وکیلانه » » رئیس جمهور می رود؛ ریاست جمهوری می ماند
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
رئیس جمهور می رود؛ ریاست جمهوری می ماند
۱۰ام, اردیبهشت ۱۳۹۳| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۹]

دیشب، سه شنبه نهم اردیبهشت، مهمان داشتیم.  تقریباً همزمان با شروع گفتگوی زنده ی آقای رئیس جمهور مهمان ها آمدند.
چندین سال پیش، مثلاً آدم اگر یک گفتگوی تلوزیونی را نمی دید، چیز زیادی  از دست نمی داد. فردا صبحش می شد توی سایت های مختلف، چکیده آن سخنرانی مثلاً ۲ ساعته را، خواند. خیلی مختصر و راحت تر.

اما طی سال های اخیر، اکثر سایت های خبری، آب توی شیرشان، یا به تعبیر بهتر کمی هم شیر توی آبشان (!) می ریزند. اینکه سال های اول انقلاب بزرگی فرموده بود برخی تیترها مصداق بارز غش در معامله و حرام و حق الناس است را این روزها بهتر از همیشه می شود فهمید. بسیاری از روزنامه و خبرگزاری ها شده اند روزنامه ی “کیانوش استقرار زاده” در شب های برره. “کیانوش” یا به قول “شیرفرهاد”، “کَیانوش” برداشته بود برای فروش بیشتر روزنامه تیتر زده بود: کیوانِ بالا برره زورگیری در راه شرره. بعد که آمده بودند معترض شده بودند، گفت دقت کنید نوشته کیوان بالا برره “دو نقطه” زورگیری در راه شرره! یعنی کیوان آنرا گفته نه اینکه انجام داده باشد.

البته که ژورنالیست های ایرانی، این روزها فکرشان خیلی بشتر از برره ای ها کار می کند و روشهای پیچیده تری دارند، ولی نتیجه همان نتیجه است. خبرگزاری بجای انتقال اخبار، تحلیل خودش را قاطی خبر به خورد آدم می دهد.
خدا هم برکت بدهد به قارچ نیوزها! فلان نیوز، مثل افعی روی یک سخنران چمبره می زند تا به محض اولین کلمه ی دو پهلو، نیشش را وارد بدنش کند و بعد هم سایر نیوزها، سم مسموم را ویروس وار به تمام جامعه منتقل می کنند. اکثر کاربرانِ شبکه های اجتماعی هم که اگر نباشد روزی سوژه ای، پس چه چیزی پُست کنند؟ از مطالعات و پژوهش هایشان بنویسند؟ یا مروج سبک زندگی شان باشند؟ هرگز! خدا نگیرد راحت الحلقوم سیاست را. با دو خط خبر خواندن و چهار کلیک روی لینک های قارچ نیوزها، همه می شوند تحلیل گر سیاسی! آنهم نه فقط مثلاً در حوزه اقتصاد، یا فرهنگ، یا خاورمیانه، یا امنیت. بلکه همه تحلیل گر همه فن حریفند. متخصص مادرزاد!

.

.

القصه. دیشب، سه شنبه نهم اردیبهشت، مهمان داشتیم.  تقریباً همزمان با شروع گفتگوی زنده ی آقای رئیس جمهور مهمان ها آمدند. خوب شد که خانم ها یک طرف برای خودشان نشسته بودند و من و آقای مهمان هم گفتگوی آقای رئیس جمهور را دیدیم. اینجوری از شر این که فردا متن کامل گفتگو را پیدا کنم خلاص می شدم. چون من که عهد کرده ام، هرگز سیاست و اینترنت را به خانواده ترجیح ندهم.

اواسط سخنرانی آقای رئیس جمهور، همینجور که دستم را دراز کردم خیار بردارم پوست بکنم، چشمم به تبلت افتاد. گفتم یک سرکی به گوگل پلاس بندازم.

اوه اوه. الله اکبر! مسلمان نشنود، کافر نبیند. ناخودآگاه یاد تک تیراندازها افتادم. هنوز کلام آقای رئیس جمهور منعقد نمی شد، فوری یک فید می آمد، قد و قواره قناسه وسطِ دو ابروی آقای رئس جمهور! لامصب! کی رسیدی تحلیل کنی؟ اَبرکامپیوتر! کی رسیدی تایپ کنی؟

راستش دلم سوخت. هم برای آقای رئیس جمهور هم برای منتقدان واقعی ش. برای آقای ریس جمهور از آن جهت که اگر این حجم از فشار، در فضای واقعی و از طرف افراد موثر بر روی ایشان باشد، نفس نمی توانند بکشند. و دلم سوخت برای منتقدان واقعی، که انتقادات درست و بجایشان زیر خروارها حرف نابجا، مدفون می شود و آنچه البته به جایی نرسد، فریادشان است. 

وقتی در تمام سال های آخر ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، می گفتیم و می نوشتیم اینهمه تهمت و تخریب و توهین و حتی انتقاد از جانب همه کَس، راه نفس را بر رئیس جمهور می بندد، می گفتند می خواهید ماست مالی کنید. می خواهید “کِش” ندهید.  اما منِِ نوعی، نه نگران آقای احمدی نژاد که نگران رئیس جمهور و در واقع ریاست جمهوری مملکتم بودم. نگران بدعتِ نادرستِ سیبل شدن رئیس جمهور.
نگران تنگ شدن عرصه بر پُستی تحت عنوانِ “ریاست جمهوری” بودم. چون رئیس جمهورها می روند، اما ریاست جمهوری می ماند. ریاست جمهوری شآنی ندارد برای مصون بودن از انتقاد، اما انتقاد خودش دارای شئون و شرایط و صدالبته حَدی است. حَدش هم نه تَعدُد انتقادات بلکه فقط یک چیز است. دوری از جَِدل. (+)

همان جَدلی که رسول خوبی ها فرمود: “لا یَسْتَکمِلُ عَبدٌ حقیقَهَ الْإیمانِ حَتّی یَدَعَ الْمِراءَ و إنْ کانَ مُحِقّاً“. ایمان کسی کامل نمی گردد مگر آنکه مراء و جدل را ترک کند، گرچه حق با او باشد! ولی این روزها نُقل محافل ماست. 

در دوران ریاست جمهوری گذشته، حنای این حرفها رنگی نداشت. چون مخاطبی که بذر این نوع مواجهه با عملکرد رئیس جمهور را کاشته بود، اعتقادی به این حرفها نداشت. یا اگر داشت، می گفت دارید از این حرفها سوءاستفاده می کنید. اما حالا که اکثر منتقدانِ آقای رئیس جمهور دغدغه ی ارزشهای انقلاب و اسلام را دارند، چه خوب می شود اگر  انتقاد صحیح ترویج شود و حتی در مواجهه با بداخلاقی های دولت، اخلاق رعایت شود و  بذرِ مواجهه ی صحیح و اسلامی با رئیس جمهور کاشته شود. بذری که شاید اکنون شیب انتقاد را کُند کند، اما قطعاً می شود بعداً از میوهایش استفاده کرد!۹ دیدگاه برای “رئیس جمهور می رود؛ ریاست جمهوری می ماند”

 1. هوالحق سلام بر شما
  احسنت حق گفتی حق نگهدارت باشه
  یاحق

  [پاسخ]

 2. محمدحسن گفت:

  سلام
  ولی راستش ما اصلا از مصاحبه خبر نشدیم!
  یعنی دو روز بعدش فهمیدم که مصاحبه تلویزیونی بوده.
  بگذریم.
  در این موارد یه مشکل جدی هست که قبلا هم در موردش صحبت کردیم. اونم اینکه مشکل با “اولین گوینده” است.
  اولین گوینده حرف را می زند. این اولین نفر ممکن است اصلا خودی نباشد. اما همینکه حرف زده شد دنباله رو پیدا می کند و نظر دهنده و اینکه به نظر من فلان و بهمان …
  من خودم وقتی با چنین مسئله ای رو به رو می شم ممکنه چند روز هم براش صبر کنم تا قشنگ قضیه معلوم بشه.
  البته من نگرانی شما رو ندارم. واقعیتش بعضی ها هم هستن که ضریب هوشی بالاتری دارن و مصداق همون ابرکامپیوترن که شما گفتین. ولی اینا معدودن.
  مخاطبم اونا نیستن.
  از یه منظر دیگه به نظر من انتظار اینکه همه بروبچ ما توی این وانفسای بی انصافی دولتی ها بخوان اهل مراعات باشن غیرواقع بینانه اس!
  در عمل این اتفاق نمی افته.
  یکی شروع می کنه و دیگران هم به تبع پر و بال میدن.
  باید مسئله رو کلان تر دید. باید دید چرا آموزه های اخلاقی ما در برخورد با مخالف کمرنگ میشه؟
  ببخشید روده درازی کردم.

  [پاسخ]

 3. ناشناس گفت:

  موافقم.
  شاهد بدحمله کردن هم هستیم؛ یعنی مظلوم سازی

  [پاسخ]

 4. ساحل گفت:

  بسیار عالی و به حق

  [پاسخ]

 5. :) گفت:

  سلام
  دقیقا با شما موافقم….
  مدتها بود که می خواستم در این مورد بنویسم….

  [پاسخ]

 6. سوزستان گفت:

  خاطرات ایستادگی دزفول در برابر حملات موشکی عراق سند افتخاریست که در سینه ی مردمش قرار دارد و ثبت آنها به منظور انتقالشان به نسلهای آینده، نه یک راه؛ که یک الزام است! امام خمینی(ره) فرمود: “دزفول دینش را به اسلام ادا کرد” . بیایید ماهم دینمان را به دزفول ادا کنیم.
  منتظر پست های شما با موضوع دزفول و خاطرات دفاع مقدس هستیم.بسم الله…
  http://suzestan.blog.ir/page/dezful
  لطفا رسانه باشید…

  [پاسخ]

 7. سلام.
  کلا جامعه وضع خوبی نداره. بچه که بودیم می گفتند کم گوی و گزیده گوی چون در و حکایت ها و اشعاری می خوندن که کم سخن گفتن نشانه ی عقل است اما این روزها پرحرفی شده نماد دانش و عقل و زرنگی!!

  [پاسخ]

 8. احسان گفت:

  سلام علی آقا یه سر بیا طرف ما هم
  وبلاگت فوق العاده است ..
  یاعلی

  [پاسخ]

 9. مبارز گفت:

  سلام کمپین مبارزه علیه آزادی یواشکی راه اندازی شد در صورت تمایل برای مبارزه انتشار دهید.https://www.facebook.com/pages/%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2/1427458440852173

  درضمن شما و دوستانتان میتوانیدبا ارسال عکس،مطلب و…به ماوانتشارازما در این صفحه گوشه ای از این مبارزه را به دست بگیرید.منتظر مطالب وعکس های شماهستیم.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: