وکیلانه » » نه دی اگر حرف تازه‌ای ندارید لطفاً سکوت کنید
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
نه دی اگر حرف تازه‌ای ندارید لطفاً سکوت کنید
28th, دسامبر 2013| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[22]

منفي نزن!
اين اولين توصيه‌اي‌ست که به دواطلبان ورود به دانشگاه در کنکور‌هاي آزمايشي داريم. ساده‌ترين و عملي‌ترين توصيه براي بالابردن رتبه داوطلب که اتفاقاً عجيب اصرار براي انجام ندادن‌ش دارند. يعني قبل از آزمون و در تماس‌هاي تلفني همه‌اش مي‌گويند باشد و دست‌مان را مي‌گيریم که منفي نزنيم. ولي عصرِ جمعه‌ي آزمون که مي‌آيند کارنامه را بگيرند مي‌بيني از دويست‌و خرده‌اي سوال، 63تست را پاسخ صحيح داده و 66 پاسخ اشتباه! و آن‌وقت دوباره بايد از اول توضيح بدهي که هر سه تست غلط يک صحيح‌ت را مي‌پراند و تو اگر بجاي 129 تست فقط 50 تایی را که يقين داشتي درست بوده جواب مي‌دادي حتماً نتيجه بهتري مي‌گرفتي.

توي کارنامه نشان‌ش مي‌دهي که به طور متوسط از هر ده تست فقط يک و نيم تست را درست زده‌ و اگر منفي نمي‌زد اين مي‌شد 2 تست و ترازش دستِ کم 500 تا بالاتر مي‌رفت. افزايش 500 تايي تراز يعني حداقل هفته‌اي 6 ساعت بيشتر مطالعه کردن! که بجاي اين 6 ساعت کافي‌ست سرجلسه فقط منفي نزنی! اما عموماً داوطلبي که درس نخوان است حتي چيزي به اين واضحي که هيچ زحمتي ندارد  را هم جلسه بعد عمل نمي‌کند.

چرا؟
چون درس نخوانده و زحمت هم که نکشيده. فقط آمده سرجلسه‌ي آزمون. و وقتي با انبوه سوالات مواجه مي‌شود مي‌گويد من که درس نخوانده‌ام لااقل هر چيزي جلوي دست‌م مي‌رسد بزنم. و دقيقاً چون درس نخوانده فکر مي‌کند همه را بلد است و از پيچيدگي تست‌ها خبر ندارد. فکر مي‌کند هرچه بيشتر سياه کند بيشتر نتيجه مي‌گيرد. احياناً اواسط جلسه هم نگاهي به اطرافيان‌ش مي‌کند که اِ! پاسخ‌برگ‌هاي اين‌ها چقدر پُر است. پس من چرا پُر نکنم. و اينگونه مي‌شود که با دست خودش به خودش ضربه مي‌زند. اتفاقاً از روي دلسوزي!

حکايت مناسبت‌هاي ما هم همین است
تا قبل از مناسبتِ تقویمی هيچ کس برنامه ريزي براي برداشت بهتر از مناسبت انجام نمي‌دهد. زحمت نمي‌کشد. ولي از دو روز قبل، همه يک‌هو به فکر مي‌افتند! و روزِ قبل از مناسبت‌ هم احياناً نگاهي به بغل دستي‌شان مي‌اندازند که قيل و قالي کرده و مي‌گويند پس چرا من حرفي نزنم؟ چيزي ننويسم؟ کاري نکنم؟ 
و شروع مي‌کنند به قيل و قال. اين مي‌شود که از يکي دو روز قبل از روزِ موعود در کشورِ ما آنقدر راجع به آن حرف و سخنراني و برنامه‌ي تکراري گذاشته مي‌شود که آدم مي‌خواهد بالا بياورد. بخش‌هاي خاکستري جامعه که به نظرم مخاطب اصلي در مناسبت‌ها هستند و بايد اهميت موضوع براي آنها بيشتر تبيين شود از شدتِ‌ قيل و قال پيرامون موضوع، زده شده و احساس تنفر به‌شان دست مي‌دهد. و اين وسط حرف‌هاي تازه و برنامه‌ي صحيح و درست زير آواري از برنامه‌هاي تکراري مدفون مي‌شوند و به نتيجه نمي‌رسند. چرا؟ چون هر سه تست منفي يک تست مثبت را از بين مي‌برد!

ايکاش هرفرد يا ارگاني که احساس مي‌کند بايد براي مناسبت‌ها بخصوص مناسبت حساسي مثل 9 دي در ايران کاري انجام دهد اولاً از مدتي قبل به فکر‌ باشد. روي آن برنامه يا مطلب زحمت بکشد، تلاش کند، مشورت بگيرد، جامعه‌ي هدف‌ش را مشخص کند درثانی تازه بيايد با خودش فکر کند که آيا اين حرف برنامه يا مطلب چيزِ جديدي مي‌خواهد بگويد؟ زاويه‌ي تاريکي را مي‌خواهد روشن کند؟ شبهه‌اي را مي‌خواهد پاسخ دهد؟ اگر نه، پس چه سود از گفتن‌ش؟آيا هدف از گفتن و نوشتن و برنامه گذاشتن براي نه دي صرفاً قيل و قال است يا تبيين آن‌همه واقعه‌ي مهم که در سال 88 اتفاق افتاد؟

.

.

اتفاقاً کساني که فکر مي‌کنند صرفِ قيل و قال براي 9 دي کافي است، کمتر از همه اهميت وقايع تلخ بعد از انتخابات را درک کرده‌اند که اگر مي‌دانستند حوادثي که به 9 دي ختم شد چقدر عظيم و بزرگ است از مدت‌ها قبل به فکرش بودند و هر سال حرف تازه‌اي براي گفتن داشتند.‌ حرفِ تازه، صرفاً چيزي نيست که قبلاً گفته نشده باشد. بلکه منظور تابيدن نور به بخش‌هاي تاريک يا کمتر روشن ماجراهاي سال 88 است. وقايع ختم شده به 9 دي آنقدر زياد هستند که خيلي از بيشتر 4 سال بايد بگذرد تا تکراري بشوند. اما چون تنبل هستيم هر سال به کارهاي تکراري مي‌پردازيم و دريغ از طرحي نو، مطلبي عميق يا برنامه‌، کتاب، رمان، فيلم، مقاله، تحقيق، سايت يا حتي پُستِ وبلاگیِ حاصل زحمت! حاصل تلاش! حالا اگر چيز جديدي نداريم چرا حرف بزنيم؟ چه اصراري‌ست زحمت نکشيده قيل و قال کنيم؟

داوطلبان در پاسخ به اين‌که منفي نزن مي‌گويند، برگه‌ام سفيد مي‌ماند!
ميگوييم اگر منفي نزدن پاسخ‌هاي صحيح‌ را هم خراب نکند و ترازت را بالا نبرد، دستِ‌کم باعث مي‌شود بفهمي درس نمي‌خواني! همين‌که روزِ آزمون از 200 سوال فقط به 15 تا بتواني پاسخ بدهي بالاترين تلنگر است به اين‌که تنبلي! و اين تلنگر را با تلاش براي افزايش پاسخ‌هاي مثبت و نتيجه آفرين تسکين بده. نه با قيل و قالِ پاسخ‌هاي منفي که اگر ضرر نداشته باشند سودي هم ندارد.

ايکاش ما هم نترسيم از خالي بودن برگه‌مان در روز آزمون. اگر حرف تازه‌اي نداريم. لااقل ساکت باشيم. بعد، روز 9 دي که شد، شايد يک‌سال از سکوتمان درباره‌ي 9 دي دَردمان بياييد اما سالِ‌ بعد که شد قرارمان يادمان هست که حرف تکراري موقوف! پس تلاش مي‌کنيم و حرف تازه مي‌زنيم. اينگونه اگر حرف‌هاي تکراري سودي نداشته باشند لااقل باعث نمي‌شوند، حرف‌هاي موثر مدفون بشوند و آن‌همه زشتي به فراموشي عمومي سپرده شود و متهمان 88 تنها 4 سالِ بعد در صدر باشند!

اگر ما تنبل نبوديم و ديکتاتورِ پنهان انقلاب که 88 عيان شد را بلد بوديم رسوا کنيم، حالا او که از بس از صحنه‌هاي رسانه دور شده بود برايش جوک مي‌ساختند که پرسيده‌اند نيستي و گفته دارم بکوب مي‌خوانم براي رهبري! تيتر اول هر روز روزنامه ها نبود!
بياييد 9 دي اگر حرفِ تازه‌اي نداريم ساکت باشيم و اجازه نفس کشيدن به حرف‌هاي تازه بدهيم!22 دیدگاه برای “نه دی اگر حرف تازه‌ای ندارید لطفاً سکوت کنید”

 1. بابک گفت:

  حرف های شما رو کاملا قبول دارم.
  شما حرف دلتان را میزنید
  ولی برای سیستم این حرف ها آب نان نمیشود
  دلم میسوزد….
  یک چیز را فراموش کردی
  این حرفها برای یک عده نان می آورد اگر نباشد نانشان آجر میشود.

  [پاسخ]

 2. خادم القرآن گفت:

  سلام
  با شما موافقم

  موقع خواندن متن یادم افتاد به تمام سریال های مناسبتی که تازه دو هفته قبل از موقع مقرر کلید می خورند…
  ===
  فیلترنیگ اینستا هم اساسی توی ذوقمان زد :/
  هییع

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دسامبر 29th, 2013 09:29:

  آخ آخ. سرصبحی حالمون رو گرفت :)

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ دسامبر 29th, 2013 10:19:

  بدجور….

  فعلا اما هی فیلترنیگش قطع و وصل میشه/ میترسم آخرش گوشی م منفجر بشه و این هی بره و بیاد
  :|

  [پاسخ]

 3. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  با شما خیلی موافقم. نگاه که می کنم می بینم ما الان سو خورده ای سال است، رسما اسلامی شده ایم. مردم ما از قبل هم مسلمان بودند ولی حکومت سی و خورده ای سال است. اما تفاوت اساسی شکل گرفته، ظاهری بوده یا ریشه ای؟ مثلا در عزادرای ها. هر سال بیشتر از 70 درصد مردم در عزاداری ها شرکت می کنند. هیاتها برپا می شود، مراسم برگزار می شود. ولی واقعا چقدر به علم مردم در جهت چرایی حرکت امام حسین (ع) اضافه شده؟ چند نفر مردم ما می دانند امام حسن (ع) چرا جنگ برده را با صلح عوض کردند؟ چند نفر از این خیل عزادار حقیقت جنگ صفین را می دانند؟! چرا هرچقدر پیش می رویم منبرمحوری در عزاداری تبدیل به مداح محوری می شود؟!!

  حالا توقع اینکه برای 9 دی خوب عمل کنیم توقع زیادی نیست؟

  به به چقدر رسمی نوشتم!!! :wink:

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ دسامبر 29th, 2013 15:35:

  البته این رو هم اضافه کنم که با نگفتن هم موافق نیستم. تذکر، ذکر همیشه لازمه.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دسامبر 29th, 2013 20:27:

  درسته تذکر لازمه ولی تذکری که تاثیر عکس نداشته باشه. یعنی منجر به تنفر و زده شدن دیگران نشه. و فکر می‌کنم تعداد حرف‌ها و نوشته‌هایی که حالا مضر شدند زیاد شده و عمده‌ی دلیل‌ش هم تنبلی هست و سرسری گرفتن موضوع. این‌که خیلی‌ها می‌خوان یه حرفی کفته باشند، بدون این‌که هدفی داشته باشند. و این‌که صرفاً بگیم که گفته باشیم و “بزرگ‌داشته باشیم‌”ش به نظرم مضر هست. و اینجاست که اتفاقاً نگفتن بهتر از گفتن میشه

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ دسامبر 29th, 2013 23:08:

  شاید تعداد غلطها زیاده، شاید اصل قضیه گفته نمیشه و فقط احساسات مردم نشونه میره و هیجان ایجاد میشه اما خب کم نیستن حرفهای خوب. مثل مستندهایی که روند شکل گیری فتنه رو بی تعصب مطرح میکنن و میرسن به حرکت عظیم مردم. این ذکر خوبه و باید باشه. البته باید دقت کرد که وقتی رهبرانقلاب فرمودند 9 دی در تاریخ ثبت شد، باید برای این نقطه تاریخی یک برنامه ریزی صحیح و آگاهانه داشت حتما. فرمایش شما کاملا صحیحه.

  [پاسخ]

 4. با سلام خدمت شما وبلاگ نويس فرهيخته
  مطلب شما در وبلاگستان پايگاه خبري تحليلي رهياب نيوز درج گرديد
  http://www.rahyabnews.com/Pages/News-32207.aspx
  لطفا بادرج لينک و لوگوي رهياب نيوز ما را در ادامه راه ياري فرماييد
  و من الله توفيق

  [پاسخ]

 5. جانا تند تند سخن از زبان ما می گویی!

  [پاسخ]

 6. محمدحسن گفت:

  مطلب دردمندانه ای بود.
  ما هنوز گرفتار این رفتارهای بی معنی هستیم. متاسفانه اگهه بخوای نقد بکنی حمل به چیزهای دیگه می کنن.
  یعنی بحث هدف و نتیجه فعالیت ها کلا فراموش شده … اصل اینه که «یه کاری بکنیم که نگن کاری نکردن!»
  یه مثال برات بزنم:
  همین الان یه عزیزی پیامک زده: «فردا 20 نفر از بچه های مسجد رو ببر فلان جا سخنرانی فلانی.»
  نمی پرسه: «سخنرانی ایشون مناسب گروه سنی بچه ها هست یا نه؟» نمی پرسه: «بچه ها امتحان دارن. اصلا لازمه بیان یا نه؟» نمی پرسه: «بچه ها ببریم وقتشون تلف میشه یا نه؟ استفاده می کنن یا نه؟»
  اینا رو نمی پرسه.
  می پرسه: «اتوبوس می خوای یا نه؟ اگه خواستی تا ساعت فلان خبرم کن!»
  انگار واجبه سخنرانی فلانی رو با بچه های مسجد ما پر کنن که لابد کسی بعدا نگه «مسجد اینا نیومد!»

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دسامبر 30th, 2013 09:10:

  متاسفانه!!!

  [پاسخ]

 7. محمد گفت:

  مطلب زیر را مطالعه کنید لطفاً،ضرری نداره
  http://www.tasnimnews.com/Home/Single/235562

  [پاسخ]

 8. طلوع ماه گفت:

  سلام
  درسته خصوصا راجع به اون قشر خاکستری که گفتید. نمونه اش همین هفته دفاع مقدس که کل برنامه های تلویزیون مختص همین موضوع میشه. جوری که داد خونواده ها در میاد.

  [پاسخ]

 9. زینب گفت:

  باسلام و احترام
  عزا بزرگ و است درد بی کران فقط ارامش قلب حضرت صاحب زمان 14صلوات.

  بروزم و منتظر نظرات مهربانتان با
  بنویسیم دولت تدبیر و امید یا بخوانیم دولت تحقیر و فریب
  اللهم عجل لفرج مولانا امام زماننا و احفظ قائدنا امام الخامنه ای
  التماس دعا با حاجاتی روا…

  [پاسخ]

 10. آشنا گفت:

  سلام

  از اون دسته پست های نوستالژیک بود :)

  ممنون بابت تک تک سطرهای این پست …

  [پاسخ]

 11. صالحین گفت:

  سلام
  ضمن عرض خسته نباشید
  این مطلب در بخش «با وبلاگ های همشهری» در پایگاه اطلاع رسانی صالحین دزفول درج شد.

  [پاسخ]

 12. خادم القرآن گفت:

  سلام
  راستش هی میخوام بپرسم یادم میره

  این عکس چ ارتباطی به مطلب می تونه داشته باشه؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ ژانویه 2nd, 2014 12:24:

  سنگ به شیشه آرامش شهر

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ ژانویه 4th, 2014 07:48:

  نه فقط آرامش شهر که آرامش درون تک تک ما… از موافق و مخالف….

  حیف از سرمایه اجتماعی که بی هدف هدر رفت
  بیچاره مهره هایی که سوختند

  [پاسخ]

 13. طلوع ماه گفت:

  راستی
  دوران کنکور وقتایی که زیاد میخوندم بیشتر منفی میزدم!
  اح اح یادش بخیر!

  [پاسخ]

 14. با سلام .
  یادداشت شما با عنوان ” نه دی لطفاً اگر حرف تازه ای ندارید سکوت کنید ” در پایگاه تحلیل سیاسی باصر منتشر گردید .http://www.baaser.ir/?p=1811
  ما را از بروز رسانی خود مطلع فرمائید .
  در پناه مهدی فاطمه سربلند باشید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: