وکیلانه » » هیس! فروشنده را لو ندهید
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
هیس! فروشنده را لو ندهید
۲۶ام, مهر ۱۳۹۵| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۵]

“چشم هایمان را روی زخم های جامعه نبندیم!”  این جمله ایست که پوران درخشنده کارگردان فیلم موفق هیس دخترها فریاد نمیزنند گفته است. نه درباره هیس. بلکه درباره سوژه فیلم جدیدش که طلاق عاطفیست. پوران درخشنده فیلمسازیست که سالهاست بدون حاشیه مشغول پرداخت به زخم های جامعه است و پیش از تهیه فیلم هایش تحقیقات و مصاحبه های فراوانی انجام میدهد.

درخشنده در مسیر فعالیت هایش به این نتیجه رسیده که “نگفتن” و “پوشاندن” درمان زخم های جامعه‌ی امروز ما نیست . او در هیس دخترها فریاد نمیزنند، به خوبی و با نجابت و هرچند در انتها با اشکالات حقوقی به موضوعی پرداخت که سالها حتی مادران و دختران در گفتگوهای دونفره هم از بیان آن اباء داشتند.

بعد از اکران هیس دخترها، خبر از مراجعه تعداد زیادی قربانی تجاوز به مشاوران آمد و حالا دیگر والدین فیلمی داشتند که در شرایط مناسب می توانستند با پخش آن برای فرزندانشان جلوی آسیب های بیشتر را بگیرند.

اما در طرفِ مقابل، این روزها با فیلم “فروشنده” اصغر فرهادی مواجه هستیم. فیلمی کم افت و خیزتر از هیس با همان موضوع تجاوز و تعرض. فرای این که در اغلب فیلم های فرهادی، صحنه پردازی و روابط عاطفی و خانوادگی انسان ها با یکدیگر بسیار سردتر از چیزیست که در غالب جامعه ایران شاهد آن هستیم، در فروشنده در مواجه با “تجاوز و تعرض” نسخه ایی برای جامعه پیچیده میشود که درست نقطه مقابل هیس است. در مواجه با تعرض سکوت کنید، از قانون کمک نگیرید، متجاوز را لو ندهید، و علاوه بر عدم مراجعه به روانشناس حتی از گفتگو درباره آن با همسرتان خودداری کنید.

چیزی که نه درمان است و نه در واقعیت جامعه ایران اتفاق می افتد. به طور مثال چند ساختمان در ایران را سراغ دارید که بعد از ورود یک متجاوز به منزل زنی تنها و راه افتادن سروصدا و خونریزی حتی یک نفر با پلیس تماس نگیرد؟ آیا هیچکدام فکر نکرده اند که شاید این اتفاق برای خودشان دوباره پیش بیاید؟ یا چقدر امکان دارد یک معلمِ هنرمند و فهمیده فقط چند روز بعد از تعرض بجای دلداری دادن به همسرش سر او فریاد بکشد که چرا به حمامی که در آن غریبه یکهو وارد شده نمیروی؟

به نظرم ببینده نمی تواند در سالن سینما بنشیند و این رفتارهای عجیب را ببیند و در ذهنش فیلمساز را متهم نکند که از بالا و بی توجه به واقعیت ها دارد نسخه می پیچد. نسخه ای که در آن وقتی همسری قبول میکند متجاوز را به پلیس معرفی نکند و فقط با اولیاءش (!) درمیان بگذارد هم قربانی میگوید: “میخوای انتقام بگیری؟!”

از تعبیر مجازات متجاوز به “انتقام” دقیقا چه کسی سود خواهد برد؟ و اگر بنا باشد جامعه ای را تصور کنیم که در آن طبق نسخه فروشنده پیگیری و مجازات مجرم، قبیح شناخته شود آیا با دست خود راه را برای مجرمین هموار نکرده ایم؟

گفته میشود هنگامی که هنرمند اثرش را به نمایش گذاشت، امکان دارد برداشت هایی از آن شود که منظورش نبوده ولی نمیتوان جلوی این برداشت ها را گرفت.

در سکانسی از فیلم عماد میگوید:«دلم می خواد یک بلدوزر بندازم همه این شهر را خراب کنم» و بابک پاسخ میدهد: «این شهر را یک بار خراب کردند دوباره ساختند شده این!» حالا سوال اینجاست تصور ساخته شدن شهری بر اساس نسخه ارائه شده در فلیم  “فروشنده” که قربانی تجاوز باید سکوت کند و اگر در پی قانون برود متهم به “انتقام” شود وحشتناک نیست؟

 ۵ دیدگاه برای “هیس! فروشنده را لو ندهید”

 1. ? گفت:

  سلام
  چون فیلم رو ندیدم درباره فیلم نظری ندارم
  اما بحث اصلی مطلبتون کاملا درسته

  ۰۰۰۰۰۰
  تغییرات سایت بعد چند سال حس دوگانه ای داشت

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۵ ۲۰:۰۱:

  خوبه دیگه :))

  [پاسخ]

 2. دهقانی گفت:

  خوبه که دوباره اینجا می نویسید…

  [پاسخ]

 3. یک من گفت:

  از نظر من حتی هیس هم شان یک فیلم ایرانی رو نداشت . مسیحیت چیزی به نام اعتراف پیش کشیش رو داره … اینکه تو بری و اقرار به گناه کنی در حالی که اسلام درهای توبه رو به سوی تو باز گذاشته … و گناه های اجتماعی رو براش مجازات سنگین گذاشته . این یعنی اینکه مطرح کردن یک گناه خودش باعث پخش اون گناه میشه . اثرات منفی ای که هیس در جامعه گذاشت و تعداد زیادی پدر و مادر رو به نگرانی انداخت اونقدر هست که برخی نکات آموزشیش کاملا به محاق میره . درخشنده بیش از اینکه جامعه رو ببینه سیاهی اطراف خودش رو میبینه .سیاه نمایی که در فیلم های درخشنده و امثالهم هست چهره کثیفی رو از جامعه به نمایش می گذاره در حالی که هنوز هم فیلمی مثل بچه های آسمان که اونم سینمای اجتماعی هست اون نگاه منفی و سیاه رو نداره و آدم رو به بن بست نمیرسونه

  [پاسخ]

 4. خادم الشهدا گفت:

  سلام بر اهالی خوب حزب الله
  و صاحبخانه محترم جناب آقا صفا

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: