وکیلانه » » نه دی اگر حرف تازه‌ای ندارید لطفاً سکوت کنید
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
نه دی اگر حرف تازه‌ای ندارید لطفاً سکوت کنید
۷ام, دی ۱۳۹۲| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۲۲]

منفی نزن!
این اولین توصیه‌ای‌ست که به دواطلبان ورود به دانشگاه در کنکور‌های آزمایشی داریم. ساده‌ترین و عملی‌ترین توصیه برای بالابردن رتبه داوطلب که اتفاقاً عجیب اصرار برای انجام ندادن‌ش دارند. یعنی قبل از آزمون و در تماس‌های تلفنی همه‌اش می‌گویند باشد و دست‌مان را می‌گیریم که منفی نزنیم. ولی عصرِ جمعه‌ی آزمون که می‌آیند کارنامه را بگیرند می‌بینی از دویست‌و خرده‌ای سوال، ۶۳تست را پاسخ صحیح داده و ۶۶ پاسخ اشتباه! و آن‌وقت دوباره باید از اول توضیح بدهی که هر سه تست غلط یک صحیح‌ت را می‌پراند و تو اگر بجای ۱۲۹ تست فقط ۵۰ تایی را که یقین داشتی درست بوده جواب می‌دادی حتماً نتیجه بهتری می‌گرفتی.

توی کارنامه نشان‌ش می‌دهی که به طور متوسط از هر ده تست فقط یک و نیم تست را درست زده‌ و اگر منفی نمی‌زد این می‌شد ۲ تست و ترازش دستِ کم ۵۰۰ تا بالاتر می‌رفت. افزایش ۵۰۰ تایی تراز یعنی حداقل هفته‌ای ۶ ساعت بیشتر مطالعه کردن! که بجای این ۶ ساعت کافی‌ست سرجلسه فقط منفی نزنی! اما عموماً داوطلبی که درس نخوان است حتی چیزی به این واضحی که هیچ زحمتی ندارد  را هم جلسه بعد عمل نمی‌کند.

چرا؟
چون درس نخوانده و زحمت هم که نکشیده. فقط آمده سرجلسه‌ی آزمون. و وقتی با انبوه سوالات مواجه می‌شود می‌گوید من که درس نخوانده‌ام لااقل هر چیزی جلوی دست‌م می‌رسد بزنم. و دقیقاً چون درس نخوانده فکر می‌کند همه را بلد است و از پیچیدگی تست‌ها خبر ندارد. فکر می‌کند هرچه بیشتر سیاه کند بیشتر نتیجه می‌گیرد. احیاناً اواسط جلسه هم نگاهی به اطرافیان‌ش می‌کند که اِ! پاسخ‌برگ‌های این‌ها چقدر پُر است. پس من چرا پُر نکنم. و اینگونه می‌شود که با دست خودش به خودش ضربه می‌زند. اتفاقاً از روی دلسوزی!

حکایت مناسبت‌های ما هم همین است
تا قبل از مناسبتِ تقویمی هیچ کس برنامه ریزی برای برداشت بهتر از مناسبت انجام نمی‌دهد. زحمت نمی‌کشد. ولی از دو روز قبل، همه یک‌هو به فکر می‌افتند! و روزِ قبل از مناسبت‌ هم احیاناً نگاهی به بغل دستی‌شان می‌اندازند که قیل و قالی کرده و می‌گویند پس چرا من حرفی نزنم؟ چیزی ننویسم؟ کاری نکنم؟ 
و شروع می‌کنند به قیل و قال. این می‌شود که از یکی دو روز قبل از روزِ موعود در کشورِ ما آنقدر راجع به آن حرف و سخنرانی و برنامه‌ی تکراری گذاشته می‌شود که آدم می‌خواهد بالا بیاورد. بخش‌های خاکستری جامعه که به نظرم مخاطب اصلی در مناسبت‌ها هستند و باید اهمیت موضوع برای آنها بیشتر تبیین شود از شدتِ‌ قیل و قال پیرامون موضوع، زده شده و احساس تنفر به‌شان دست می‌دهد. و این وسط حرف‌های تازه و برنامه‌ی صحیح و درست زیر آواری از برنامه‌های تکراری مدفون می‌شوند و به نتیجه نمی‌رسند. چرا؟ چون هر سه تست منفی یک تست مثبت را از بین می‌برد!

ایکاش هرفرد یا ارگانی که احساس می‌کند باید برای مناسبت‌ها بخصوص مناسبت حساسی مثل ۹ دی در ایران کاری انجام دهد اولاً از مدتی قبل به فکر‌ باشد. روی آن برنامه یا مطلب زحمت بکشد، تلاش کند، مشورت بگیرد، جامعه‌ی هدف‌ش را مشخص کند درثانی تازه بیاید با خودش فکر کند که آیا این حرف برنامه یا مطلب چیزِ جدیدی می‌خواهد بگوید؟ زاویه‌ی تاریکی را می‌خواهد روشن کند؟ شبهه‌ای را می‌خواهد پاسخ دهد؟ اگر نه، پس چه سود از گفتن‌ش؟آیا هدف از گفتن و نوشتن و برنامه گذاشتن برای نه دی صرفاً قیل و قال است یا تبیین آن‌همه واقعه‌ی مهم که در سال ۸۸ اتفاق افتاد؟

.

.

اتفاقاً کسانی که فکر می‌کنند صرفِ قیل و قال برای ۹ دی کافی است، کمتر از همه اهمیت وقایع تلخ بعد از انتخابات را درک کرده‌اند که اگر می‌دانستند حوادثی که به ۹ دی ختم شد چقدر عظیم و بزرگ است از مدت‌ها قبل به فکرش بودند و هر سال حرف تازه‌ای برای گفتن داشتند.‌ حرفِ تازه، صرفاً چیزی نیست که قبلاً گفته نشده باشد. بلکه منظور تابیدن نور به بخش‌های تاریک یا کمتر روشن ماجراهای سال ۸۸ است. وقایع ختم شده به ۹ دی آنقدر زیاد هستند که خیلی از بیشتر ۴ سال باید بگذرد تا تکراری بشوند. اما چون تنبل هستیم هر سال به کارهای تکراری می‌پردازیم و دریغ از طرحی نو، مطلبی عمیق یا برنامه‌، کتاب، رمان، فیلم، مقاله، تحقیق، سایت یا حتی پُستِ وبلاگیِ حاصل زحمت! حاصل تلاش! حالا اگر چیز جدیدی نداریم چرا حرف بزنیم؟ چه اصراری‌ست زحمت نکشیده قیل و قال کنیم؟

داوطلبان در پاسخ به این‌که منفی نزن می‌گویند، برگه‌ام سفید می‌ماند!
میگوییم اگر منفی نزدن پاسخ‌های صحیح‌ را هم خراب نکند و ترازت را بالا نبرد، دستِ‌کم باعث می‌شود بفهمی درس نمی‌خوانی! همین‌که روزِ آزمون از ۲۰۰ سوال فقط به ۱۵ تا بتوانی پاسخ بدهی بالاترین تلنگر است به این‌که تنبلی! و این تلنگر را با تلاش برای افزایش پاسخ‌های مثبت و نتیجه آفرین تسکین بده. نه با قیل و قالِ پاسخ‌های منفی که اگر ضرر نداشته باشند سودی هم ندارد.

ایکاش ما هم نترسیم از خالی بودن برگه‌مان در روز آزمون. اگر حرف تازه‌ای نداریم. لااقل ساکت باشیم. بعد، روز ۹ دی که شد، شاید یک‌سال از سکوتمان درباره‌ی ۹ دی دَردمان بیایید اما سالِ‌ بعد که شد قرارمان یادمان هست که حرف تکراری موقوف! پس تلاش می‌کنیم و حرف تازه می‌زنیم. اینگونه اگر حرف‌های تکراری سودی نداشته باشند لااقل باعث نمی‌شوند، حرف‌های موثر مدفون بشوند و آن‌همه زشتی به فراموشی عمومی سپرده شود و متهمان ۸۸ تنها ۴ سالِ بعد در صدر باشند!

اگر ما تنبل نبودیم و دیکتاتورِ پنهان انقلاب که ۸۸ عیان شد را بلد بودیم رسوا کنیم، حالا او که از بس از صحنه‌های رسانه دور شده بود برایش جوک می‌ساختند که پرسیده‌اند نیستی و گفته دارم بکوب می‌خوانم برای رهبری! تیتر اول هر روز روزنامه ها نبود!
بیایید ۹ دی اگر حرفِ تازه‌ای نداریم ساکت باشیم و اجازه نفس کشیدن به حرف‌های تازه بدهیم!۲۲ دیدگاه برای “نه دی اگر حرف تازه‌ای ندارید لطفاً سکوت کنید”

 1. بابک گفت:

  حرف های شما رو کاملا قبول دارم.
  شما حرف دلتان را میزنید
  ولی برای سیستم این حرف ها آب نان نمیشود
  دلم میسوزد….
  یک چیز را فراموش کردی
  این حرفها برای یک عده نان می آورد اگر نباشد نانشان آجر میشود.

  [پاسخ]

 2. خادم القرآن گفت:

  سلام
  با شما موافقم

  موقع خواندن متن یادم افتاد به تمام سریال های مناسبتی که تازه دو هفته قبل از موقع مقرر کلید می خورند…
  ===
  فیلترنیگ اینستا هم اساسی توی ذوقمان زد :/
  هییع

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۲۹:

  آخ آخ. سرصبحی حالمون رو گرفت :)

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۹:

  بدجور….

  فعلا اما هی فیلترنیگش قطع و وصل میشه/ میترسم آخرش گوشی م منفجر بشه و این هی بره و بیاد
  :|

  [پاسخ]

 3. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  با شما خیلی موافقم. نگاه که می کنم می بینم ما الان سو خورده ای سال است، رسما اسلامی شده ایم. مردم ما از قبل هم مسلمان بودند ولی حکومت سی و خورده ای سال است. اما تفاوت اساسی شکل گرفته، ظاهری بوده یا ریشه ای؟ مثلا در عزادرای ها. هر سال بیشتر از ۷۰ درصد مردم در عزاداری ها شرکت می کنند. هیاتها برپا می شود، مراسم برگزار می شود. ولی واقعا چقدر به علم مردم در جهت چرایی حرکت امام حسین (ع) اضافه شده؟ چند نفر مردم ما می دانند امام حسن (ع) چرا جنگ برده را با صلح عوض کردند؟ چند نفر از این خیل عزادار حقیقت جنگ صفین را می دانند؟! چرا هرچقدر پیش می رویم منبرمحوری در عزاداری تبدیل به مداح محوری می شود؟!!

  حالا توقع اینکه برای ۹ دی خوب عمل کنیم توقع زیادی نیست؟

  به به چقدر رسمی نوشتم!!! :wink:

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۳۵:

  البته این رو هم اضافه کنم که با نگفتن هم موافق نیستم. تذکر، ذکر همیشه لازمه.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۲۷:

  درسته تذکر لازمه ولی تذکری که تاثیر عکس نداشته باشه. یعنی منجر به تنفر و زده شدن دیگران نشه. و فکر می‌کنم تعداد حرف‌ها و نوشته‌هایی که حالا مضر شدند زیاد شده و عمده‌ی دلیل‌ش هم تنبلی هست و سرسری گرفتن موضوع. این‌که خیلی‌ها می‌خوان یه حرفی کفته باشند، بدون این‌که هدفی داشته باشند. و این‌که صرفاً بگیم که گفته باشیم و “بزرگ‌داشته باشیم‌”ش به نظرم مضر هست. و اینجاست که اتفاقاً نگفتن بهتر از گفتن میشه

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ دی ۸ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۰۸:

  شاید تعداد غلطها زیاده، شاید اصل قضیه گفته نمیشه و فقط احساسات مردم نشونه میره و هیجان ایجاد میشه اما خب کم نیستن حرفهای خوب. مثل مستندهایی که روند شکل گیری فتنه رو بی تعصب مطرح میکنن و میرسن به حرکت عظیم مردم. این ذکر خوبه و باید باشه. البته باید دقت کرد که وقتی رهبرانقلاب فرمودند ۹ دی در تاریخ ثبت شد، باید برای این نقطه تاریخی یک برنامه ریزی صحیح و آگاهانه داشت حتما. فرمایش شما کاملا صحیحه.

  [پاسخ]

 4. با سلام خدمت شما وبلاگ نویس فرهیخته
  مطلب شما در وبلاگستان پایگاه خبری تحلیلی رهیاب نیوز درج گردید
  http://www.rahyabnews.com/Pages/News-32207.aspx
  لطفا بادرج لینک و لوگوی رهیاب نیوز ما را در ادامه راه یاری فرمایید
  و من الله توفیق

  [پاسخ]

 5. جانا تند تند سخن از زبان ما می گویی!

  [پاسخ]

 6. محمدحسن گفت:

  مطلب دردمندانه ای بود.
  ما هنوز گرفتار این رفتارهای بی معنی هستیم. متاسفانه اگهه بخوای نقد بکنی حمل به چیزهای دیگه می کنن.
  یعنی بحث هدف و نتیجه فعالیت ها کلا فراموش شده … اصل اینه که «یه کاری بکنیم که نگن کاری نکردن!»
  یه مثال برات بزنم:
  همین الان یه عزیزی پیامک زده: «فردا ۲۰ نفر از بچه های مسجد رو ببر فلان جا سخنرانی فلانی.»
  نمی پرسه: «سخنرانی ایشون مناسب گروه سنی بچه ها هست یا نه؟» نمی پرسه: «بچه ها امتحان دارن. اصلا لازمه بیان یا نه؟» نمی پرسه: «بچه ها ببریم وقتشون تلف میشه یا نه؟ استفاده می کنن یا نه؟»
  اینا رو نمی پرسه.
  می پرسه: «اتوبوس می خوای یا نه؟ اگه خواستی تا ساعت فلان خبرم کن!»
  انگار واجبه سخنرانی فلانی رو با بچه های مسجد ما پر کنن که لابد کسی بعدا نگه «مسجد اینا نیومد!»

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دی ۹ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۱۰:

  متاسفانه!!!

  [پاسخ]

 7. محمد گفت:

  مطلب زیر را مطالعه کنید لطفاً،ضرری نداره
  http://www.tasnimnews.com/Home/Single/235562

  [پاسخ]

 8. طلوع ماه گفت:

  سلام
  درسته خصوصا راجع به اون قشر خاکستری که گفتید. نمونه اش همین هفته دفاع مقدس که کل برنامه های تلویزیون مختص همین موضوع میشه. جوری که داد خونواده ها در میاد.

  [پاسخ]

 9. زینب گفت:

  باسلام و احترام
  عزا بزرگ و است درد بی کران فقط ارامش قلب حضرت صاحب زمان ۱۴صلوات.

  بروزم و منتظر نظرات مهربانتان با
  بنویسیم دولت تدبیر و امید یا بخوانیم دولت تحقیر و فریب
  اللهم عجل لفرج مولانا امام زماننا و احفظ قائدنا امام الخامنه ای
  التماس دعا با حاجاتی روا…

  [پاسخ]

 10. آشنا گفت:

  سلام

  از اون دسته پست های نوستالژیک بود :)

  ممنون بابت تک تک سطرهای این پست …

  [پاسخ]

 11. صالحین گفت:

  سلام
  ضمن عرض خسته نباشید
  این مطلب در بخش «با وبلاگ های همشهری» در پایگاه اطلاع رسانی صالحین دزفول درج شد.

  [پاسخ]

 12. خادم القرآن گفت:

  سلام
  راستش هی میخوام بپرسم یادم میره

  این عکس چ ارتباطی به مطلب می تونه داشته باشه؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۲۴:

  سنگ به شیشه آرامش شهر

  [پاسخ]

  خادم القرآن پاسخ در تاريخ دی ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۰۷:۴۸:

  نه فقط آرامش شهر که آرامش درون تک تک ما… از موافق و مخالف….

  حیف از سرمایه اجتماعی که بی هدف هدر رفت
  بیچاره مهره هایی که سوختند

  [پاسخ]

 13. طلوع ماه گفت:

  راستی
  دوران کنکور وقتایی که زیاد میخوندم بیشتر منفی میزدم!
  اح اح یادش بخیر!

  [پاسخ]

 14. با سلام .
  یادداشت شما با عنوان ” نه دی لطفاً اگر حرف تازه ای ندارید سکوت کنید ” در پایگاه تحلیل سیاسی باصر منتشر گردید .http://www.baaser.ir/?p=1811
  ما را از بروز رسانی خود مطلع فرمائید .
  در پناه مهدی فاطمه سربلند باشید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: