وکیلانه » » دیدید؟ مقصر خاتمی بود نه حزب الله!
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
دیدید؟ مقصر خاتمی بود نه حزب الله!
11th, دسامبر 2013| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[21]

نه این‌که آقای خاتمی آنقدر آدم مهمی باشد که وسط این‌همه موضوع و سوژه بخواهیم یقیه‌ی او را بچسبیم و نه این‌که آنقدر نفوذ کلام دارد که بخواهیم مثلاً ترور شخصیت‌ش کنیم. که اگر نفوذِ کلامی داشت، باعث می‌شد از عوام یا خواص بخاری بلند شود و حالا رفقای همفکر، هم‌پیمان و همراهش توی حصرِ بالای 1000 روزه نبودند! و اگر انسانِ مهمی (!) بود لابد باید توی حصرِ بالای 1000 روزه باشد.  پس چرا وسطِ این گیر و دار رفته‌ایم سراغِ آقای خاتمی؟ 

واقعیت این است که ایشان بین برخی افرادی که از قضا ادعای عدم شخص محوری و شخصیت‌پرستی‌شان می‌شود عجیب بُت هستند. دوستانی که صرفِ دفاع از رهبری در برابر شایعات را شخص پرستی می‌دانند وقتی خودشان به آقای خاتمی می‌رسند آنچنان شخص پرست می‌شوند که قابل باور نیست. حالا دلیل این خاتمی‌پرستی چیست. نمی‌دانم.
به هر حال مخاطب این نوشته دقیقاً همین افراد هستند که هنوز فکر می‌کنند عامل ناقص‌الخلقه به دنیا آمدن نوزادی به اسم اصلاحات در ایران چیزی غیر از رفتارهای افراطی آقای خاتمی و دولت متبوع ایشان است. نوازد ناقص‌الخلقه‌ای که در سال 88 سن‌ش زیاد شد ولی همان موجودِ معیوب و معلولی بود که 88 عیوبِ ذاتی‌اش و تصویر کاریکاتوری‌ش بیشتر از همیشه نمایان شد. 

به فراخور صد روزه شدن دولت آقای روحانی داشتم مقایسه‌ای انجام می‌دادم بین این صد روز و صد روزِ اولِ دولتِ آقای خاتمی. به نظرم مواجهه‌ و نگاهِ  قشرِ حزب‌الله، انقلابی، ارزشی، اصول‌گرا، بنیادگرا یا حالا هرچیزی اسم‌ش را می‌گذارید به دولتِ آقای خاتمی و روحانی یکسان بود. آنچنان که اکثراً بیان می‌کردند این سال، سالِ اولِ این دولت نیست سال هفدهم آن است. این بخش از جامعه دولت روحانی را ادامه دولت خاتمی و هاشمی می‌دانستند. پس طبیعی است که یک بخشِ ماجرا مواجه‌اش با دولت همان مواجه‌ای باشد که با دولت خاتمی می‌شد. اما چرا این‌چنین نشد؟ یا چرا دستِ کم جامعه به سرعت حالت دو قطبی نگرفت و هر روز بین این دو گروه بخصوص در دانشگاه‌ها، و محیط‌های سیاسی درگیری به شدتِ دولتِ آقای خاتمی صورت نگرفت؟ در حالی که پتانسیل عظیمی برای این بگومگوهایی که می‌توانست تبدیل به بحران شود وجود داشت. پتانسیلی به بزرگی خاکسترهای 4 ساله‌ی 88 به بعد! 

به نظرم مهم‌ترین دلیل، رفتار صحیح و درستِ شخصِ آقای روحانی و به تبع آن دولت‌مردان ایشان است. آقای روحانی شاید در موضوعاتی اشکالات جدی داشته باشند اما حقیقتاً تلاش فراوانی چه در گفتار و چه در عمل انجام داده‌اند برای تحقیق بخشیدن به معنای اعتدال. لااقل به بخشی از معنای اعتدال که مقابله با افراطی‌گری می‌شود. رفتار صد روزه‌ی اول روحانی و دولت‌ش به خوبی نشان می‌دهد که اصلاً و ابداً نمی‌خواهند در دام هواداران یا بعضاً مشاوران افراطی خویش بیفتند. نمونه‌ی بارزِ این رفتار را می‌شد در برگزاری مراسم 16 آذر امسال دید. آنچنان که ایشان نه تنها  در سخنرانی‌شان به افراطی گری دامن نزدند بلکه مشخص بود تدبیری اندیشیده‌اند که 16 آذر در هیچ‌کجا باعث شروع جرقه‌ی افراط نشود.

.

.

حالا این وضع را مقایسه کنید با اولین و حتی بدتر از آن آخرین 16 آذرِ آقای خاتمی و حجم عظیمی از احساسات و افراط را که هم از سوی شخص ایشان در سخنرانی‌هایشان و هم از سایر دولت‌مردان‌شان به جامعه تزریق می‌شد و باعث بروز مشکلات فراوان می‌گردید که دست آخر ایشان می‌گفت هر 9 روز یک بحران برای دولت‌م درست می‌کنند! حالا با این مقایسه بهتر مشخص می‌شود که عامل، شروع کننده  و زمینه‌ سازِ بروز این بحران‌ها چه گروهی بودند. آنها که افراطی گری را دامن می‌زدند یا قشرِ حزب‌الله، انقلابی، اصول‌گرا، ارزشی، بنیادگرا یا حالا هرچیزی اسم‌ش را می‌گذارید که در موضع دفاع بودند؟ 

سیدمحمد خاتمی، 16 آذر 83

سیدمحمد خاتمی، 16 آذر 83

البته این امر منکر اشتباهات بسیار زیاد قشر حزب الله در مواجهه با دولت آقای خاتمی نیست اما به هر حال فکر می‌کنم این مقایسه قابل تامل باشد. که چگونه آقای خاتمی خود زمینه ساز بحران و اغتشاش و تحصن و اینها بود و آقای روحانی دعوت کننده به اعتدال و آرامش. و این خصوصیتِ آقای روحانی قابل تقدیر است. هر چند این عبرتی باشد که از دولت خاتمی گرفته‌اند. 

 اگر می‌خواهید حجم فشار افراطیون روی دولت آقای روحانی را متوجه بشوید کافی است هر روز صبح نیم‌تای اول روزنامه‌‌های اعتماد، آرمان، آفتاب، ابتکار، شرق و مردم سالاری را نگاهی بیندازید. توپ‌خانه‌ی 5 بعلاوه‌ی یکی (این 6 روزنامه را می‌گویم) که  بوی کباب زیر دماغشان خورده و 100 روز و اندی است که آرایش کاملاً جنگی به خود گرفته‌اند!21 دیدگاه برای “دیدید؟ مقصر خاتمی بود نه حزب الله!”

 1. ادریس گفت:

  این بت بودنو خیلی خوب اومدید.

  [پاسخ]

 2. سبحانی گفت:

  اینکه بالاخره تلویحا پذیرفتید که حزب الله در ایجاد تنش ها نقش داشته مایه خرسندی است.
  ولی اینکه بالاخره هنوز هم زورتون میاد حقیقت رو بپذیرید مایه تاسف است.
  روحانی زیرک است و خوب می داند چطوری این گروه خودسر را رام کند

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دسامبر 12th, 2013 19:37:

  ما که از اول انتقاد به خود رو داشتیم ولی این خیلی عجیبه که شما همچنان خود رو حق مطلق و بدون اشکال فرض میکنید

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ دسامبر 13th, 2013 09:53:

  شما اصلا نمی دونید ما کی هستم
  اینکه همه رو مثل هم میدونید مایه تاسفه…
  هرکی با ما نیست با دشمنه منطق شما.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دسامبر 13th, 2013 16:48:

  اصلاح‌طلبان رو عرض می‌کنم.

  [پاسخ]

 3. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  خواستم بگم شما چرا حزب الله رو مقصر بعضی موارد می دونید، که دیدم جلوتر از من یکی بیش از این از شما مطالبه کرده. بگذریم.
  راستش رو بخواهید از اینکه شما تلاش می کنید با نگاه مثبت به دولت جدید پیش برید، خوشحالم ولی خودم همچنان این رعایت در کلام (آنهم نه در همه جا) رو ناشی از یک سری زیرکی های استراتژیک ایشون می دونم، نه چیز دیگه! ایشون درسته گفتن حقوقدان هستن ولی بیش از اون استراتژیست هستن و با استراتژیستهای بزرگی هم در ارتباط. دلم میخواد واضح تر بگم ولی چون متن شما خیلی دوستانه بود، نمیگم. :!:
  آقای خاتمی هم که بهترین تعریف رو ازشون ارائه دادید. حرفی نموند.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دسامبر 13th, 2013 16:47:

  سلام
  ببینید من همون روزی که ایشون انتخاب شدن توی یادداشتی نوشتم که باید آسیب‌شناسی بشه رفتار حزب الله در مواجهه با خاتمی که اشکالات شناخته بشن و دوباره تکرار نشن. بعد که با دوستان بررسی می‌کردیم دیدیم حجم اشتباهات حزب الله کم هم نبودند که البته اکثرش ذیل موضوع دفاع قرار می‌گرفت. خیلی وقت‌ها دولت و دولت‌یان و هواداران دولت هل داده می‌شدن به سمت تندروی توسط مواضع غلط حزب الله. یا اینکه اساساً دوستان نگاه‌شون به دولت منفی بود و هیچ موضوع مثبتی رو نمی‌دیدن. پیش‌دستی در قضاوت در عملکرد دولت وجود داشت. یا مثلاً تمام حجم تهاجم فرهنگی به دولت نسبت داده می‌شد و از عامل خارجی غفلت می‌شد و…
  یا بیشتر بحث روی انتقاد از دولت بود و در قضیه‌ی مقابله با تهاجم فرهنگی اقدام پیش‌دستانه صورت نمی‌گرفت. اتفاقات مثبتی مثل همین “حامد زمانی” یا کارگردانان خوبی که حالا دارن کار می‌کنن اصلاً اون زمان نبود.
  در خصوص همین سینما از هر فیلمی که ساخته می‌شد جنبه‌ها جنسی استخراج می‌شد که برخاً روح کارگردان و نویسنده از اون خبر نداشت و منظوری هم وجود نداشت ولی چون نگاه منفی بود اینها تحلیل می‌شد. و سال‌های اخیر خیلی بدتر از اون در سینما به وجود اومد و همه‌اش سکوت بود.
  ولی من می‌خوام بگم علی‌رغم همه‌ی اینها خود دولت نه تنها آبی روی آتش تندروها از هر گروه نبود بلکه شخص رئیس‌جمهور و وزرا آتش‌بیار معرکه بودند!
  در خصوص زیرکی آقای رئیس‌جمهور هم تا حدود زیادی با شما موافقم.

  [پاسخ]

 4. ناشناس گفت:

  اعتدال در این کشور بشدت غریب است. از انطرف بقول شما 5+1 به روحانی انتقاد می کنند و ازین طرف هم کم مانده بیست و سی علنا بیاید و بزند توی گوش روحانی! باز آنطرف 4 5 تا روزنامه هستند. اینطرف که هر روز نوک و نیش های سخنرانان نماز جمعه و کلیه ی نهاد های غیر انتخابی+ بخشی از مجلس روی این بیچاره است. بله آنطرف بوی کباب به مشامشان خورده . ولی این دفعه خر داغ نکرده اند! نشان به نشان 3000 م + پرونده ی بیمه(خیابان فاطمی) + ب ز+…ولی نمی دانند ازین کباب سهمی ندارند…

  [پاسخ]

  موج رياضي پاسخ در تاريخ دسامبر 25th, 2013 22:40:

  دلم جوجه كباب شد …..براي اعتدال ،
  اولش بگم اين كه سريع همه را مي چسبونيد به اختلاسها و.. درست نيست مثل اينكه ما بگيم ،شما وشهرام جرايري و كرباسچي و….
  دوما مردم كه دور از جون همه !كه خر نيستند وقتي مثلا توافق نامه را مي خونند وبا حرفهاي همين روزنامه ها ومسو.لين مقايسه مي كنند مي فهمند كه …. پس به رايي كه داده امد خوسان را صاحب حق مي دانند كه اعتراض كنند سوما دراين مدت اين قدر ،اين اعتدال به افراطيون دوم خرداد پرو بال داد كه فننه گران در ذهن خويش سرود آزادي مي خوانند!!!!! ببخشيد حرف شما يعني ملت از راي خود دفاع نكند!!اعتدال قول داد به اين افراد باج ندهد وبايد روي حرف خودش بماند واگرنه اعتدال تنها پوسته اي براي همين افراطيون خواهد بود

  [پاسخ]

 5. ناشناس گفت:

  سلام
  اینکه خاتمی را مجموعه از کنش و واکنش ها در قبال رفتارها و بعضا افراط ها بدانیم، به زیر کشیدن یک بُت(که در همین کلمه یکایدئولوژی عمیق نهفته است) تا حد یک مجسمه ی وسط میدان است! البته شما دقیقا این کارو نکردی، ولی بنده معتقدم این عمل و عکس العمل های خاتمی در قبال رسانه ها و حزب الله و افراطیون، خود نشان از زیرکی او در باز کردن فضا، و سپس استفاده- یا سوءاستفاده- از این بادکنک باد شده و کش آمده برای پیشبرد اهداف خود است. خاتمی یه موقعی باید پاچه می گرفت، تا حالا که خیلی متین برخورد می کند، راحت تر از خود یک بت بسازد.

  [پاسخ]

 6. محمدحسن گفت:

  مهمترین نکته ای که در این مطلب هست بحث بت بودن خاتمی است.
  یک جایی به این مطلب اشاره کردم که «تواضع فروشی» و «لبخند زدن به همه» و «بیان احساسی و انشا خواندن» و مواردی از این دست از عوامل محبوبیت خاتمی بین طرفدارانش هست.
  البته من در ادامه بحث (اینکه خاتمی بیشتر مقصر بود یا مثلا اون بخش افراطی از حزب اللهی ها) فایده ای حس نمی کنم. چون هیچ کدوم از اینها گوش شنوایی برای نقد شنیدن ندارن.
  اونچه می مونه تجربیات ما (مثلا خودم) هست که با مخالف جماعت چطور تعامل بکنم. با کی بحث بکنم و با کی نکنم و از این دست حواشی …
  راستش فکر نمی کنم با این نقد شما یکی از طرفین حاضر بشه کلاهش رو قاضی کنه.

  [پاسخ]

 7. خادم القرآن گفت:

  سلام
  راستش خواستم حاضری بزنم اینجا
  وگرنه درباره موضوع فعلا حرفی برای گفتن ندارم….فعلا در سکوت تماشا می کنم…

  [پاسخ]

 8. احمد گفت:

  سلام.
  من به این می‌گویم نعل وارونه زدن.
  دندان‌های این گروه را بعد از 22 بهمن پارسال، انتخابات و… چنان کشیده‌اند که حتی توان یک اعتراض ساده به توافق ژنو را هم ندارند و درباره کوپنی کردن صدا از دیوار هم در نمی‌آید و… بعد شما این را به حساب “خویشتن‌داری” می‌گذارید؟!

  [پاسخ]

 9. فرید گفت:

  “من کم آوردم” (فرازی از آخرین سخنرانی سنگ پای قزوین پس از خواندن این یادداشت)
  آخه مرد حسابی تو با چه اعتماد به نفسی میگی خاتمی در جایگاهی نیست که فلان و بیسار….؟؟؟؟؟ پا شو بیا هر دانشگاهی که خواستی این حرف رو بزن تا جوابت رو بگیری؛ اگر فکر میکنی که راست میگی…
  در محبوبیت خاتمی همین بس که با یه توصیه ورق انتخابات رو برگردوند. فکر میکردم بعد از شش ماه دیگه باید دوزاری تون افتاده باشه. ولی مثل اینکه مال شما خیلی کجه!!!

  [پاسخ]

  موج رياضي پاسخ در تاريخ دسامبر 25th, 2013 22:51:

  اولا بيا دانشگاه ما ، تا من جوابت را بدهم
  دوما نمي دانم اين حرف نظريه پرداز اعتدال را شما چه طور معني مي كنيد :دكتر روحاني ،نصفش را شانس آورد ونصف ديگرش را پراكندگي وسستي واصولگرايان به اوتقديم نمود ،گويند شخص دكتر تا 3 روز در تعجب رايش مانده بود البته بگذريم كه يك نفر به عارف گفت برو و به ولايتي گفت بمان (وآن يك نفر خاتمي نبود)
  سوما مگر خاتمي نماينده تفكر اصلاح طلبان نبود ،همان اصلاح طلياني كه طبق نشر سنجي هاشون 7 درصد بيشتر راي نداشته ،7درصد كه محبوبيت تام نيست
  چهارما : ما در راستاي اينكه نشام مان را دوست داريم تا به حال رخ نكشيديم: ضعيف ترين راي در طول تاريخ انتخابات رياست جمهوري كه اين قدر نياز به تفاخرندارد!

  [پاسخ]

  موج رياضي پاسخ در تاريخ دسامبر 26th, 2013 08:45:

  اراشكالات تايپي عميقا عذر خداهي مي كنم .

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ دسامبر 27th, 2013 22:42:

  اشتباه کردیم به روحانی رای دادیم شما ببخشید
  قول میدیم تو انتخابات بعدی به هرکی شما بگید رای بدیم
  ببخشید میشه شما یه خورده برای ما توضیح بدید:
  1. چطور یک نفر تو انتخابات شانس میاره؟
  2. احمدی نژادم شانس آورد رای آورد؟
  3. با اون جمعیت میلیونی 9 دی باز چرا روحانی رای آورد مگه خاتمی و هاشمی که منفور مردمن از روحانی حمایت نکرند؟
  4. آیا اقلیت می تواند برای اکثریت تصمیم بگیرد؟
  ولی با این وجود من و مردم ایران بهت قول میدیم که دیگه به روحانی رای ندیم. اصلا ما مطابق میل شما رفتار میکنیم.

  [پاسخ]

  موج رياضي پاسخ در تاريخ دسامبر 31st, 2013 11:20:

  ببخشيد صادق زيبا كلام فرمودند چون وچرايش را از خود ايشان بپرسيد

  [پاسخ]

  موج رياضي پاسخ در تاريخ دسامبر 31st, 2013 11:37:

  راستي دليل راي آوردن روحاني باز هم مي گويم نه رفسنجاني است ونه خاتمي
  بعد از آن حماسه ميليوني 9در 88و 22بهمن 88 ،دشمن ديد كه از اينجا كار را پيش نمي برد ،به سراغ جنگ اقتصادي با ايران رفت ومتاسفانه متاسفانه احمدي نژاد نتوانست آن دوسال آخرش خوبكشور را مديريت كند به علاوه اينكه رسانه هاي زنجيره اي اصلاح طلب حسابي فاز سياه نمايي يكساله را ّغاز وادامه دادند با هر تومني كه جنسي جابه جا مي شد تيتر يك اين رسانه ها پيدا مي شد!اما چرا حالا دربرابر اين افزايش قيمتها سكوت كرده اند؟ بيشتر به فكر شستن فتنه گران هستندو… بماند .ودليل بعدي هم ،اختلافي بود كه در جلوي مرذم ولايتي با هم متحدانش كرد واين بعني مردم ديدند كه با اختلاف مشكلشان حل نمي شود ،بعد جناب دكتر روحاني ،نه از اصلاح طلبان دفاع آنچناني كرد ونه اصولگرايان ،مردم فكر كردند راه سومي پيداشده ….(البته كاري نداريم كه فعلا افراطيون اصلاح طلب روي كارند!)دليل بعدي هم وعدهي كوتاه مدت دكتر روحاني براي حل مشكلات بود كه آن هم بعد به گزارشي خودماني !!!تقليل داد وباز از آن به جاي اينكه بگويد من چه كاري كرد ومي كنم دولت قبلي را كوبيد و…..ونمي دانم با خزانه خالي ،چه طور مي خواهد اين همه كالا را به خانواده ها نياز مند رايگان دهد(پيش خودمون باشد اگر احمدي نژاد را 88دولت سيب زميني خواندند به جناب دكتر آيا مي توانيم چنين حرفي بزنيم ؟اگر افراطي نخوانندمون!!!!)
  بعد كجاي حرف بنده نشان مي داد كه شما بايد به نظر من راي مي داد ،والله كه نه بوي چنين چيزي را مي دهد ونه من قصدم چنين بود شما اگر چنين فكر ميكني كمي روي انديشه ات كار كن خواهشا

  [پاسخ]

 10. بلاگ تو گفت:

  سلام دوست عزیز

  ابزارهاى تسهیل‌كننده، مثل رایانه‌ها و ارتباطات اینترنتى و فضاى مجازى و سایبرى در اختیار شماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، میتوانید یك كلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعى كه شما آنها را نمیشناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌اى است؛ مبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خداى متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد كرد: از فرصت این همه جوان، این همه استبصار، این همه میل و شوق به دانستن، شما براى ترویج معارف اسلامى چه استفاده‌اى كردید؟

  همیشه با خود می گفتم کاش من هم از آنهایی بودم که آقا امام زمان به آنها توجه و عنایت خاص دارند، آنهایی که باری از اندوه دل او برمی دارند، اما میدانم که این شدنی است.

  باید برای خشنودی رب العالمین برخواست و پا در مسیر ولایت نهاد و چشم از نامحرم پوشاند وبدانید که هیچ سعادتی از لبخند او به شما شیرین تر نیست!
  منتظر حضور گرمتان هستیم…

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: