وکیلانه » » آقای رئیس جمهور! خانم معاون! می‌خواهم نفس بکشم
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
آقای رئیس جمهور! خانم معاون! می‌خواهم نفس بکشم
۲۲ام, بهمن ۱۳۹۳| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۱۰]

این مطلب برای وبسایت “الف” نوشته شده است. (+):
وقتی تحت تاثیر احساسات هستی ننویس. وقتی جسمت با مشکل مواجه است ننویس. وقتی خانواده ات مشکلی دارند ننویس. وقتی موضوعی در جریان است ننویس. صبر کن تا اوضاع آرام شود و منصفانه بتوانی قضاوت کنی. اینها تجربه ی چند سال نوشتنِ من است. اما این بار اوضاع فرق می کند؛ فکر می کنی کسانی که باید تو را ببینند، نمی بینند انگار!
حالا که دارم می نویسم سوزش چشمم باعث می شود کلمات را تار ببینم. گلویم به شدت به خارش افتاده و چشمم به سیاهی می رود. شعله ی آبی رنگِ اجاق گاز به دلیل کمبود اکسیژن مدام قرمز و زرد می شود. همسرم آنسوی اتاق دراز کشیده و به سختی نفس می کشد. مادرم در سوی دیگر اتاق مدام حالت تهوع دارد. مردها که برای خلاصی از اوضاعِ بیرون زودتر به خانه برگشته اند حالا با ورود مهمانِ ناخوانده به داخل ساختمان، خانواده را به اتاق انتهایی که دسترسی کمتری به هوای آزاد دارد راهنمایی می کنند. سرگیجه باعث شده هرکسی یک سو آرام بگیرد. مظلومانه و بی صدا. علیِ نه ساله، کوچک ترین عضو خانواده ترسیده. شاید هم دیگر توان ندارد. همه نگران پدربزرگ هستیم. نگرانِ دخترِ چند ماهه ی دخترعمو. آن جسم کوچک چگونه این حجم از خاک را تحمل میکند؟ والله ما که جوان هستیم به سختی نفس می کشیم. هوا به شدت سرخ است و بیرون، شهر، شهر ارواح است. البته بجز درمانگاه ها که تخت کم آورده اند. پیاده روها و آسفالت تماماً سفید شده و اوضاع هر لحظه بدتر می شود. پدر، اما محکم و استوار است. شاید یاد لحظه های موشک باران افتاده…بله! اینجا خوزستان است و دوباره خاک، هجوم آورده. ایرانی ها! خوزستان مظلومانه و بی صدا دارد خفه می شود. من، آلوده ترین روزهای پایتخت را تجربه کرده ام. نزدِ وجدان و شرفم گواهی می دهم هوای این روزهای خوزستان بارها و بارها وحشتناکتر و وحشتناک تر از آلوده ترین روزهای تهران است. و سکوت خبری مسئولان از آنهم وحشتناک تر!

مردم خوزستان، مردم سختی کشیده ای هستند. سالهای پر خطرِ جنگ و موشک باران را دیده اند. در نظرشان، جان و خون دل، کمترین متاعی است که حاضرند برای آرمان هایشان بدهند. تک تک کوچه های شهر این را گواهی می دهد. اما حق بدهید از بی توجهی مسئولان دلشان به درد بیاید. حق بدهید وقتی تکاپوها و جنجال های رسانه ای برای یک روز هوای آلوده ی تهران را می بینند این روزها نتوانند سکوت کنند. حق بدهید احساس کنند از نجابت و مظلومیتشان دارد سوءاستفاده می شود. حق بدهید تبعیض در برخورد با مشکلات مردم هر استانی بجز تهران، نگرانشان کند.

کافی است خوزستانی باشید و یک روزِ خاکی با صحنه های آمده در اول متن مواجه شوید. حتماً یک سوالِ بزرگ ذهنتان را مشغول می کند که آیا فریاد رسی هست؟ آیا کسی به فکر هست؟

آقای رئیس جمهور! خانم معاون! مشکل را نمی شود یک روزه حل کرد؟ سمعاً و طاعتاً. چرا برای مرهمِ دل مردم، یک روزِ خاکی به خوزستان سفر نمی کنید؟ انتظار زیادی است؟ چرا از مدت ها قبل به فکر این روزها و تامین بودجه ی مقابله با آن نیفتاده اید؟ چه جوابی برای سینه های خاک آلود و نفس های به خس خس افتاده دارید؟ چند نفس باید گرفته شود تا ارزش رسانه ای ایجاد شود؟
آقای رئیس جمهور! خانم معاون. کجا هستید؟ چه کاری مهمتر از جانِ بیش از ۵ میلیون ایرانی که شما مشغول آن شده باشید؟ گیریم بنزین های آلوده و تحریم باعث آلودگی تهران شده باشد، بجای تدبیر، منتظرید خاکِ خوزستان هم با مذاکره و وعده های اوباما حل شود؟

.

.۱۰ دیدگاه برای “آقای رئیس جمهور! خانم معاون! می‌خواهم نفس بکشم”

 1. هوالحق؛ سلام بر شما؛
  شاید بهتر باشد خطوط انتقال نفت را ببندید. خرابکاری لازم نیست ولی همین شیرها که بسته شود مشکل شما، مشکل مرکزنشینان هم خواهد شد.
  یاحق؛

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ بهمن ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۱۰:

  هیچی نمیشه گفت برادر…

  [پاسخ]

 2. سجاد دهقانی گفت:

  آقای صفا منم مثل شما جنوبی ام.اهل بوشهرم و ب خاطر تحصیل تقریبا ۶ سالی هست تهرانم.این مشکل صرفا مربوط ب این دولت نیست هرچند فوق العاده شاکی ام از دولت ب خاطر رفتار تبعیض آمیزش.
  مردم جنوب بیش از حد نجیب اند و بیش از حد قانع. ای کاش ما جنوبی ها هم مثل مردم تهران یا اصفهان یا…. برای گرفتن حقمون اهل اعتراض بودیم، اهل دم زدن از مشکلاتمون و پیگیری مطالباتمون.
  سال هاست ک جنوب ایران تبدیل شده ب مستعمره ای برای مرکز نشینان ک صرفا ب اون ب عنوان منبع درآمد بی حد و حصر نگاه می کنند و مردمش رو جز در زمان انتخابات ب یاد نمی آرند.و من ب شما قول می دم تا زمانی ک این نجابت افراطی ما مردم جنوب وجود داره هیچ کسی به داد ما نخواهد رسید.چ دولت اصولگرا باشه چ اصلاح طلب چ اتدال چ هر اسم و عنوان دیگه ای.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ بهمن ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۱۲:

  متاسفانه همینه. تا احساس ترسی در مسئولین نباشه کاری نمی کنن. و البته این بدترین ویژگی یک حاکمیت هست. و این در همه ی دولت ها بوده

  [پاسخ]

 3. ناشناس گفت:

  مشکل خوزستان یک مشکل فرا ملی است. راهکار یک شبه و یک ماهه هم ندارد. اگر یک فرد مثل احمدی نژاد هنوز رییس جمهور بود شاید همان روز های اول این قضیه در اوج گرد و غبار می آمد خوزستان و با لباس محلی آغشته به خاک به مردم سر می زد اما این ها دوای درد خوزستان نیست! چرا خودمان مسئولین را پوپولیست بار می آوریم؟ از آن ها راهکار اساسی بخواهیم. خواندن متن زیر را گرجه به نظر من کمی تند است به همه اهالی خوزستان توصیه می کنم.
  عنوان کسی که تجربه فعالیت کمپینی در سر موضوع آلودگی هوای تهران داشته است ، چند توصیه به رفقا و فعالین خوزستانی علاقمند به موضوع
  ۱- اینقدر داستان نفت را بر سر سایر ملت ایران نزنید. اول که اگر بحث منت گذاشتن باشد باید مردم کهکیلویه و بویر احمد منت بگذارند که بازای هر یک نفر روزی یک بشکه نفت استخراج می کنند تا خوزستانیها (هر ۲٫۵ نفر روزی یک بشکه نفت) ، تازه این وسط شهرهایی مثل ممسنی فارس و دشتستان بوشهر هم می ماند ، نفت فلات قاره (نفت در دریا) هم ایضا. دوم بخش زیادی از منافع را خودشان برده اند تقریبا ۷۰% کارکنان شرکت نفت جنوبی هستند سوم هم اگر اینطور باشد مردم دو استان چهارمحال و و کهکیلویه باید مدعی آبی باشند که از استان آنها سرازیر می شود به خوزستان (رود دز و کارون) که باعث شده است خوزستان با ۱۵% مصرف بیشترین سرانه آب کشور را داشته باشد (و البته با حدود ۹% تولید قطب اول محصولات کشاورزی ایران باشد) چهارم هم این حاکمیت برای همه مادر نیست برای شما نامادری ، خوب و بد همینی است که بیخ ریش همه ما مانده است . پس اینکه هر مطلبی می نویسید و داستان نفت را پیش می کشید و غر الکی می زنید غیر از عدم همدردی بقیه ملت و جدا کردن خودتان و مظلوم سازی کاری از پیش نمی برید.
  ۲- البته نظرات کارشناسی مختلف است اما گویا اجماع کارشناسان بحث تغییر اقلیم است ، موضوعی که بحث جهانی است و از ژاپن گرفته تا آمریکا – بیش از یک چهارم کشورهای دنیا را درگیر کرده است، طبعا بخش اعظم این پدیده ها در وضعیت فعلی غیر قابل کنترل هستند ، وضعیت عراق ، سوریه و اردن هم به قدری نابسامان است که هیچ انتظاری از آنها نمی توان داشت .
  در این مواقع تنها کاری که می شود کرد اطلاع رسانی ، آموزش و آگاهی سازی مردمی است: اول اینکه مردم یاد بگیرند آسیبهای ناشی از پدیده ریزگرد را کاهش دهند (کنترل آسیبها) ، دوم آموزش نحوه وفق دادن شرایط زندگی شان با پدیده ریزگرد و مشابه (تطبیق پذیری) و سوم چگونگی همکاری مردم در کاهش اثرات پدیده ریزگرد است. (مشارکت مردمی) . طبعا خوب است فعالان و علاقمندان زیست محیطی شروع به آموزش و آگاهی سازی مردمی بکنند.
  ۳- پدیده های زیست محیطی یک شبه خلق نشده اند و یک شبه اصلاح نمی گردند ، حاکمیت و دولت ایران که سهلست ، بان کی مون و احمد شهید هم کاری نمی توانند بکنند ، بخصوص که الان وضعیت آب و خزانه بحرانی است. طبعا انتظار واکنشهای فوری و احساسی از مسئولین و همدردی های پوپولیستی کاری از پیش نمی برد وگرنه احمدی نژاد بود الان در خوزستان با سر و وضع خاکی ، کمی گِل هم می مالید سر شونه هایش و پاش می افتد یک مشت خاک هم می فرستاد تو حلقش از باب تبرک و هزار تا قول و وعده هپروتی به خورد خلق الله می داد و برایش سوت و کف می زدند.
  وظیفه دولتمردان تدبیر صحیح است هر چند زمان بر باشد بخصوص اینکه دولت قبل از اصلاح چنین پدیده هایی (که به نظر بسیار دشوار و ناشدنی می آید) باید سعی در متوقف کردن روند پیشرفت و همه گیر شدن چنین پدیده های مخربی را داشته باشد.
  ۴- بخش عمده پروژه های تحقق یافته مثل پروژه نیشکر ، یا سد سازیها و یا پروژه های نفتی مطالعه زیست محیطی دارد، بخش عمده ای از آن نیز توسط مشاوران خارجی انجام پذیرفته است . اینکه به بخشی از آن عمل نشده است درست و قطعا یک بخش عمده ای از آن مطالعه بعلت کمبود دانش دانش جهانی دارای اشکال بوده است.
  علت اینکه چنین پدیده ای در مقیاس جهانی اتفاق می افتد مربوط است به نبود دانش کافی برای تحلیل چنین پدیده هایی در جهان. طبعا در این وضعیت باید با دانش بیشتر، مستدل تر و صحیح تر و با نگاه همه جانبه صحبت کنیم ، در یک فضای واقعی و منطقی است که می توان امید به اصلاح اثرات چنین پدیده هایی داشت. نه اینکه از پول طلاهای حرم امام حسین تا فعالیتهای میدان مشترک نفتی آزادگان را بهم ربط دهیم و هرکس یک مطلب بی ارتباطاتی بگوید و فضا مهیا شود برای سودجویانی که از هر کدام از این نمد به دنبال بافتن کلاه خویش هستند.
  مسائل زیست محیطی بویژه مشکل جدید خوزستان یک مساله چندوجهی است ، و مولفه های این مساله اینقدر زیادند که تبدیل به یک مساله بغرنج و لاینحل شده است. من خیلی ساده دو بخشش را برایتان بگویم تا بدانید چقدر تصمیم گیری مشکل است.
  ۱- بحث آب : می گویند چرا سد زدید و آب کارون و دز و کرخه کم شده است. یا آبی دیگر نمانده است برای تالاب شادگان . استاد محترم زیست محیطی هم می گوید ۵۰% سدها را تعطیل کنید تا حیات به خوزستان برگردد.
  به طور سینین قسم که البته اونم الان با پدیده ریزگرد درگیر است آن آبی که پشت سد است نمی رود به باغچه خامنه ای و رفسنجانی. می رود سر زمین کشاورزان خوزستانی. اصلا سرانه آب در خوزستان سه برابر میانگین کشور است. اینکه تولید گندم و حبوبات در خوزستان طی ۲۵ سال اخیر ۶ برابر شده است ، ۵۰% دانه های صنعتی (توتون و نیشکر و تنباکو و … ) از استان خوزستان برداشت می شود و خوزستان قطب اول کشاورزی ایران است بخاطر همان آبی است که پشت سد جمع شده است. امت موسی نیستند که از آسمان عدس برایشان نازل شود. بعد فکر می کنید به همین راحتی آن آب را می شود از کشاورز گرفت ول کرد در کارون تا ملت عصری بشینند و به یاد قدیم تلخی بخورند و بخوانند لبِ کارون چه گلبارون . میشه وقتی که میشینند دلدارون
  آن آب همه زندگی آن کشاورز است اعتراضش هم با پُست فیس بوک نشان نمی دهد با کلاشینکف طرف هستید. ضمن اینکه او هم خوزستانی است آن شهری ساکن شهر اهواز هم.
  ۲- تالاب هور العظیم که مجاور است با یک میدانی است به نام آزادگان با ظرفیتی حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد بشکه نفت خام که از قضا بین ایران و عراق مشترک است و سومین میدان نفتی بزرگ جهان است که قابلیت استحصال حداقل یک میلیون بشکه نفت روزانه را دارد.(۶۰۰ هزار تا ایران و ۴۰۰ هزارتا عراق ) عراق ۶ سال دیرتر از ایران کار پروژه را شروع کرد و الان حدود ۱۸۰ هزار بشکه نفت استخراج می کند در برابر ایران که ۵۰ هزار بشکه نفت استخراج می کند. شرکت رویال داچ شل هم شبانه روز دارد کار می کند که ظرفیت عراق را به ۴۰۰ هزار تا برساند ، الزامات محیط زیست هم همینقدر برای طرف عراقی مهم است که منشور حقوق بشر برای داعش. آنوقت جالب است که توقع داریم عراق بخاطر ما بیابانهایش را درختچه بکارد با پول طلای ضریح امام حسین.
  طبعا ما هم مجبوریم ظرفیت تولید نفت خام را افزایش دهیم وگرنه بر اثر پمپاژ سنگین عراقی ها در میان مدت ، میدان نفتی به سمت عراق حرکت می کند و سهم عراقیها بسیار بیشتر می شود. اگر به یمن خداتوافق حاصل بشود و تحریمها را بردارند در بهترین حالت ما نزدیک ۷ سال طول می کشد به ظرفیت ۶۰۰ هزار تا برسیم. اتفاقا زمانی که پروژه شروع شد من در شرکت مهندسی و توسعه نفت بودم و گزارش اینپکس را خواندم که به گفته خودشان خوشبینانه بود.من محیط زیست بلد نیستم اما یکبار بچگی ته مانده پیت نفت را ریختم تو باغچه درختمون خشک شد. فهمیدم نفت و گیاهان رابطه خوبی با هم ندارند.
  طبعا می فهمم علیرغم حفظ همه الزامات زیست محیطی وقتی ۳۰۰-۴۰۰ رشته چاه نفتی که عمقش به ۳-۴ هزار متر می رسد در زمینی حفر شود. آنهم چاه نفتی که برای احداث هر کدام اول باید جاده احداث کرد تا کامیونهای بزرگ کمرشکن دکل حفاری را حمل کنند ، بعد لوله گذاری کرد و هزار مساله دیگر. خب شانس اینکه هور العظیمی داشته باشیم مثل قدیمها که ملت توش سبد ببافند بسیار کم است. تازه بدبختانه کلی مین هم از زمان جنگ آنجا مانده است و قبل از همه کار باید مین ها جمع شود.
  اما خب بحث هزار میلیارد دلار پول وسط است حداقل. و کلی اشتغال و کسب و کار و رونق و این چیزها که بخش زیادیش هم به خوزستانی ها می رسد. جالب است همین نمایندگان خوزستان از آنور فشار می آورند که محیط زیست رعایت شود از آنور برای تسریع پروژه فشار می آورند چون نرخ بیکاری در خوزستان خیلی بالاست و خیلی ها حاضرند نان سر سفره شان باشد حالا خاکی هم بود بهتر از سفره خالی است….

  [پاسخ]

 4. روان نویس گفت:

  این خاک سرخ مشمول نماز آیات هم میشه؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اسفند ۲ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۳۹:

  سلام و عرض ادب.
  ندیدم چنین چیزی رو کسی بگه و به اون حد نرسیده فکر کنم که ترسی شبیه زلزله ایجاد بشه.

  [پاسخ]

 5. با عرض سلام و وقت بخیر

  لینک وبسایت شما حدود یک سال است در سایت مجمع پیروان مهدی موعود(عج) درج شده است ، چنانچه مایلید لینک همچنان در بخش لینکستان سایت ما باقی بماند ، لطف کرده و ما را لینک بفرمایید و از طریق بخش نظرات سایت مجمع ، ما را در جریان بگذارید. در غیر این صورت تا ۷۲ ساعت آینده لینک شما خودکار حذف خواهد شد…

  با تشکر ، دبیر مجمع پیروان مهدی موعود(عج)

  http://www.sahebasr.com
  مجمع پیروان مهدی موعود(عج)

  [پاسخ]

 6. یکی از .. گفت:

  امام عسکری علیه السلام: خشم کلید تمام بدیهاست. بحار الأنوار ‏۷۵، ص۳۷۳

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: