ صلح امام حسن برویم. چرا که  در خود رفتارهای ائمه هم مثلاً پذیرش ولایتعهدی توسط امام هشتم هیچ ربطی به صلح امام دوم ندارد.

۴) به نظرم قدم اول در تحلیل “نرمشی” که رهبر انقلاب از آن نام بردند تصحیح نگاه به ولایت فقیه است. ولی فقیه‌ی که اولاً ماهیت‌ش حفظ منافع مردم کشورش هست نه نابودی کشورهای زورگو. در ثانی مثل امامان شیعه تابعِ دمکراسی مردم‌ش هست. هم اگر اصلِ ولایت‌ش را نخواستند چه مثل امام اول حکومت حقه‌ش را رها می‌کند چه مثل امام دوم بعد از رسیدن به قدرت  از حکومت کنار می‌کشد. (خودش خودش را برکنار می‌کند). همان بحث مقبولیت و مشروعیت. هم‌اینکه در تصمیم‌گیری‌ها تا جایی که اصول زیرسوال نرود تابع مردم هستند. مثل جنگ جمل یا رفتار‌های سیاسی امام صادق  و امام رضا. به هر حال قبل از این‌که کسی بگوید این حرف یک عقب‌نشینی است بهتر است نگاه‌ش به ولایت فقیه را تصحیح کند.

۵) جالب اینجاست کسانی که تا دیروز ولی فقیه را انعطاف ناپذیر می‌دانستند حالا استفاده از تعبیر نرمش را شماتت می‌کند. ذهن‌های ساده‌ای که نزدیک‌ترین و ساده‌ترین تحلیل را فوراً بر زبان می‌آورند. هرچند تفاوتی هم نمی‌کند. چون رهبرانقلاب نشان داده‌اند هروقت پای منافع کشور در میان باشد کار خودشان را می‌کنند. لا یخافون لومه لائم! 

+ از آزادی برخی زندانیان سیاسی بخصوص نسرین ستوده خیلی خوشحال شدم. امیدوارم روزی برسد که هیچ زندانی سیاسی نداشته باشیم۱۶ دیدگاه برای “هر روغن ریخته‌ای را نذر امام حسن نکنیم!”

 1. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  بعد از کلی گشتن تازه امروز انسان ۲۵۰ ساله رو تونستم بخرم.
  در مورد نرمش قهرمانانه و ولی فقیه و صلح و جنگ و رابطه عرضی یا طولی هم در حدنظر دادن نیستم. فقط در مورد ولایت فقیه چندین تا! کتاب و مقاله خوندم اما هنوزجرات حرف زدن و اظهار نظر و بحث در موردش رو ندارم. این اصطلاح نرمش قهرمانانه هم احتمالا به زودی روشنتر میشه. ضمن اینکه در مورد جهان اسلام نمیدونم اما در مورد کشورم امیدوارم دموکراسی به جایی نرسوندمون که شاهد تکرار حوادث دردناک تاریخ باشیم.
  ممنون از متن خوبتون. استفاده کردم.

  [پاسخ]

 2. مرسی گفت:

  “ولی فقیه‌ی که اولاً ماهیت‌ش حفظ منافع مردم کشورش هست نه نابودی کشورهای زورگو” و “چون رهبرانقلاب نشان داده‌اند هروقت پای منافع کشور در میان باشد کار خودشان را می‌کنند.”

  ولی فقیه ماهیت ش پیاده کردن قوانین شرع اسلام در جامعه است نه حفظ منافع کشور. در غیر این صورت نه تنها ولایت منحصر به فقیه نخواهد نبود بلکه ولایت از فقیه ساقط خواهد شد چرا که فقیه ناشایسته ترین فرد برای حفظ منافع کشور است.
  اتفاقن رهبر انقلاب هم تا اینجا نشون دادن که در پیاده کردن شرع اسلام کاملن جدی هستن و از زیر پا گذاشتن منافع جامعه ابائئ ندارن.
  اون چیزی که امروز منجر به “نرمش قهرمانانه” شده نه حفظ منافع کشور بلکه از دست دادن حداقل درآمد ناشی از فروش نفت هست و اگر دلارهای نفتی به خزانه ی بیت المال برگرده ان شاءلله پیاده سازی شرع به قوت و شدت قبل ادامه پیدا میکنه.
  بیشتر مطالعه کنید و ولی فقیه رو در سطح ریاست جمهوری کشورهای مترقی قرار ندید.
  من الله التوفیق

  [پاسخ]

 3. tarahomiasl گفت:

  سلام و عرض ادب؛ به روزم با نیمه پنهان اعتدال-یک:
  آیا اعتدال میانه ای است بین حق و باطل یا وسط در بین افراط و تفریط؟! اگر اعتدال را حد وسط دانسته و چپ و راست آن را افراط و تفریط معرفی کنیم راه به خطا برده ایم! چرا که در این صورت حق را بر روی تعادل استوار کرده ایم، در حالی که این تعادل است که در کنار حق معنی می یابد، به سخن دیگر برای داشتن مَنشی به دور از افراط و تفریط، ابتدا باید حق را شناخته و نقاط افتراقش با باطل را مشخص نمائیم و سپس خط قرمز های آن را تبیین کنیم و بعدا قدم در وادی تعادل نهیم؛ در حالی که آن چه امروز مطرح می شود، دقیقا نقطه مقابل قضیه است، چرا که تعادل را به عنوان یک اصل تعریف می کنند و سپس حق را تنزیل کرده و با افکار مثلا معتدلانۀ خویش هم سطح می سازند، در نتیجه اعمال چنین رویکردی بخش کمی از حق با بخش زیادی از باطل مخلوط گشته و بر مبنای این تفسیر به رأی شیطانی از اعتدال مقوله ای شبیه نفاق مدرن شکل می گیرد…
  http://www.tarahomiasl.ir/%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D9%BE%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%84-%DB%8C%DA%A9/

  [پاسخ]

 4. خادم القرآن گفت:

  سلام
  اساسا ایراد گرفتن از هر چیز ساده ترین کار ممکنه

  مهم اینه که این انسان ۲۵۰ ساله هرگز با سازش اشنا نبوده و نخواهد بود
  عزتمندی شرط اساسی هر رفتاری است….

  [پاسخ]

 5. وحید گفت:

  سلام دوستان
  سلسله برنامه های تولیدی شبکه نصر با رویکرد شناخت شخصیتها و علمای تاثیر گذار جهان اسلام
  قسمت پانزدهم: حضرت امام خمینی قدس سره
  http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=13&lid=9653
  زیرنویس فارسی بهمراه نریشن انگلیسی

  [پاسخ]

 6. خادم القرآن گفت:

  سلام مجدد
  جسارتا کمی به تیتر انتقاد دارم:)

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱ام, ۱۳۹۲ ۰۷:۳۵:

  خوشحال می‌شم بشنوم‌ش

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ مهر ۱ام, ۱۳۹۲ ۰۷:۵۹:

  معنایی که این عبارت “روغن ریخته را نذر امامزاده کردن” -حداقل به دهن من- متبادر می کنه اینه که چیز کم ارزشی رو که خودمون استفاده ای براش نداریم وقف کنیم برای چیزی که حقیقتا با ارزش هست
  به نظرم هیچ کدام از ما شک نداریم که سخنان رهبری حکیم انقلاب ارزشمند هست/ کما اینکه از متن هم همین بر میاد/ حس کردم تیتر با متن همخوانی نداره
  ====
  ممنون از نقدپذیری شما

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱ام, ۱۳۹۲ ۰۸:۲۲:

  درسته و دقیقاً واسه همین نوشتم “هر” روغن ریخته‌ای را و ننوشتم “روغن ریخته” را. یعنی حرف سر تحلیل‌ها بود نه خود کلام رهبری

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ مهر ۱ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۰۴:

  اهان
  از این زاویه بهش نگاه نکرده بودم
  :)

  [پاسخ]

 7. ناشناس گفت:

  http://www.ghadiany.ir/1392/20658/comment-page-1#comment-148725

  حسین قدیانی با حکم رهبر انقلاب، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد!!

  :D

  [پاسخ]

 8. محمدحسن گفت:

  سلام
  با فرمایش تون کاملا موافقم. کسانی که دچار تردید شدن بهتره تعریف شون رو از ولایت فقیه اصلاح کنن.
  اما بعد …
  نرمش قهرمانانه در مقابل نرمش ذلیلانه تعریف میشه. در تمام تاریخ اسلام هرجا که معصومین علیه السلام نرمش به خرج دادن (در مقابل هر کس) این نرمش قهرمانانه بوده نه از روی ترس و ذلت. (که فرمود هیهات من الذله)
  هر جای تاریخ رو که دوست دارید در نظر بگیرید. هیچ جا نرمش ائمه به عنوان نقطه مقابل مقاومت در برابر ظلم تلقی نمیشه.
  اگه از این زاویه نگاه کنیم خیلی از برداشت های نادرست خنده دار و مضحک میشه.
  باید بفهمیم که با توجه به اون عقبه تئوریکه که رهبر می فرمایند: «همیشه اعتقاد به نرمش قهرمانانه داشته ام»
  منتها سیاسیون عادت دارند از هر کلامی اون چیزی رو که به نفع خودشون هست برداشت کنن. نه منظور واقعی گوینده رو.
  به نظر من بحث های پیرامون این تعبیر رهبر کمک زیادی به رشد سیاسی بروبچ می کنه. به شرط اینکه در موردش تحقیق کنن و با عجله و سهل انگاری و غرض ورزی به تفسیر نپردازن.
  ما که خاتمی نیستیم!
  یاحق

  [پاسخ]

 9. محمدحسن گفت:

  «نمایندگان سیاسى جمهورى اسلامى ایران در جهان باید تیزتر از شمشیر، نرم‌تر از حریر و سخت‌تر از سنگ و پولاد باشند، اما نرمشى که در برابر دشمن تیز باشد. بنا براین دیپلمات هاى ما باید در مواضع اصولى خود مستحکم بایستند، عرصه سیاست خارجى، میدان نرمش‌هاى قهرمانانه است و استقامت و پایمردى حضرت امام خمینى (ره) را الگوى خود قرار دهند.»
  سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۷۵

  آقای رسایی هم بسیار رسا نوشته:
  نرمش قهرمانانه به جای سازش ذلیلانه
  http://www.rajanews.com/detail.asp?id=168546

  [پاسخ]

 10. افق گفت:

  به به، خدا رو شکر، هم سطح مذاکرات به وزرای خارجه ارتقا پیدا کرد، هم همه ازلحن بسیار متفاوت مذاکرات راضی بودند، هم کلی کار از ایران خواستند که باید انجام شود، هم وزرای خارجه ایران و آمریکا دیدار کردند، خلاصه اینکه همه راضی هستن و به فکر حقوق ایران… همه چی آرومه..خدا رو شکر. خدا رو شکر.
  ضمنا سلام..

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۲ ۰۸:۵۲:

  تماس تلفنی هم که گرفتن. احتمالاً اوباما گفته بازم اینورا بیا حسن جون

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۴۹:

  طوری نیست! ما که چند سال نشستیم همه جور کوتاه اومدن رو تا پای تعطیلی کامل هسته ای نگاه کردیم به امید لبخند آمریکا، الان هم نگاه می کنیم ببینیم این دولت اعتدال قراره به کجا برسه! اینم از تماس تلفنی که دنیا رو ترکوند، منتظر رفتار! معتدل طرف مقابلیم…

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: