وکیلانه » » وضعیت واقعی زندان‌ها در ایران
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
وضعیت واقعی زندان‌ها در ایران
۲۸ام, اردیبهشت ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۱۶]

 

به نام خدای زهراء

# به عنوان یک وکیل که حداقل سه روز از هفته به زندان‌های مختلف رفت و آمد دارد، می‌خواستم از مشاهدات شخصی خودم بنویسم، اما دیدم بازار به قول بی‌بی‌سی “شاهدان عینی” حسابی داغ است و در این مقوله چیزی که زیاد است “شاهد عینی” که تا هم فیها خالدون زندان‌های انفرادی را هم می‌بینند. حالا بماند حرفهای  مثبت ۱۸ آنها که بیشتر به درد سایت‌های …… می‌خورد. یعنی واقعاً دیگر ضروری است که برخی‌ سایت‌ها نظیر “کلمه” و “تحول سبز” یا مثلا تلوزیون “رسا‌ تی‌وی” آرم +۱۸ را در لوگوی خود درج کنند :)
هر چند به نظرم می‌توانست این مشاهداتم بسیار مفید و جذاب و  مقایسه‌ی مصداقی آن با زندان‌ در کشورهای اروپایی حاوی نکات جالبی باشد، اما صلاح دیدم چیزی ننویسم که امکان صدق و کذب در آن باشد چون کلاً مطالب غیر مستند در فضای وبلاگ‌نویسی صرفاً به درد عشق و عاشقی و تهیچ احساسات می‌خورد که هیچ دردی را هم دوا نخواهد کرد.

بنابراین کل حرفم را در ۲ سوال خلاصه می‌کنم:
۱ـ
خوشبختانه هر نوع اذیت و آزار چه روحی و چه جسمی؛ با مراجعه به پزشک قابل تشخیص و مستند‌ کردن است. سوال ساده و واضح این است که مدارک پزشکی یک مورد از موارد مورد ادعای ضد انقلاب کجاست؟ با توجه به اینکه ادعا می‌کنند موارد فراوان است، آیا میان اینهمه فراوانی یک مورد قابل استناد پیدا نمی‌شود؟
بارها و بارها با افراد مختلفی مصاحبه می‌شود که ادعاهایی دارند، آیا نمی‌شود مدارک پزشکی ضمیمه‌ی این مصاحبه‌ها شود؟

۲ـ چیزی که اخیراً باب شده و هر بار روی آن جنجالی تازه درست می‌شود، بحث نامه‌نگاری‌های سرگشاده‌ است. سوال ساده و مختصر اینکه :‌ چگونه کسی که ادعا می‌شود حتی با خانواده‌اش هم ممنوع الملاقات است از میان زندان ِ باز به قول شما انفرادی و تحت شدیدترین شکنجه‌ها، نامه‌ای اینگونه‌ایی می‌نویسد و اول از همه هم سر از سایت‌های خارج از کشور درمی‌آورد؟

# در این مقوله سوال‌های بی‌شمار دیگری هم قابل ذکر است، اما بی‌پاسخ ماندن همین دو سوال، واقعیت را برای آنها که طالبش هستند مشخص می‌کند. و برای نمونه هم بدون هیچ توضیحی توصیه می‌کنم این مطلب را از متفکر سبزها جناب دکتر مهدی خزعلی بخوانید : اشباح سلول انفرادی!

# سطور بالا نمایانگر تنها یک بخش بسیار کوچک از تناقضات جنبشکی برخواسته از یک دروغ است که این روزها دارد پوست اندازی کرده و چهره‌ی واقعی خودش را بیشتر می‌نمایاند.
مردان خداجوی موسوی بجای اینکه بروند فکری به حال رهبرشان که ۹۱ روز است اسیر دست رژیم شده بکنند،‌ نشسته‌اند به تمسخر عقاید ملت ایران و دارند با دست خودشان اثبات می‌کنند حرفهایی را که دو سال قبل ما می‌گفتیم و آنها به رگ غیرتشان برمی‌خورد.۱۶ دیدگاه برای “وضعیت واقعی زندان‌ها در ایران”

 1. بیچک گفت:

  سلام و خدا قوت
  همینه دیگه
  همه شون از دم توهم میزنن

  [پاسخ]

 2. حسین گفت:

  سلام…
  خوشحالم که هنوز…
  تجدید توپخانه…

  ذوقت کور می شود و انگار همه شان دست هایشان را گره زده اند و عقولشان را روی هم انباشته اند که همین چند قطره در حال چکیدن را سد کنند؛ تا مبادا بعدها مبدل شوند به چشمه ای آزاردهنده…
  اصلا شاید از ابتدایش خطا آمده ای و تو را چه به جنگ در جبهه سایبری…
  ۱۳SIZDAH سابق و AYNATAFERRU جدید…

  [پاسخ]

 3. عشقستان اسماعیل گفت:

  سلام بر شاهد عینی محترم

  بر میگردم

  [پاسخ]

 4. فطرس ملک گفت:

  سلام جناب صفا

  از این جماعت متوهم و دروغ پرداز هرچه بگوییم باز هم کم گفته ایم

  مگر آن دانشمند فارین پالیسی ثابت کرد که در زندانها به زندانیان تجاوز شده؟
  (یا هزاران دروغ های دیگر از تقلب در انتخابات گرفته تا ….)

  اینم یه نمونه از ادعاهای جنبشک سبز که هیچوقت ثابت نشد

  کلا به شما عرض می کنم من اسیر این صحنه آرایی های خطرناک نمیشم

  [پاسخ]

 5. فطرس ملک گفت:

  ***جهاد با نفس وسائل الشیعه***

  باب حقوق واجب و مستحبّی که قیام به آنها سزاوار است

  ادامه حدیث ۱۹ از امام سجاد (ع)
  و حقّ آن کس که در علم تو را راهبری نمود این است که او را بزرگ شماری و جایگاه نشستنش را نیک سامان دهی و خوب به سخنانش گوش فرا دهی و رو به او داشته باشی و صدایت را بلند تر از صدای او نکنی و به کسی که از او پرسش می کند پاسخ نگویی تا خود او پاسخش را دهد، در مجلس درس او با کسی سخن نگویی و در نزد او غیبت هیچ کس را نکنی، اگر در نزد تو از بدی اش گویند از او دفاع کنی و عیبهایش را بپوشانی و فضیلتهایش را آشکار سازی و با دشمن او نشست و برخاست نداشته باشی و با دوستداران او دشمنی نکنی پس اگر چنین کنی فرشتگان الهی به نفع تو گواهی دهند که تو خواهان دانشی و علم را به خاطر خدا آموخته ای نه به خاطر مردم.
  سخن امام (ع) ادامه دارد که انشاء الله در روزهای آتی ادامه آن را در سایت قرار می دهم….

  [پاسخ]

 6. سلام

  کی میگه توهم بده؟ والّا

  [پاسخ]

 7. فطرس ملک گفت:

  **** مصباح الهدی ***

  *** توحید ***
  پیامبر اکرم(ص) به حضرت علی (ع) فرمود: خودم دیدم و از خودم شنیدم و احدی آن را ندیده است، دیدم که در قبضه خدا هستم و همه خلق هم آنجا هستند و هیچ جایی بهتر و مطلوبتر از آنجا نیست. اگر به مشیّت الهی تن بدهی زندگی بر تو شیرین می شود. امّا اگر به آن تن ندهی و خلاف آن را بخواهی، یعنی تقّلا کنی که از قبضه خدا بیرون بیایی، چون ممکن نیست، زندگی بر تو تلخ می شود.
  گزیده ای از سخنان مرحوم حاج اسماعیل دولابی در مجالس وعظ

  [پاسخ]

 8. علی گفت:

  سلام

  هفته ای سه روز میری زندان ؟!
  خب چند تا از این پرونده ها رو هم بده به ما …. .
  فقط برای کسب تجربه میخوام .

  همفکر قدیمی و همکار تازه

  [پاسخ]

 9. سلام مجدد
  راستی یک سوال
  اگر صلاح دیدید تایید بفرمایید

  آیا واقعا به این معنایی که ادعا میشه زندان انفرادی وجود داره؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۹ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۰۸:

  اتفاقاً می‌خواستم تو متن اشاره‌ای کنم که فرصت نشد،
  یک سال مونده به آخرین سال ریاست حضرت‌ الله شاهردوی، تمامی زندان‌های انفرادی کشور تخریب شدند و فی‌الحال چیزی به نام زندان انفرادی وجود نداره.
  البته باید توجه داشت که در اسلام مجازاتی به عنوان حبس هم نداریم. یعنی کلاً از هر جهت هم که نگاه کنیم زندان نمی‌تونه شاخصه‌های جامع یک مجازات رو داشته باشه و بر همین اساس هم هست که چند سالی است پیگیر طرحی هستند با عنوان مجازات‌های جایگزین حبس.
  به طور مثال یک کارگردان که بر اثر تصادف و نداشتن دیه، محکوم به زندان میشه، بجای حبس می‌تونه موظف بشه به ساختن دو یا چند فیلم در خصوص کمک به پیشگیری از تصادف و با مثال‌های متنوع دیگه.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۹ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۱۱:

  خیلی ممنونم از توضیحتون

  [پاسخ]

 10. پایان نیایش ۲۱
  بار خدایا،بر محمد و خاندانش درود بفرست و دلم از هر محبتى تهى‏گردان تا تنها جاى محبت تو باشد،و به یاد خود مشغول دار و از بیم خودتوانگر نماى و رغبت آن به خود برانگیز و به طاعت خود گرایش ده وبدان راه که بیشترش دوست دارى روان بدار و چنان کن که تا زنده‏ام‏مقهور رغبت به چیزى باشد که در نزد توست.

  اى خداوند،چنان کن که در این جهان پرهیزگارى رهتوشه من باشدو مقصد من در این سفر رسیدن به رحمت تو و خشنودى تو سراى من‏و بهشت تو جایگاه من.و مرا نیرویى ده که بار رضاى تو بر دوش توانم‏کشید و از هر که گریزم در تو گریزم و خواست من چیزى باشد که در نزدتو باشد .قلبم را از بدسیرتان به بیم افکن و انس خود و دوستان خود وبندگان فرمانبردارت را نصیب من کن.

  بار خدایا،بار منت هیچ گنهکار و کافر بر دوش من منه و براى هیچ‏یک از آنان در نزد من نعمت و بهره‏اى قرار مده و مرا نیز به آنان محتاج مکن،بلکه آرامش دل و آسایش جان و بى‏نیازى و کفایت مرا تنها به‏خود و بندگان نیکوکارت منحصر فرماى.

  بار خدایا،بر محمد و خاندانش درود بفرست و مرا همدم ایشان سازو مرا یاور ایشان گردان و بر من منت نه و شوق خود در دل من افکن و به‏کاریم بر گمار که تواش دوست بدارى و تو از آن خشنود شوى،که تو برهر کارى توانایى.و ذلک علیک یسیر.

  [پاسخ]

 11. نیایش بیست و دوم

  .دعاى آن حضرت است به هنگام سختى و مشقت و بسته شدن کارها.

  بار خدایا،مرا در اصلاح خویش به کارى فرمان داده‏اى که خود به‏ گزاردن آن تواناتر از من هستى و قدرت تو بر آن و بر من از قدرت من‏ بیش است.پس مرا به کارى بر انگیز که تو را از من خشنود مى‏گرداند و خشنودى خود از من بخواه،بدان هنگام که از عافیت بر خوردار باشم.

  بار خدایا،مرا طاقت رنج نیست و مرا یاراى شکیبایى در بلا نیست و مرا توان درویشى نیست .پس روزى من از من دریغ مدار و مرا به دیگر آفریدگانت وامگذار و تو خود نیاز من برآر و تو خود کفاف من بر عهده‏ دار.

  بار خدایا،در من بنگر و همه کارهاى من زیر نظر دار،که اگر مرا به‏ خود واگذارى،از گزاردن هر کار ناتوانم و زمام مصلحت خویش از کف‏ بدهم.و اگر کار من به آفریدگان خود واگذارى،بر من روى ترش کنند و اگر مرا به پناه خویشاوندانم فرستى،محرومم دارند و اگر دهند،اندک‏ دهند و بى‏مقدار و بسى بر من منت نهند و مرا مذمت کنند.

  بار خدایا،به فضل خود توانگرم گردان و به عظمت خود مرتبتى‏ بزرگم ده و به توانگرى خود گشاده دستى‏ام عطا کن و از هر چه تو راست‏ به من بخش تا بى‏نیاز گردم.

  بار خدایا،بر محمد و خاندانش درود بفرست و مرا از حسد برهان و از گناهان در امان دار و از حرامها پرهیز ده و مرا بر ارتکاب معاصى‏ گستاخ مفرماى و میل و خواهشم را به ساحت خود معطوف دار و چنان‏ کن که به هر چه از تو مى‏رسد خرسند باشم.اى خداوند،در هر چه مرا روزى کرده‏اى و در هر چه بخشیده‏اى و در هر چه نعمت که ارزانى‏ام‏ داشته‏اى برکت ده و چنان کن که در هر حالت که هستم،در حفظ تو باشم‏ و در حراست تو باشم و مستور از چشم بدخواهان باشم و دور از تطاول‏ دشمنان باشم و در پناه تو باشم و در زینهار تو باشم.

  [پاسخ]

 12. م.طاهري گفت:

  سلام

  اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۲۴:

  علیکم الســـلام و رحمه الله

  [پاسخ]

 13. سلام اخوی
  خیلی وقت بود نیومده بودم به سنگر شما که کم توفیقی بوده.
  فقط میخواستم بگم خدا قوت دلاور
  یا حق

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: