وکیلانه » » گاهی فقط باید نگاه کرد، باور کرد
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
گاهی فقط باید نگاه کرد، باور کرد
۲۶ام, آبان ۱۳۹۳| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۷]

۱) هوا پاک که باشد، بعد از باران، رنگین کمان در آسمان خودنمایی میکند. رنگین کمان که درآمد همه محو زیبایی آن می شوند و در سکوت یا هیاهو از آن لذت می برند. معمولاً کمتر کسی همزمان با جلوه گری رنگین کمان درباره چیستی و چرایی آن بحث می کند. همه محو زیباییش می شوند. افراد کنجکاور هم اول از بازی رنگها لذت می برند و بعد به چرایی آن می پردازند.

۲) مرتضی پاشایی که فوت کرد، از همان ابتدای انتشارِ خبرِ فوتش تا تجمعات در شهرهای مختلف و بخصوص مراسم تشیع ش واکنش ها فراتر از انتظار بود. در حالی که حتی مرگِ وی ناگهانی نبوده و بر اثر بیماری یکساله و بعد از بستری شدن اتفاق افتاده بود.
اگر انتشار اینترنتی آثار پاشایی را هم در نظر بگیریم نهایتاً ۴ سال سابقه ی هنری شناخته شده داشت. پس حق بدهید که از کلمه ی “عجیب” برای توصیفِ واکنش های پیرامون فوتش استفاده کنم.

۳) دوشنبه، ۲۵ خردادِ ۸۸، پدرم تهران بود. برای کاری تماس گرفتم. تلفن را که جواب داد، با لحنی آرام گفت: اینجا خیلی شلوغه. من در حال و هوای آن روزها گفتم:” نه بابا. یه مشت اراذل اوباشن”. پدر که لحن ش حتی آرام تر هم شد فقط یک جمله گفت: “نه! اینها، اینهمه. اراذل اوباش نیستن”.

۴) چهارشنبه، ۹ دیِ ۸۸، اصلاً فکر نمی کردم اینقدر شلوغ بشود. همینطور که ساعت جلو می رفت شلوغ تر هم می شد. تقریباً اواخر مسیر که رسیدیم یکی از اقوام را دیدیم. کسی که تا آن روز بی طرف بود. انگار تشنه آب دیده باشد رفتم سراغش. با هیجان شروع کردم که ببین! آرام سرش را به اطراف چرخواند و فقط گفت: “اومدم که ببینم”.

۵) تحلیل کردن همیشه کارِ درستی نیست. دستِ کم درجا تحلیل کردن همیشه کار درستی نیست. گاهی باید فقط نگاه کرد. فقط دید و لذت برد. و بعد باور کرد. و بعدتر گاهی نباید توهین کرد. گاهی باید همراه شد و گاهی هم فقط باید نگاه کرد، فقط نگاه…۷ دیدگاه برای “گاهی فقط باید نگاه کرد، باور کرد”

 1. جوگیری که اصل جدانشدنی مردم ما ست. در این حد که همین الان بیان بگن بخاطر مرتضی پاشایی ساعت ۹ توی خونه هاتون آهنگش رو پخش کنید، همه پخش میکنن؛ بدون اینکه بفهمن چرا!
  و از این دست اتفاقات در تاریخ مون کم نیفتاده…

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ آبان ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۲۶:

  کاش می شد برای حل این مشکل کاری کرد :/

  [پاسخ]

 2. :) گفت:

  البته در این بین نمیشه یه پدیده اجتماعی رو نادیده گرفت
  “جمعیت موبایل به دست ها”
  :|

  [پاسخ]

 3. ناشناس گفت:

  سلام

  این مطالبو در یکی از وبلاگها خوندم
  شماهم بخونید

  این روزها همه چیز عجیب و غریب شده … کسیکه ویزای کربلایش آماده بود و فوت کرد …آدم هایی که به جای اینکه جمع شوند قرآنی بخوانند …طلب آمرزشی بکنند … آرامشی بخواهند …برای فوت کسی جمع میشوند و دختر و پسر باهم آهنگ میخوانند !!! اینجا چند سوال ذهنمو مشغول میکنه …
  .
  ۱٫آیا این جمع شدن برای مرتضی پاشایی بود ؟ اگر بود چه فایده ای برای روح آن مرحوم داشت ؟؟؟
  .
  ۲٫اگر این جمع ها فقط برای اختلاط دختر و پسر و خوش گذشتن و اهنگ دسته جمعی خوندن تو مکان های عموی بود چرا همه این گناه هارو گردن کسی که یه روزه فوت کرده میندازید ؟
  .
  ۳٫اگر شما مرتضی را دوست داشتید ؛ چند نفر برایش ختم قران دسته جمعی گرفتید ؟؟؟ جمع شدن و اهنگ خواندن خیلی راحت هست زحمتی هم نمیخواهد خوش هم میگذرد ولی مرتضی پاشایی این روزها نیاز به قران دارد نیاز به دعا نیاز به ارامش …
  .
  و سوال اساسی ” آیا به نظر شما این جمع شدن ها هم از روی نفس و به خاطر خودمان نبود ؟؟؟ چند ساعتی سرگرم باشیم ؟؟؟؟ ”
  یادمان باشد آن هایی که میروند بیشتر از جو و ابراز احساسات الکی به توشه ای نیاز دارند ماها میتوانیم شب اول قبر برایشان هدیه بفرستیم …

  لطفا بخونید
  ﺗﺸﮑﺮ ﺍﺯ ﺁﻗﺎﯼ وحید دهقان ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ ﺍﯾﻦ ﻣﺘﻦ
  ﺧﯿﻠﯽ ﻭﺍﻗﻌﯽ
  ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺩﺭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺗﺠﻤﻊ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺩﻣﯽ ﺑﺮﺍﯼ
  ﻋﺯﺍﺩﺍﺭﯼ ﺍﺕ ﺷﺮﮐﺕ ﮐﺮﺩﻡ. ﺑﺒﺨﺸﯿﺪ ﮐﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ
  ﺍﺯ ﭼﻨﺪ ﺩﻗﯿﻘﻪ ﺩﻭﺍﻡ ﻧﯿﺎﻭﺭﺩﻡ . ﭼﻮﻥ ﺩﺭ ﻫﻤﯿﻦ
  ﭼﻨﺪ ﺩﻗﯿﻘﻪ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﺻﺤﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﺩﻟﺨﺮﺍﺵ ﺩﯾﺪﻡ
  ﮐﻪ ﻃﺎﻗﺘﻢ ﺗﻤﺎﻡ
  ﺷﺪ …
  ﺍﺯ ﺟﻮﮎ ﻫﺎﯼ ﺩﺭﺟﻪ ﯼ ﯾﮑﯽ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯾﺖ
  ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ …
  ﺍﺯ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺟﯿﻎ ﻣﯿﺰﺩﻧﺪ ﻭ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ
  ﺑﯿﻬﻮﺷﯽ ﻣﯿﺰﺩﻧﺪﻭ ﮐﺮﻭ ﮐﺮ ﻣﯿﺨﻨﺪﯾﺪﻧﺪ ﮐﻪ
  ﻟﺤﻈﺎﺗﯽ ﺗﻮﺟﻪ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﻨﺪ …
  ﺍﺯ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺩﻫﺎﻥ ﭘﺮ ﺍﺯ ﺧﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ
  ﺻﺎﺣﺐ ﻋﺯﺍ ﺑﻪﻣﺮﺩﻡ ﺩﺳﺖ ﻣﯿﺪﺍﺩﻧﺪ …
  ﻃﺎﻗﺘﻢ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺪ ﺍﺯ ﭘﺴﺮﺍﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺷﻠﻮﻏﯽ
  ﺟﺎﯾﯽ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩﻩﺑﻮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﺩﺳﺖ ﻫﺎﯾﯽ
  ﮐﺜﺎﻓﺘﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ ﺑﯽ ﺩﻓﺎﻉ ﺳﺮﺯﻣﯿﻨﻢ
  ﺑﺰﻧﻨﺪ …
  ﻣﺮﺗﻀﯽ ﺭﻓﺘﯽ ﮐﻪ ﺑﻔﻬﻤﯿﻢ ﻣﺎ ﻣﻠﺘﯽ ﻫﺴﺘﯿﻢ ﮐﻪ
  ﺩﺭ ﻋﺯﺍﯼ ﯾﮏﺟﻮﺍﻥ ﻫﻢ ﻣﯿﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺗﻦ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺑﯽ
  ﻣﻌﺮﻓﺘﯽ ﺑﺰﻧﯿﻢ ﺗﺎ ﻧﮕﺎﻫﺎﯼ ﻣﺮﺩﻡﺭﺍ ﮔﺪﺍﯾﯽ
  ﮐﻨﯿﻢ …
  ﺭﻓﺘﯽ ﺗﺎ ﻣﺘﻠﮏ ﻫﺎﯼ ﺟﺪﯾﺪﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ
  ﺗﺴﻠﯿﺖ ﮔﻔﺘﻦ ﻣﺮﮒ ﺗﻮﺑﺎﺷﺪ !
  ﺭﻓﺘﯽ ﺗﺎ ﺟﻤﻊ ﺷﻮﯾﻢ ﻭ ﮐﺮ ﻭ ﮐﺮ ﺑﻪ ﻓﺮﻫﻨﮓ
  ﺳﺮﻃﺎﻧﯽ ﺧﻮﺩﻣﺎﻥﺑﺨﻨﺪﯾﻢ …
  ﺭﻓﺘﯽ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺑﻬﺎﻧﻪ ﯼ ﺭﻓﺘﻨﺖ ﺑﻌﻀﯽ ﻫﺎﻣﺎﻥ ﺑﻪ
  ﺍﯾﻦ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪﮐﺠﺎﯼ ﺍﻧﺴﺎﻧﯿﺘﻤﺎﻥ ﻓﻠﺞ
  ﺷﺪﻩ …
  ﻣﺮﺗﻀﯽ ﻣﻠﺘﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﺧﻮﺍﻫﺮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺁﺏ
  ﻣﯿﺮﯾﺰﺩ ﮐﻪﺑﺨﻨﺪﺩ،ﺩﺭ ﺗﺠﻤﻊ ﻋﺯﺍﯼ ﺗﻮ
  ﻧﺨﻨﺪﺩ؟ !
  ﻧﻤﯿﻔﻬﻤﻢ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺘﻨﻔﺮ ﺷﻮﻡ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﻘﺪﺭ ﺑﯽ
  ﻣﺒﺎلات هستند…

  [پاسخ]

 4. ناشناس گفت:

  به نظر این حقیر این موضوع موضوع بسیار مهمی است! فراتر از جو گیری و دختر پسری و …. بنده حاضرم قول بدهم کلی تحلیل گر و جامعه شناس دم کلفت در آنسوی آب ها و این سوی آب ها نشسته اند و این موضوع را دارند تحلیل می کنند که چی شد؟!! آنور آبی ها این همه خودشان را کشتند و با میلیون ها دلار هزینه تجمع هایی چند ده نفره به نفع خودشان داشتند و حاکمیت هم اگر نبود اعتقادات قلبی مردم در علاقه به اسلام و انقلاب و قرار بود با تبلیغات و رسانه های خودشان موجی ایجاد کنند همان چند ده نفر را هم نمی توانستند… دورتر ها از قدرت خوشحال شدند که پس همچنین پتانسیلی در ایجاد موج وجود دارد! سعی می کنند که کشفش کنند که ببینند عامل چه بوده؟ شبکه های اجتماعی؟ احساسات و عواطف؟ پاپ استار ها یا… و در باز تولید همچنین موجی در جهت منافعشان استفاده کنند و نزدیک تر ها به قدرت هم در بهت و حیرت و ترس اند! که اگر بار دیگر هم چنین موجی ایجاد شود و جرقه ای در آن زده شود و بقیه مردم از همه جا بی خبر دنبال این جرقه بروند چه طور حمعش کنند!؟ در این حادثه تنها کاری که توانستند بکنند اظهار همدردی بود! نه جهت دهی و نه هیییچ!نه جرات مخالفت داشتند و نه هیچ…
  تاثیر حواشی مرگ پاشایی را می توانید در تعییر رویکرد نظام و دشمنان نظام در توجه به موسیقی و شبکه های اجتماعی در آینده نچندان دور ببینید!(البته امیدوارم رویکرد نظام دوباره سلبی نباشد!)

  [پاسخ]

 5. ciavash گفت:

  قیاستون ایراد داره
  در مورد ۹ دی چه قدر تلویزیون تبلیغ کرد و آهنگهای حماسی پخش کرد؟در مورد مرحوم پاشایی چی؟

  [پاسخ]

 6. مهررای گفت:

  سلام

  خدا بیامرزد مرحوم پاشایی را و روانش شاد

  وبلاگ خوبی دارید

  از وبلاگ عقل و اخلاق جهانشمول بازدی فرمایید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: