وکیلانه » » سپاه، با چادر. سپاه، بی چادر
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
سپاه، با چادر. سپاه، بی چادر
۱۶ام, مهر ۱۳۹۳| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۴]

گاهی اوقات پرداختن به جزئیات، انسان را از کلیات بازمیدارد. اما گاهی هم همین بی توجهی به جزییات است که مانع رسیدن به هدف می شود. به طور کلی به نظرم مساله ای که کلیت آن مهم است باید مراقب جزییاتش هم بود ولی موضوعی که کلیتش بی اهمیت است باید بی خیال جزییات آن شد.

مثلاً همین سیاست، کلاً همه اش سرِ جمع مفت نمی ارزد، اما متاسفانه در کشور ما ریزترین جزییات آن به شدت مورد توجه است. اما بیچاره فرهنگ! خیلی هنر کنیم به گفتن دو جمله ی قلمبه درباره ی آن اکتفا می کنیم که فرهنگ اِل است و فلان.

در حالی که فرهنگ، دقیقا مثل تربیبت یک کودک، از توجه به جزییات است که شکل می گیرد. القصه، همه ی اینها را گفتم که بگویم موضوعی که میخواهم مطرح کنم شامل همان جزییات مهم می شود.

***

پیام های بازرگانی هر کانال تلوزیونی، بی ارتباط با اهداف گردانندگان آن کانال نیست. و تبلیغات اخیر صدا و سیما مایه ی تاسف است. بس که سخیف است و تقلیدی از کانال های دستِ چندم ماهواره ای. (همین تبلیغ کفش فلان و قابلمه ی بهمان و عینک بیسار و…). اگر به دیدِ اقتصادی هم بخواهیم نگاه کنیم ضربه ای که این تبلیغاتِ دستِ چندم به اعتبار صداوسیما می زند در دراز مدت به ضررِ سازمان است. بماند پول های ناشی از حقِ الناسِ تبلیغاتِ اینچنینی که معلوم نیست چه برکتی می خواد داشته باشد!

اما موضوع مهمتر استفاده از زن در تبلیغات صداوسیماست. دقیقا همان موضوعی که همیشه به غرب ایراد می گیریم. به نظرِ شما استفاده ای که زن در تبلیغات صداوسیمای ایران می شود با استفاده ای که از زن در تبلیغاتِ غربی می شود تفاوتی دارد؟ به عنوانِ یک مردِ عاقلِ متاهل میگویم شاید میزان استفاده (!) تفاوت کند اما نوع استفاده دقیقا یکی است.

عزیزانی که نگرانی بابت فرهنگ باعث شد، اخیراً وزیر استیضاح کنند، تاثیر این نوع تبلیغات از استفاده از زنان گرفته تا سبک چینش خانه ها و غیره را روی فرهنگ کودکان و نوجوانان بیشتر می بینند یا کارهای فلان وزیر در فلان وزارت خانه را؟

اگر این نوع استفاده را مشکل دار نمیدانند که هیچ. اما اگر به نظرشان مشکل دارد یا مطالبه کنند از سازمان صداوسیما یا اگر میدانند مشکل بودجه است، بودجه تعیین کنند تا به این  وضع نیفتد صداوسیمای جمهوری اسلامی.

***

موضوع دیگر هم اینکه اگر اشتباه نکنم، بین تمام تبلیغات تلوزیونی تنها یک تیزر است که بازیگرانِ آن از پوشش چادر استفاده می کنند. (اوه! این بحث با بحث بالا متفاوت است. من نمی گویم همه ی زنان تلوزیون چادر بزنند حرفم چیز دیگری است) تبلیغ موسسه مالی و اعتباری کوثر. البته موسسه کوثر تنها موسسه وابسته به سپاه نیست که تبلیغات دارد ولی تنها موسسه ای است که تبلیغاتش همراه با پوشش چادر است. و درباره ی این موضوع می شود یک پایان نامه ی ارشد نوشت. رساله ی دکترا حتی!۴ دیدگاه برای “سپاه، با چادر. سپاه، بی چادر”

 1. ساحل گفت:

  الان به نظرم نگرانی از یک جهت دیگه هم هست، همونطور که رسانه های خارجی و شبکه های ماهواره ای دارن سلیقه ی مردم رو در ظاهر و تیپ و لباس تغییر میدن و ظاهر مصنوعی رو باب می کنند، سیمای ما هم داره مشابه همین کارو میکنه، قدیما خانمها چه با چادر چه بی چادر چه شخصیت مثبت و چه منفی در تلویزیون بدون آرایش و گریم مشابه ارایش بودند، اما چندسالی هست که خانمهای جوان با چهره های جراحی شده، ارایش شده و گریم شده(منظورم گریمی هست که عیبهای صورت رو می پوشونه) در تلویزیون بازی میکنند، به اینصورت ارایش کردن خانمها یا جراحی زیبایی رو برای مخاطبانی که ماهواره ندارند و با سیمای ملی همراهند عادی و بدون مشکل جلوه میدهند. جوری که بعضی مردهای جوان مذهبی هم تمایل دارند همسرشون یا دختری که باهاش ازدواج میکنند اون شکلی باشه و با چادر و یک آرایش کامل بیرون از خونه حضور داشته باشه. متاسفانه زیاد این موضوع رو دیدم.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۴۱:

  دقیقا درک میکنم منظور شما رو. واتفاقا این از اون قبیل حرفهای نگفتنی درباره ی حجاب به معنی واقعی حجاب هست.
  تغییر سلیقه جامعه

  [پاسخ]

 2. محمدحسن گفت:

  سلام
  البته مشکل صدا و سیما ریشه ای تر از این حرفهاست.
  اما در مجموع به نقد های خرد اینچنینی هم نیاز است.

  [پاسخ]

 3. محمد گفت:

  سلام..متاسفم بابت این طرز تفکر…اولا درسته که تبلیغات های ما جز بی کیفیت ترین و مسخره ترین تبلیغات دنیاست..چون ماهیت محصول مهم نیست..اخه عزیزم تو مملکت ما تبلیغات علمی نیست بلکه دلالیه و فقط بحث پوله …دوما. جاذبه جنسی چه مرد چه زن جز گرایشات تبلیغات هست نمیدونین بدونین..بعدشم..مشکل از ماست نه مشکل از علم..خواهشا این طرز تفکر مسخره رو بذارید کنار و بفکر ایجاد فرهنگ درست باشین نه محو کردن دیدگاهها …خواهشا یکم عاقلانه حرف بزنین…تا اینجور تفکرات هست فرهنگو پیشرفت صفره…

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: