وکیلانه » » بهتر است حوادث لندن را اینگونه تحلیل کنیم
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
بهتر است حوادث لندن را اینگونه تحلیل کنیم
۳۰ام, مرداد ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۸۱]در نگاه اول، واکنش ما به حوادث لندن بهترین و طبیعی‌ترین کار بود. هم اثبات اینکه کوه به کوه نمی‌رسد اما “بیست و سی” به “بی‌بی‌سی” می‌رسد و ما هم بلدیم از کیلومتر‌ها این‌طرف‌تر ذره‌بین به دست بگیریم و روی وقایع‌ کشور‌تان تحلیل بدهیم و فریاد بزنیم که واحقوق‌بشرا در بریتانیا، و هم اینکه معیار‌های دوگانه‌ی مدعیان آزادی بیان و حقوق بشر را به نقد بکشیم و خیالمان هم راحت باشد که مگر حقوق بشر چیزی جز این است که همه نگران نقض آن در خارج از مرزهایشان باشند؟! :)

این واکنش کاملاً هم طبیعی و قابل پیش‌بینی بود. اما مشکل اینجاست که بلافاصله بعد از این نوع تحلیل با دو دانه سوال مواجه می‌شویم:
اول؛
پس تکلیف سوریه چه می‌شود؟!
اگر نگران فشردن سم اسب بر سینه‌ی جوانان تاتنهام هستیم، طبیعتاً باید نگران برخی موارد در سوریه هم باشیم. شاید بشود برای این سوال دلایلی آورد و توضیحات مفصلی داد و در نهایت هم گفت که جنس اعتراض در آنجا متفاوت است، یا مثلاً منافع ملی ما ایجاب می‌کند که واکنشمان این باشد. ولی به نظرم  هیچ کدام از این پاسخ‌ها ربطی به نوع تحلیل ما از وقایع لندن ندارد و قانع کننده نیست،‌ چون برخورد‌های خشن حاکمیت همچنان وجه مشترک هر دو است و ما در یکی سکوت و در دیگری فریاد داریم.

حالا این به کنار،
سوال دوم و مهمتر اینکه حوادث تلخ پس از انتخابات ۸۸ چه؟ در آنجا هم که پلیس به میدان آمد و برخورد کرد.
راستش را بخواهید من با این نوع تحلیل، هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ایی برای این سوال پیدا نمی‌کنم و از نظر من این نوع تحلیل منتهی به بن بست است.

پس راه حل چیست؟
به نظرم بهترین راه حل این است که نوع نگاه و تحلیل خود از حوادث لندن و وقایع مشابه آن که با توجه بحران اقتصادی ممکن است در هر کجای دیگر اتفاق بی‌ُِفتد را تغییر داده و عمقی‌تر تحلیل کنیم و بگوییم :
هر گاه یک اقلیت محض باشند که درست یا نادرست به چیزی اعتراض داشته باشند ولی بخواهند کمی تعداد نفرات خود را با توسل به اقدامات چریکی خشن جبران کنند و از طریق آشوب صدای خود را به جامعه برسانند، پلیس حق دارد اولاً برای دفاع از نظم و امنیت اکثریت جامعه و در ثانی برای حفظ حاکمیت مبتنی بر رای اکثریت، به مقابله با آنها بپردازد.
به عبارت دیگر، حفظ امنیت جامعه بر عهده خود معترضین است و باید جلوگیری کنند از آشوب، واِلا اولین اقدام خشن و آشوبگرایانه به پلیس هر کشوری حق و اجازه می‌دهد که وارد صحنه شود، چون که جرم اتفاق افتاده!

حقیقت این است که تعداد معترضین با اقدامات خشونت‌گرایانه رابطه‌ایی کاملاً تنگاتنگ دارد. در ۹۹ درصد موارد هر چه تعداد معترضین بیشتر باشد، اقدامات آشوبگرایانه کمتر است و هر چه تعداد نفرات کمتر باشد، اقدامات خشن جهت سروصدا برای جبران تعداد کم و رساندن صدای اعتراض بیشتر می‌شود.

نمونه‌ی بارز آن خرداد ۸۸ در ایران است. در اولین راهپیمایی معترضین به انتخابات، که جمعیت قابل توجهی حضور داشت ما شاهد کمترین خشونت‌ها بودیم ولی رفته رفته هر چه از تعداد جمعیت کاسته می‌شد،  آشوبگری‌ها و اقدامات خشونت‌گرایانه شدت می‌یافت و در روزهای آخر که شاهد اجتماعات نهایتاً پنجاه شصت نفری بودیم بیشترین آشوب‌ها اتفاق افتاد.

بنابراین زیاد جای مانور دادن روی برخورد پلیس نیست، مگر برای نشان دادن ادعاهای دروغین غرب.
به نظرم بهتر است بجای این حرفها، روی علت اعتراضات و ریشه‌های اجتماعی آن متمرکز شویم. تضاد طبقاتی لیبرال دمکراسی غرب را به چالش بکشانیم و انگشت روی نقاط ضعف مدعیان مدیریت جهان که اکنون نمایان شده بگذاریم. اقتصاد ضعیف کش و بی‌رحم غرب را نقد کنیم و از این قبیل امور.

 خلاصه اینکه من ترجیح می‌دهم جوانان به خیابان آمده را نه آشوبگر بنامم و نه معترض، بلکه با توسل به گفتمان و ادبیات “خمینی”  آنها را “مستضعف” می‌نامم. گروهی که در ضعف نگه داشته شده و استخوان‌های آنها زیر چرخ تضاد طبقاتی روز افزون خرد شده. جماعتی که چون قدرت و ثروت و رسانه ندارند دیده نمی‌شوند. افرادی که روی دیگر لیبرال دمکراسی غرب هستند و چون حضورشان باعث زشت شدن چهره‌ی غرب می‌شود، همیشه مورد بی‌توجهی قرار گرفته و پنهان شده‌اند.

وقتی هنوز هم در آکادمی‌های سیاسی و اجتماعی جهان، انقلاب بدون خشونت ۵۷ ما و گفتمان آن به عنوان مصداق شایسته مورد بررسی قرار می‌گیرد، من ترجیح می‌دهم در هر واقعه‌ایی بجای اینکه از روشی که غرب در مقابل ما استفاده کرد استفاده کنم، از گفتمان و ادبیات خمینی این بهترین تئورسین انقلاب بدون خشونت استفاده کنم و حتم هم دارم که این بهتر جواب می‌دهد.۸۱ دیدگاه برای “بهتر است حوادث لندن را اینگونه تحلیل کنیم”

 1. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  چه قدر تعبیر زیبا و کارآمدی است
  گفتمان و ادبیات خمینی.
  عالم را بیدار کردی ای پیر جماران با حب علی(ع)
  این شب ها تو هم کنار مولای غریبمان هستی؟
  یا حق

  [پاسخ]

 2. اصلاح طلب گفت:

  انقلاب بدون خشونت پنجاه و هفت؟!
  اسم صادق خلخالی رو روشنیدید؟ میدونید فقط در چهار ماه اول بعد از انقلاب چند نفر اعدام شدن؟ من به شما میگم حدود ۱۹۰۰ نفر!
  اسامی چند نفر از اونها رو اینجا میارم: امیر عباس هویدا نخست وزیر، فَرُّخ‌رو پارسا وزیر آموزش و پرورش و اولین وزیر زن ایران، عباسعلی خلعتبری وزیر امور خارجه دولت امیر عباس هویدا، دکتر غلامرضا کیانپور وزیر اطلاعات و جهانگردی و دادگستری کابینه هویدا و آموزگار، غلامرضا نیک‌پی شهردار تهران، منوچهر آزمون وزیر مشاور، وزیر کار و رییس خبرگزاری پارس، محمود جعفریان مدیرعامل سازمان رادیو تلویزیون و قائم مقام حزب رستاخیز، پرویز نیکخواه مدیر واحد مرکزی خبر تلویزیون، حبیب القانیان رییس انجمن کلیمیان تهران، رحیم‌علی خرم مالک پارک خرم، سید جواد ذبیحی موذن و خواننده دعاهای مذهبی…….

  شما که حقوق خوندید فکر میکنید برای رسیدگی به اتهامان ۱۹۰۰ نفر چقدر زمان لازم هست؟

  به نظر شما انقلابی که دست به اعدام افرادی مثل ضرغامی رییس صدا و سیما، وحیده دستجردی وزیر بهداشت یا خواننده ای مثل علیرضا افتحاری بزنه چقدر شایسته صفت “بدون خشونت” هست؟!

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۳۳:

  وقتی از انقلاب حرف می‌زنیم یعنی محدوده زمانی حدوداً ۱۵ خرداد ۴۲ تا ۲۲ بهمن ۵۷
  اینایی که شما می‌گید مربوط به حوادث پس از پیروزی انقلاب هست.
  خشونت تقریباً هیچ تاثیری در پیروزی انقلاب ۵۷ نداشته و این حرف منم نیست، یک چیز اثبات شده در سطح جهانه.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۰۹:

  حداقل بودن خونریزی قبل از پیروزی انقلاب رو باید به پای نظام حاکم وقت نوشت نه انقلابیونی که بعد از پیروزی نشون دادن به “پرهیز از خشونت” اعتقادی ندارن.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۰۲:

  اصلاح طلب جان
  شاه، نوکرانش و سایرین هر جنایتی که تونستن کردن. تاکید می‌کنم هر جنایتی. فقط یک قلمش میدون ژاله بود
  منظور عدم خشونت از جانب انقلابیون خویش‌تن دار و آرمان‌گرا است نه از جانب جانیانی مثل محمد رضا شاه :)

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۵۶:

  شعار حمایت از مستعضفین شعار انقلابیون ۵۷ بود .
  این مستعضفان عملا می بایست در اثر فساد اقتصادی اطرافیان شاه و یا غارت منابع توسط خارجیان به وجود امده باشند .این چیزی بود که به مردم گفته می شد .
  به نظر شما در انگلیس این دو مورد وجود دارد ؟یعنی امریکا انجا را غارت کرده ؟
  یا اطرافیان دولت فاسدند ؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۰۶:

  در مورد فساد مسولان که هیچ شکی نیست، شما نگاهی به دارایی‌های مقامات در این کشور بکنید، اصلا یه چیز کاملاً طبیعیه.
  خیلی از پول مالیات مردم هم خرج جنگ افغانستان و لیبی و عراق میشه. اما این‌ها رو شما بذار کنار.
  مشکل اصلی در سیستم اقتصادی غرب هست که ثروتمندان رو ثروتمند‌تر و فقرا رو فقیرتر می‌کنه. (اون بخش متوسط جامعه رو کنار بزارید). بحث سر فقرایی هست که عملاً له می‌شن و اقتصاد‌دانان و تئورسین‌های غرب هم هیچ ابایی ندارن از اینکه بگن این قشر باید فدای جامعه بشن.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۰۷:۵۷:

  مدیر فنی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس که عصر امروز سه شنبه در جلسه کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال شرکت کرده بود، در واکنش به حرف های حسن روشن گفت: حق با آقای شرطه امارات است، ویلای ۸۰۰ میلیونی من کنار ویلای ۵ میلیارد تومانی آقای ضرغامی است!
  …………………………………………………………..
  هردو از متظاهران مذهبی و انقلابی هستند که ویلا هم دارند و ان هم گران قیمت .کسانی که حامیان دولت را از پا برهنگان می دانند در این مورد چی دارند بگویند ؟این ظلم کجا پایان می گیرد .مردم امروز معتقدند که محرک تمام این افراد پول است نه حمایت از مستعضفین .
  چرا گزارشی از دارایی نماینده گان مجلس و مسولین به مردم نمی دهند ؟و در این حال شما منتقدین را عامل خارجیان بخوانید !

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۲۲:

  اگر ضرغامی همشهری من نبود و خونه پدری و وضع زندگی خانواده اش رو از نزدیک نمی دیدم میشد در این مورد حرف زد . اما از نزدیک و کامل با خانواده ایشون آشنایی دارم و می دونم همین اخیراً با چه وضعیتی مراسم ازدواج فرزندش برگزار شده. وضع زندگی ایشون در حد یک معلم معمولیه . و خیلی ها هم از دستش ناراحتن که چرا پارتی بازی و این کارا رو انجام نمیده .
  ایشون اگر پول داشت که وضعش این نبود . ویلای ۵ میلیاردی ؟ ww ww ww
  مرغ پخته خنده اش می گیره از این حرف
  مدیر فنی پیشین پرسپولیس سالهاست داره به این و اون تهمت میزنه بدون ایتکه اثبات بشه :lol:

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۱۴:

  مدیر فنی پرسپولیس جز سبزهای بی دین نیست .ایشان با محاسن …مومن ….و انقلابی هستند .در ضمن من فکر نمی کنم اقای ضرغامی مانند معلم ساده زندگی کنند .چرا در مورد زندگی این اسطوره ها فیلمی وجود ندارد ؟
  چرا دنیا می گوید تقلب شده ولی از خود صندوق چیزی مستند در نمی اید و فقط وبلاگ نویسان جنگ نرم مقابله می کنند ؟
  چرا مردم می گویند مااز دارایی های مسولین خبری نداریم ولی همه چیز در حد یک داستان که افراد در مورد این مسولین نقل می کنند باقی می ماند .چرا این همه پنهان کاری ؟این به نفع کیست ؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۳۸:

  هر کسی ریش داشت مومن و انقلابیه؟
  شما چرا اینقدر بر اساس ظاهر قضاوت می کنی؟
  کی و کجا مایلی کهن حرفی زده که اثبات شده باشه؟ چرا اینقدر بی اخلاق شدیم که به راحتی به کسی تهمت می زنیم؟ آیا این تهمت زدن ها روزی دامن خود ما رو نمی گیره؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۴۰:

  چند شب پیش مجری صدا و سیما از یکی از مسولانی که نظامی بود و من فکر کنم یک چشمش هم در جنگ از دست رفته بود …پرسید که چرا ما نقلابی بودن را به ظاهر و لباس و انگشتر کشاندیم ؟
  این حقیقت دارد .امروز مرز بندی ما بر اساس ظاهر است. اگر مسولین و کارکنان یک اداره همه در جایی جمع شوند خواهید دید ردیف جلو محاسن و انگشتر دارند و پست هم دارند .و هر چه پایینتر رویم معمولا لباس ها عادی و مانند غالب ایرانیان می شود .
  این را ما به وجود نیاوردیم .این مرزبندی صورت گرفته .

  [پاسخ]

  ن.خ پاسخ در تاريخ شهریور ۳ام, ۱۳۹۰ ۰۲:۰۷:

  آقا هومن! شما خودت رو زدی به اون راه یا واقعا متوجه نشدی مایلی کهن داشت مسخره میکرد؟

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۰۶:۰۲:

  کارنامه خمینی تایید کننده نظر شما یعنی “گفتمان و ادبیات خمینی این بهترین تئورسین انقلاب بدون خشونت” نیست.
  وقتی راشد غنوشی، رهبرحزب نهضت، مهم ترین حزب اسلامی در تونس بعد از بیست و دو سال تبعید به کشورش برگشته بود از این که او را به خمینی تشبیه کرده بودن ناراحت شده بود و میگفت “چرا مردم می خواهند مرا با بن لادن و خمینی مقایسه کنند، در حالیکه به اردوغان نزدیکتر هستم.” جالب اینجاست که از نظر رهبر مهم ترین حزب اسلامی تونس بن لادن و خمینی در یک دسته قرار می گیرند.

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۲۵:

  اقای اصلاح طلب!
  دوستان یکبار به شما محترمانه گفتن، دلیل آوردن و درخواست کردن که ادب رو رعایت کن. حدااقل ادب اینه که از لفظ آقا استفاده کنی.
  با اینجور کار تو، تمام حرفت هم تحت الشعاع این قرار میگره .

  و این حرف رو هم اگر نگم تو گلوم گیر می‌کنه : خیلی برات متاسفم که سطح فکرت در این حده که بزرگمردی که مورد احترام بسیاری از مردم آزاده و آزادیخواه جهانه رو اینجور خطاب قرار میدی.
  با این کار خودت رو پایین میاری و به ایشون هیچ آسیبی نمیرسه. مردی که وقتی به ایران اومد اونجور مورد استقبال قرار گرفت و موقع رفتن از این جهان مراسم بی نظیر تشییعش در تاریخ ماندگار شد.
  شما خودتون هم نمیدونید چی میخواین. از این طرف موسویتون داد می زنه بازگشت به آرمان های امام راحل، از اینطرف اینجوری

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۰۲:

  از این به بعد رعایت می کنم.

  آقای خمینی برای شما و آقای موسوی فرد محترمی هستن ولی برای من ایشون کسی هستن که با وجود داشتن یکی از کوتاهترین دوره های زمامداری بیشترین میزان کشتار رو در صد و پنجاه سال اخیر ایران داشتن چیزی در حدود یازده هزار نفر!

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۲۲:

  وقتی از انقلاب حرف می‌زنیم یعنی محدوده زمانی حدوداً ۱۵ خرداد ۴۲ تا ۲۲ بهمن ۵۷
  ……………………………………………………………
  مردم خیلی از انقلابیون را نمی شناختند .زیرا طبیعتا نامی از انها در رسانه دولتی برده نمی شد .اینترنت و فیس بو ک هم وجود نداشت .اعتراضی هم دیده نمی شد و تنها موردی که مردم گاهی با موردی به نام مخالفین سیاسی برخورد می کردند …شهر و اوازهای برخی هنرمندان بود و یا تعدادی کمی از فیلمها .حال می توانید حدس بزنید چگونه در سالهای ۵۶ و ۵۷ مردم ناگهان نامها را یاد گرفتند و اعلامیه های انقلابیون ساعتی پس از انتشار به اطلاع مردم می رسید ؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۲۵:

  متوجه سوالات نشدم
  میشه واضح تر توضیح بدی؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۲۷:

  اقای صفا من سوالی دیگر دارم ؟ ایا در انگلیس ما مردمی داریم که در شعارهایشان عملا اعدام سران حزب مخالف را مطرح کنند ؟
  ایا این نوعی اسان شمردن مرگ برای مخالفین نیست ؟
  من شاهد بودم در ایران مردمی که از سبزها نفرت داشتند اعدام سران انها را می خواستند .
  حال این ما هستیم که باید به انها در مورد حقوق بشر تذکر بدهیم یا انها باید به ما تذکر بدهند ؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۱۹:

  خوب بالاخره اینها هم گروهی از مرد هستن دیگه. مثل سبزها که اومدن یه شعارهایی دادن و مرگ بر گفتن، اینها هم حق دارن یه چیزی رو بخوان، اجرا که نشده .
  اما درستش اینه که محاکمه‌ی اینها رو می‌خواستن.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۵۹:

  اقای صفا ولی مرگ بر …گفتن با درخواست اعدام برای سران مخالفی که اتهامشان فقط سیاسی است و اسلخه نکشیده اند بر کسی …خیلی فرق دارد .
  ایا درخواست اعدام در اینجا نوعی حذف است که به درخواست مردمی صورت می گیرد که حامی دولتند ؟
  و این مردم می توانند خودشان را در جایگاهی ببینند که به نیروهای امنیتی انگلیس در مورد رعایت حقوق بشر هشدار بدهند ؟
  اینی که منتقدر را حقوق بگیر خارجیان قلمداد کنیم فکر نکنم کاری داشته باشد و لی پاسخی را اگر شما بدهید به این سوال بنده کاری مهم صورت می گیرد .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۲۸:

  من ندیدم تو این متن امیرعلی حرفی از مردمی بجز انقلابیون ۵۷ زده باشه.
  حالا اگر شما هی میخوای بری تو یه حرف دیگه اون یه چیز دیگه ایه.
  من فکر میکردم شما موافق مردمی هستی که ۵۷ انقلاب کردن و خودت رو جزئی از اونا میدونی

  [پاسخ]

 3. تحلیل خوبیه
  کلا هم صدا و سیمای ما بعضی وقتا خیلی تفریط میکنه و بعضی وقتها افراط

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۰۲:

  صدا و سیما دستوری را در کار خود دارد .باید در هر فرصتی عین انتقادات دولتهای خارجی را به خود انها کند و انصافا این نتیجه داده !
  برای مثال اگر دولتمردان انگلیسی به ما در مورد رعایت حقوق بشر تذکر دهند ما هم باید به انها تذکر دهیم و تبلیغات کنیم !
  دیگخه خسته شدیم .اعتماد مردم از دست می رود و به جایی می رسیم که دیگر کسی حتی حرف راست انها را قبول نکند .
  زندگی مثل بازی فوتبال است پس از ۹۰ دقیقه کار تمام افرصتی نیست .

  [پاسخ]

 4. سلام
  طاعات قبول
  از این عبارت مستضعفی که به کار بردید یاد حرفهایی افتادم که از یک جوان سیاهپوست انگلیسی خواندم. گفته بود که پیش از این ما اصلا دیده نمی شدیم و حالا اطرافتان را نگاه کنید، این همه دوربین به دنبال شنیدن حرف های ماست
  به نظرم نقطه بسیار مهم این سرکوبها همان نظام سلطنت مآبانه ای است که الان در انگلستان حاکم است، می ترسند که این بیداری و فرار از مسخ شدگی نهایتا به تغییر شکل حکومت بیانجامد. من پشت صدای مردانه کامرون زمزمه های زنانه ملکه ای را می شنوم که در برج عاج خود ساکن است و نمی تواند این اعتراضات مردمی را که صرفا به خاطر کشته شدن فجیع یک جوان سیاه پوست آغاز شده تحمل کند

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۰۵:

  از این عبارت مستضعفی که به کار بردید یاد حرفهایی افتادم که از یک جوان سیاهپوست انگلیسی خواندم. گفته بود که پیش از این ما اصلا دیده نمی شدیم و حالا اطرافتان را نگاه کنید، این همه دوربین به دنبال شنیدن حرف های ماست
  ……………………………………………………………..
  خوب از حرف این سیاهپوست چه برداشتی شد ..یعنی اعتراض انها بر چیست ؟و جامعه انها باید چه موردی را اصلاح کند .چرا ما متوجه نشدیم .؟
  برای مثال معترضین در ایران خواستار بر گذاری انتخابات ازاد هستند .ایا چیزی مثل این را می خواهند ؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۰۹:

  مصاحبه گر شبکه ان بی سی: آیا این آشوب ها برای شما دست آوردی داشته است؟
  مرد جوان سیاه پوست اهل تاتنهام: بله
  چه دستاوردی؟
  -اگر من آشوب نمی کردم شما با من مصاحبه نمی کردید، می کردید؟
  -منظور شما چیست؟
  ـ دو ماه پیش دو هزار نفر سیاه پوست جمع شدیم و به طور مسالمت آمیز به سمت اسکاتلندیارد راه پیمایی کردیم. می دانی چی شد؟ حتی یک کلمه هم از ما در رسانه ها نبود. اما دیشب کمی آشوب بود و حالا دور و بر خودت رو نگاه کن

  من دور و برم را نگاه کردم. یک دوجین خبرنگار شبکه های تلویزیونی داشتند با مردان جوان مصاحبه می کردند

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۱۴:

  جواب شما ساده است:
  شنیده شدن
  دیده شدن
  همین یک دو جین خبرنگار

  [پاسخ]

 5. 255815 گفت:

  یادمه تو تظاهرات ۲۲ بهمن پارسال به دو تا نوجوون ۱۸ ساله برخوردم که به من میگفتن راستش ما سبزی بودی،م اما الان بر گشتیم، ولی بازهم شک داریم که طرف درست و حق قضیه باشیم!!
  بهشون گفتم “به قول میشل فوکو “به من بگو دشمنانت کیستند تا بگویم کیستی!”. یه نگاه به مردم حامی جمهوری اسلامی بنداز ، اکثر قریب به اتفاقشون قشر مستضعف اند، کجای دنیا دیدی که مردم مستضعف حامی حکومتشون باشن و به خاطززش بریزن بیرون و تظاهرات کنن! این یعنی دولت و حکومت داره از قشر ضعیف محافظت میکنه و یه نگاه به قشر مخالف دولت بنداز ببین اهل چه قومیتی هستن و سرانشون کیان… جواب خیلی واضحه!!”
  حالا توی انگلیس، آلمان ، یونان، و حتی سرزمینهای اشغالی!!! هم قشر مستضعف بر علیه دولتها و بهتره بگم حکومتهاشون ریختن بیرون… اگه به نفع حکومت میریختن بیرون که من همین الان تقاضای اقامت اروپا میکردم!!!!
  و بازهم حرف ولی امرمون درست بود که ابن انقلاتها به اروپا کشیده خواهد شد!
  پس: فاعتبروا یا اولی الابصار!!!

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۱۴:

  بهشون گفتم “به قول میشل فوکو “به من بگو دشمنانت کیستند تا بگویم کیستی!”. یه نگاه به مردم حامی جمهوری اسلامی بنداز ، اکثر قریب به اتفاقشون قشر مستضعف اند، کجای دنیا دیدی که مردم مستضعف حامی حکومتشون باشن و به خاطززش بریزن بیرون و تظاهرات کنن!
  ……………………………………………………………..
  مشکل همین جاست .پس از ۳۰ سال ما نباید شاهذ تظاهرات به نفع دولت از طرف مستعضفینی باشیم که طرفدار دولتند !!!پس چه کاری برای مردم شده که مستعضفین زیاد شده اند !
  ما دزدان را از این مملکت بیرون راندیم .
  ما دست غارتگر اجنبی را کوتاه کردیم .
  ما ثروتمندانی که خون می مکیدند را بیرون کردیم .
  ما نفت داریم .
  چرا اینقدر ساده انگارید ؟ایا پس از سی سال باید این داستان نسنجیده را بگوییم تا دو نوجوان را هوادار انقلاب کنیم ؟!!!به جز این همانی است که مورد اعتراض است ؟
  از طرفی ما شاهد تولد قشری هستیم که وضع مالش خوب است و به علت تفاهم با دولت برنده خیلی از مناقصه هاست !و خیلی از گردش های مالی را دارند و طرفدار دولتند .اینها مستعضف نیستند ! اینها را چگونه از چشم ان نوجوانان پنهان می کنید ؟ایا اینها دلیل ظلم و فساد نیست ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۳۹:

  هر کاری می کنم نمی دانم چرا این ادعا رفت رو ی اعصابم ؟شما صادق محصولی را می شناسید ؟ایشان مستعضفند ؟می دانید ما چقدر افراد مثل ایشان داریم که به لطف رانت خواری به این شکل در امده اند .امروز دل مردم خون است . فرزندان برخی از همین افراد امروز وبلاگ نویسند بر علیه جنگ نرم !!! .
  مردم الان وضع مالی اسف باری دارند .چرا شما متوجه دردهای مردم نیستید ؟چرا دکتر شریعتی جوان مذهبی تربیت می کرد که نسبت به مسایل ریز بین بودند و انصاف داشتند ولی الان تحریف می کنید واقعیت ها را ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۱۳:

  روایتی از روزه های بدون سحری دو نوجوان

  برویید و در اینجا ماجرای خانواده فقیر را بخوانید .
  http://alef.ir/1388/content/view/114942/
  نظیر این خانواده ها وجود دارد .ولی من با فردی کار دارم که از همین ها ابزار می سازد .شما تصور کنید که صدا و سیما دوربینش را ببرد انجا ایا پدر خانواده از سران سبز حمایت می کند ؟ یا از مسولین بر سر کار ؟و اگر ما شاهد پخش صحنه ای باشیم از صدا و سیما ان صحنه چی خواهد بود ؟ چرا شرطی شدیم ؟ ایا نتیجه این ابراز عقاید رباتیک به سود زندگی مردم است ؟ اصلا ما هدفی را به نام بهبود کیفیت زندگی این خانواده ها را داریم ؟یا تا اخر عمر فقط باید شعار بدهیم ؟
  چرا با وجود نفوذ روحانیون که مبلغ نیکوکاری و اخلاق هستند گوش شنوا کم است ؟ایا مذهب رنگ باخته یا ما انسانی هستیم ساده لوح که زود قانع می شویم ؟
  مذهب همان است و حمایتش از اخلاق نیکو کم نمی شود .ما مشکل داریم و همه چیز را فدای برخورد با دیگران کردیم .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۴۰:

  نه پــَ شاه خیلی دغدغه مردم و وضعشون رو داشت

  الان من دارم شاخ درمیارم که در قرن ۲۱ با کسی حرف میزنم که طرفدار شاه و اینا باشه ww

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۳۴:

  مردم از شاه و سلطنت عبور کردند .دقیقا من کسی هستم که مثل من زیاد در ایران هست .اعتقاد به مذهب اسلام -شرکت در انقلاب و عبور از سلطنتی که با دمکراسی میانه ای نداشت ولی کار اقتصادی کرده بود که الان متوجه می شویم -فعلا هم حامی اصلاح طلبان مسلمان هستم که توانایی ایجاد فضای واقعی صلح و پیشرفت زندگی مردم و بشاشیت انها را دارند .معتقد به انتخابات ازاد و روابط بر اساس احفظ استقلال با کشورهای دیگر هستم -و موردی که انهم احترام به مبلغین و راهنمایان مذهب یعنی روحانیتاست
  ولی اشاره به قرن ۲۱ و شاخ در اوردن کردید !!! رفتار و عقاید شما دقیقا در تعارض با زندگی مدرن هست .اغلب تند روی مذهبی و همچنین عدم توجه به مبانی قانون که حماینت از حقوق اولیه انسانها دارد…حمایت شما از فضای بسته و سانسور اینترنت و برخورد با خارجیان از نمادهای ورود به قرن ۲۱ است ؟خیلی جالب است که با ظاهر مردم هم در قرن ۲۱ مشکل دارید و لی ژستی که می گیرد در رابطه با پیشرفته بودنباعث می شود که شاخ در بیاوریم :-) .

  [پاسخ]

 6. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  طاعات قبول
  خیلی از نگاه شما به مسائل خوشم اومد. یک نگاه ایده آل. نگاهی که چون قبلا اتفاق افتاده نمیشه گفت غیرقابل اجراست. این بهترین نوع نگاه به اتفاقات اخیر در کشورهای مختلفه. ممنون.
  اما گاهی برای یادآوری بد نیست یاد بعضیها آورد که چطور برخورد میکردن. همونهایی که برخورد پلیس ایران رو در سال ۸۸ با آشوبگران، نقد میکردن و مخالف حقوق بشر میدونستن، الان دقیقا توی همون برنامه ها میشینن و با همون ادبیات پلیس لندن رو محق میدونن که کسی که ماشین آتش میزنه رو زندانی کنه و این رو دقیقا مطابق با قانون و حقوق بشر میدونن. یا اینکه کسی که چون در فیس بوک دعوت به تجمع کرده اگر ۴ سال زندانی بشه، این دقیقا مطابق با قانونه چون داشته بر علیه امنیت ملی اقدام میکرده ولی همینها در زمان انتخابات ایران به برخورد پلیس با آشوبگران یا معترضان که به مراتب رفتارشون از رفتار معترضان انگلیس خشن تر بود، خرده میگرفتن و مغایر با حقوق بشر میدونستن.
  من فکر میکنم اگر مقایسه ای هم صورت میگیره برای یادآوری رفتار دوگانه غربه. یعنی قانونی وجود نداره، چیزی درسته که به نفع ماست و ما میگیم و ما میخواهیم. اگر مقایسه ای هست برای زیر سوال بردن این نوع تفکره. وگرنه صد در صد نوع نگرش امام خمینی بهترین و کاملترین نگرش هست.
  ممنون از شما. واقعا ممنون

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۴۵:

  تشکر از لطف شما.
  منم گفتم از باب مقابله به مثل و نشون دادن تعارضات خوب و بجاست. و فقط عرضم این بود که خلاصه به این‌ش نکنیم و عمیق‌تر نگاه کنیم تا اگر کسی سوالی مثل اون دو تا سوال که مطرح کردم پرسید، بشه جوابش رو داد.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۱۵:

  و البته موضوعی که برای من خیلی جالبه اینه که در تحلیل هایی که موافق اتفاقات انگلیس هستند هیچکس نه تنها نگران حقوق بشر نیست حتی نگران آن همه ادعاهای سران کشورهای غربی راجع به حقوق بشر هم نیست. اصلا براشون مهم نیست که امروز ژست حقوق بشر بگیرن و فردا مردم رو اینطور مورد حمله قرار بدن( حتی و حتی اگر این آدمها فقط اراذل و اوباش باشند) اصلا مگر همین دولتها نبودند که بر کسانی که جرمشون در کشور ما بر مبنای قوانین قضایی و شرعی ما مسجل شده دل می سوزاندند و می خواستند مانع اجرای حکم بشوند؟
  به ذهن من این طور میرسه که حتی اگر اتفاقات دو سال پیش ایران رخ نداده بود و یا مثلا وضعیت سوریه پیش رو نبود و یا حتی اگر ما از این استعمار پیر سابقه دشمنی و جنایت نداشتیم، اتفاقاتی که الان داره در انگلیس اتفاق می افته مایه سرافکندگی همیشگی دولت انگلیس خواهد بود. چون سالها ذهن مردم رو با شعارهای زیباشون پر کردند و حالا دارن خلافش عمل می کنن. دلم میخواد به دولت انگلیس یه ضرب المثل قدیمی رو یادآوری کنم. هر چند الان کمی دیره:
  cast not the first stone

  [پاسخ]

 7. علی آقا گفت:

  سلام.
  این وبلاگ در مورد شهید علی چیت سازیان.
  حتما سر بزنید.

  [پاسخ]

 8. مصطفی گفت:

  سلام دوست عزیز و بزرگوار
  امیدوارم حالتون خوب باشه و تو این شبهای عزیز ما رو از دعای خیرتون محروم نکنید.

  نماز روزه هاتون قبول

  با چند تا مداحی و عکس بسیار زیبا در مورد شهادت حضرت علی(علیه السلام) منتظر حضور و نظر گرمتون هستم.

  اللهم عجل لولیک الفرج

  ایشالله شهید شی.
  شهادت بنده ی حقیر
  التماس دعا

  [پاسخ]

 9. علی گفت:

  سلام.
  مرسی بابت نوشتت.
  خدا به حق این شبهای قدر ما رو از مصلحت اندیشی ها رها کنه.و به ما کمک کنه دیدن واقعیت ها رو قربونی مصلحت نکنیم.
  چرا باید بعضی سکوت ها دل محبین این انقلاب رو آزرده کنه؟
  هدف ما این بود که هر در هر کجای دنیا ظلمی بر مظلومی رفت به ظالم اعتراض کنیم .
  نه یان که زوقی می دلمو که انگلیس شیوسه اما…

  [پاسخ]

 10. عبدالله گفت:

  یا وارث
  دعای روز بیست و یکم ماه مبارک رمضان

  اَلّلهُمَّ اجْعَلْ لی فیهِ اِلی مَرْضاتِکَ دَلیلاً وَ لا تَجْعَلْ لِلشَّیْطانِ فیهِ عَلَیَّ سَبیلاً وَاجْعَلِ الْجَنَّهَ لی مَنْزِلاً وََ مَقیلاً یا قاضِیَ حَوآئِجِ الطّالِبینَ

  خدایا برایم در این ماه دلیلی بموجبات خوشنودی خود مقرر فرما و راهی برای تسلط شیطان بر من باقی مگذار و بهشت را منزل و آسایشگاهم قرار ده ای برآرنده حاجات جویندگان

  یا حق

  [پاسخ]

 11. عبدالله گفت:

  یا وارث
  «صلی الله علیک یا امیرالمؤمنین- علیه السلام-»
  آسمان شهر باید صاعقه خون بر زمینیان بباراند.
  و کوههای درهم و سخت از خون فرو بریزند.
  بیدهای مجنون سرهای خمیده را به زمین بیاسایند.
  گلهای پَرپَر و شمعهای سوزان گرد خانه حیدر به طواف برخیزند.
  کودکان با چشمان اشکبار و قلبهای درهم تپیده نالان،سرهای یتیمی را به آستانه در می کوبند.
  کاسه های شیر لبریز و چشمان منتظر،در دل و دعایشان خدایا حیدر«پدر ما»؛
  ای کاش هیچ کس به یتیمان نگوید شیر خدا چشمانش را فرو بست.
  ای کاش صدای ناله حسنین و پسران ام البنین به بیرون برنخیزد.
  یتیمان کوفه دیگر طاقت ندارند.
  صدای ناله ها به آسمان برنخیزد.
  دختر علی طاقت ندارد.
  گاه مولا سرش را میان چاه فرو می برد.
  و گاه غریبانه میان نخلستان های کوفه می گریست.
  که نکند زینبش اشک چشمان و سوز ناله دل غریبش را بشنود.
  مولایم راز دلش،سلام های بی جواب!
  چادر خاکی صورت نیلی و غریبی کودکانش را؛
  با چاه همنوا می شد.
  ای خدا دخت علی چه می بیند؟
  آن روز دستهای بسته و امروز فرق شکسته

  یا حق

  [پاسخ]

 12. هومن گفت:

  امروز خبرهای خوبی از لیبی رسید .نمی دانم چرا بیاد فضای بعد از پیروزی انقلاب افتادم .ان موقع از شادی در پوست نمی گنجیدیم .انگار دنیا در مشتمان هست .و وقتی هواپیماهایی امریکایی را تحویل نگرفته پس دادیم …در دل گفتم خوب دیگر به اسلحه نیاز نداریم .ما دشمنی نداریم .و می توانیم بودجه سنگین ان را صرف ابادی روستاها کنیم .
  ولی الان خطر فقر کامل به خاطر لاینکه وابستگی به دولت ندارم بر سرمان هست .موقعیت ها توسط برادران ارزشی تقسیم می گردد و سهم ما همان تهمت هایی است که در رابطه با نگاه کردن بی بی سی به ما می زنند .چقدر سخت است که فردی که خود را به اعراب نزدیک می کند و اثار نیاکان ما را با کلنگ تخریب می کند خود را یک ایرانی موجه معرفی کند و به بقیه تهمت وطن فروشی می زند .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۳۵:

  هومن توصیه می کنم همین الان شبکه ۴ برنامه راز رو ببینی

  [پاسخ]

 13. امــــت گفت:

  استفاده کردم مثل همیشه.
  به روزم با عنوان:
  انقلابی بودن مهم نیست، انقلابی ماندن مهم است + طرح
  یاعلی (ع)

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۰۷:

  کسی که انقلابی می ماند قصدی دارد !!!در غیر این صورت ۳۰ سال از انقلاب گذشته ایا هنوز اعمال انقلابی لازم است ؟خیر باید عبور کرد و شعارهای تثبیت قدرت مردم و ساختار جدید را داد .این داستان جالبی نیست .

  [پاسخ]

 14. اصلاح طلب گفت:

  امروز یک مطلبی خوندم، گفتم احتمالا شما با گوینده این مطلب آشنائی داشته باشید، از طریق شما یک پیغامی به ایشون برسونم.
  منصور حاتمی راد کارشناس ارشد روابط بین الملل وزارت امور خارجه در اردوی آموزشی طلیعه هدایت از قول آقای میشل فوکو یکی از برجسته ترین متفکران غربی جمله ای گفتن به این مضمون “محبوبیت آیت الله خامنه ای پهلو به افسانه می زند”.
  لطفا به اطلاع ایشون برسونید که آقای فوکو یک بیست و هشت سالی هست که از دنیا رفتن!!

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۰ ۰۹:۴۰:

  چجوری به ذهن شما رسید که من با ایشون ارتباط دارم. اصلاً کی هست ایشون؟ :)

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۴۵:

  از یکی از کامنتهاتون این طور برداشت کردم که با از ما بهترون برو بیائی دارید :)

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۵۱:

  خدا نیاره اون روز رو که با از ما بهترون برو و بیا داشته باشم. البت اونام من رو را نمی‌دن :)

  [پاسخ]

 15. هومن گفت:

  در ضمن دوست دارم بدانم نظر شما و تحلیلتان در مورد کمک دولتهای اروپایی به مردم لیبی چیست ؟ایا در دنیا اصل کمک به مردم از سوی کشورهای نگران دمکراسی و وجود دیکتاتوری وجود دارد ؟یا ما باید منتظر تصادفی در داخل طرابلس باشیم که در ان یک ماشین مستاشر غربی یک لیبیایی را زیر کند و اینجا شعار دهیم که دیدید انها جنایتکارند !!!اگر تحلیتان جوابی ندهد بر اوضاع فعلی لیبی در رابطه با خواست غربیها و سقوط دیکتاتور ادمکش انها …می توانید به این فکر کنید که تفکر شما جواب نمی دهد و دارای اشتباهات زیادی است .همانی که من اطمینان کامل دارم .

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۰ ۰۹:۵۱:

  این روزها واسه من یادآور سقوط صدامه. دقیقاً همون روش داره تکرار میشه . مردم خودشون معترض به دیکتاتوری که تا دیروز با غربی‌ها فالوده می‌خورده میشن و کم کم قیام می‌کنن در لحظه‌ی حساس ناتو وارد عمل می‌شه . به ظاهر کمک می‌کنه به مردم ولی در واقع هزاران فایده می‌بره و آینده کشور رو به تباهی می‌کشونه. دقیقا این عوامل در لیبی و عراق عین هم وجود داره :
  اولاً نــــفت! دوماً موقعیت جغرافیایی (عراق در خاورمیانه و بغل دست ایران)(لیبی بین دو کشور مهم تونس و مصر). سوماً چون این دیکتاتورها یارغار غرب بودن باید سریع از بین برن تا افشاگری نکنن (عراق و کمک‌هایی که به صدام شد در خصوص جنگ ایران، جنگ کویت و ..) (لیبی و دست بوسی‌ها از قذافی و تجارات فقط یک قلم ۱/۲۹ میلیارد پوند و ….) چهارماً اصرار بر اینکه در خارج محاکمه بشن این دیکتاتورها تا افشاگری نشه( دادگاه صدام و ماجراهای اون و حالا هم قذافی) .
  و از همه‌ی اینها مهمتر به این بهانه که این کشورها قواعد دمکراسی رو بلد نیستن، وارد گود شده و عملاً کارهای خودشون رو به مردم تحمیل می‌کنن. الان عراق به یه ثبات رسیده؟ افغانستان بعد از این همه وقت چی؟ خواهید دید که لیبی هم وضع خوبی نخواهد داشت .
  چرا غربی‌ها یهویی فقط نگران برخی نقاط میشن؟ نگران کشتار در غزه چرا نمیشن؟ چرا در سوریه دخالت نظامی نمی کنن مثلاً ؟ چرا رگ دمکراسی خواهی‌شون در بحرین باد نمی‌کنه؟ چرا نمی‌رن اون گندی رو که در سومالی به وجود آوردن رو درست کنن؟
  اصلا کی گفته هرجایی مردم قیام کردن باید غربی‌ها وارد بشن؟‌ چرا اجازه نمی‌دن مردم خودشون انقلاب‌هاشون رو اداره کنن؟‌
  هنوز هم اطمینان کامل داری به اشتباه بودن تفکراتی که غرب استعمارگر رو پلید می‌دونه؟ :)

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۳۷:

  اقای صفا :
  مردم خودشون معترض به دیکتاتوری که تا دیروز با غربی‌ها فالوده می‌خورده میشن و کم کم قیام می‌کنن
  هومن:ایا این وصف و شرح فالوده خوردن را می تونید شرح دهید .در محل کار من یک خارجی کار می کند امروز می گفت چند سال پیش در لیبی کار می کرده و لیبی توسط امریکا ان زمان تحریم می شود و برای خرید مرغ در لیبی صف می گرفتند .ایا ایشان دروغ می گویند ؟
  اقای صفا :
  در لحظه‌ی حساس ناتو وارد عمل می‌شه . به ظاهر کمک می‌کنه به مردم ولی در واقع هزاران فایده می‌بره و آینده کشور رو به تباهی می‌کشونه. دقیقا این عوامل در لیبی و عراق عین هم وجود داره
  هومن:
  ایا همیشه می توان در پس کاری خوب اینده بدی را دید ؟خوب اگر رقیب شما هم برخی عقاید شما را بدینگونه تحلیل کند چه می گویید ؟
  در عراق برخی دوست ندارند که ارامش به وجود اید . شما ببینید که اظهارات ما چگونه بر ضد عاملی است که در انجا می خواهد ارامش ایجادکند .
  اقای صفا :

  اولاً نــــفت! دوماً موقعیت جغرافیایی (عراق در خاورمیانه و بغل دست ایران)(لیبی بین دو کشور مهم تونس و مصر). سوماً چون این دیکتاتورها یارغار غرب بودن باید سریع از بین برن تا افشاگری نکنن
  هومن :
  اقای صفا فکر می کنید ذهن مردم با کاربرانی که دایما به شما تبریک می گویند یکی است ؟کدام افشاگری ؟در ضمن نفت در لیبی باعث طمع دیکتاتور و کشتار مردم شده بود .به نظر من نفت امروز در درجه اول در داخل کشور باعث گرفتاری است و ملت را به بند می کشد و جان مردم را به خطر می اندازد .
  اقای صفا :
  از همه‌ی اینها مهمتر به این بهانه که این کشورها قواعد دمکراسی رو بلد نیستن، وارد گود شده و عملاً کارهای خودشون رو به مردم تحمیل می‌کنن. الان عراق به یه ثبات رسیده؟
  اقای صفا نگاهی به کشورهای فقیر بیاندازید کدام از نظر سیاسی توسعه یافته و دمکراسی دارند ؟افغانستان ایا راه دمکراسی را بلد است ؟ می بینید در انتخابات تقلب وجود دارد .
  و تا دمکراسی نباشد فساد در اندازه ای ظاهر می شود که زندگی مردم را می بلعد .انها را فقیر می کند .دمکراسی شفافیت دارد .در دمکراسی اگر دولت نتواند کاری کند به کنار می رود و نمی توانند دشمنان دولت را دشمنان مذهب بنامند .
  اقای صفا :
  چرا غربی‌ها یهویی فقط نگران برخی نقاط میشن؟ نگران کشتار در غزه چرا نمیشن؟ چرا در سوریه دخالت نظامی نمی کنن مثلاً ؟ چرا رگ دمکراسی خواهی‌شون در بحرین باد نمی‌کنه؟ چرا نمی‌رن اون گندی رو که در سومالی به وجود آوردن رو درست کنن؟
  هومن :
  شما انتقادها را به دولت ایران در رهاکردن مسلمانان چین شنیدید ؟به خاطر روابط با چین کمونیست دولت ما در برابر کشتار مسلمانان سکوت کرد !ولی ترکیه دارای دمکراسی بهتر اعتراض کرد به این کار چین .دمکراسی با مذهب منافاتی ندارد و چه بسا در دمکراسی مذهب می تواند بهتر عرضه شود .
  اقای صفا :
  اصلا کی گفته هرجایی مردم قیام کردن باید غربی‌ها وارد بشن؟‌ چرا اجازه نمی‌دن مردم خودشون انقلاب‌هاشون رو اداره کنن؟‌
  هومن : اگر دخالت نکرده بود قذافی مردم بی گناهو مخالف را می کشت .شما نگران این کشتار نبودید ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۳۹:

  اقای صفا این نظر یک جوان ارزشی است در سایت الف در مورد لیبی …بخوانید :
  اینکه میگید دیکتاتور برچه اساسی میگید این صفت رو به کسی میدید که رفاه رو برای کشورش میخواست من تحسینش میکنم که تونست ۴۲ سال بر ۱۲۰ قبیله حکومت بکنه وکسی بود که سعی میکرد به کشور های نجس غربی باج نده و سعی میکرد حتی در ظاهر هم خودش باشه نه تقلید از غرب داشته باشه او کسی بود که مردم عادی کشورش با هزینه دولت برای درمان به بهترین بیمارستانهای دنیا اعزام میشد او کسی بود که میخواست صحرا رو به یک کشتزار بزرگ کشاورزی تبدیل کنه تا صرفا اتکاش به نفت نباشه و اما حالا جنگ بر سر اینکه چه کسی قدرت رو بدست بگیره کدام قبیله در راس باشه و کی و چگونه منفعت بیشتری از نفت ببره راه خواهد افتاد و همچنین به قول خودشون برادر کشی و عملیات انتحاری به تحریک همان کشورهای غربی و به اصطلاح حقوق بشری روز به روز بیشتر خواهد شد.ناتو هم چون نقش مهمی در براندازی رژیم قذافی داشته سهم خودش رو میخواد وتا به سهمش نرسه دست بردار نیست .ودر پایان من این اقدام و دخالتهای کشورهای غربی رو در امور کشورهای اسلامی یک نوع جنگ صلیبی دیگر میدانم
  …………………………………………………………..
  این در تناقض با نظر شما و تحلیل شماست !چرا اینقدر شتابزده عمل می شود ؟ ولی من معتقدم تفکر شکست خورده و ضعیف نمی تواند در مقابل اتفاقات مهم تحلیل داشته باشد !ببینید !

  [پاسخ]

 16. سعیدی گفت:

  اگر به غیرتتان بر نمی خورد این را کامل بخوانید !
  عاقبت تلاش و همت مضاعف آقایان مدعی ولایتمداری را ببینید
  saeedicyber.persianblog.ir/post/238

  [پاسخ]

 17. علی گفت:

  آمریکا بد!انگلیس بد!اون ها توی فکر خودشونن.اون ها همه چی رو زیر پا میذارن تا خودشون حال کنن.
  ما نمیخواستیم ونخواستیم مثل اون ها باشیم.ما قرار نیست به آمریکا حسودی کنیم.ما نباید دلمون بخواد و بخوایم نقش آمریکا رو بازی کنیم به جاش.هدف ما این نبوده.
  ما دنبال اخلاق بودیم توی سیاست.به دنبال حقیقت و صداقت.به دنبال این که اینقدر خوب و پاک باشیم که همه دنیا خودش به سوی ما جلب بشه.به دنبال الگو شدن توی پاکی توی مهربانی با ملت.ما میخواستیم ژاپن اسلامی بشیم.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۵۴:

  رویاها به باد رفت .گروهی اجازه مشارکت به مردم را در کارها نمی دهند .شما ببینید دولت نهم و دهم چقدر مدیر لایق را خانه نشین کرد .زندگی در دوران اصلاح طلبان بهتر بود .انها تندروی نمی کردند .امروز با حذف اصلاح طلبان وضع به مراتب بدتر شده .چرا باید یک جبهه سیاسی که مسلمان است و به انقلابمعتقد و تجربه هم در اداره جامعه دارد و کارنامه اقتصادی بهتری هم داشته و در روابط بین المللی هم بهتر بوده حذف شود ؟
  این بصیرت نبود که احمدی نژاد را بهترین گزینه برای اداره کشور تشخیص دهیم !
  دولت باید سطح رفاه مردم و روحیات انها را در نظر بگیرد نه اینکه یکسره با کشورهای دیگر بجنگد !

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۵۷:

  آره بابا چه وضعیه؟تا ساعت ۸ گرسنه وتشنه؟زمان خاتمی ساعت ۵ افطار می کردیم تموم میشد می رفت! :-)
  آقا هومن راستش حرفهاتون به دلم ننشست.نه که بگم اصولگرایان کارنامه موفقی داشتند نه.ولی اینجور مطلق خوب دیدن اصلاحات اصلا قشنگ و واقعی نیست.شما حتما به انتقادات بسیاری که به اون دوره هست اگاه هستین من برای یاداوری فقط بگم که:
  اگه اصلاحات موفق بود الآن این وضعیتمون نبود.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۳۶:

  کمترین خدمتی که خاتمی و اصلاح طلبها به ایرانیها کردن این بود که پرونده قتلهای زنجیره ای رو تا جائی که مقدور بود دنبال کردن. وگرنه باید هنوز از گوشه و کنار شهرهای ایران جسد نویسنده و شاعر و مترجم و روزنامه نگار جمع می کردیم.

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۴۳:

  خدمت؟ یا خیانت ؟
  اینجا رو بخون :
  http://khomeynism.persianblog.ir/post/495

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۲۷:

  برای مردم روشن است که ادعای شما در باره معایب ریاست جمهوری اصلاح طلبان چقدر صحت دارد ؟
  اقای صفا می گوید رهبر لیبی با امریکائییان فالوده می خورده !خوب این صحت ندارد زیرا لیبی در تحریم هم بوده .این نشان از برخورد غرب با حکومت دیکتاتور لیبی داشته ولی الان این را می گویید و مابقی هم قبول می کنند .
  شما هم در این حد ادعایی دارید .اصلاح طلبان صلح دوست بودند .انها نومنه مسلمانانی هستند که کینه ندارند و با مردم دنیا دوستی می کنند .هر کشوری که انسانهایی مانند شما داشته باشد اقتصادش می شود این !در دنیا احترامی هم قایل نمی شوند برایش .ولی برای شما پشیزی اهمییت ندارد .پشت تابلوی مذهب خود را پنهان کرده اید .و مثل اب خوردن تهمت می زنید به افراد .
  برویید میان مردم .جرات داشته باشید و از انها بپرسید که معیشت در دوران اصلاح طلبان چه بوده و الان چی هست امید به زندگی ان موقع چی بوده و الان چی هست ؟و انگاه وجدانتان را قاضی کنید ایا فقر فحشا می اورد یا رفاه نسبی مردم ؟
  با اصرار در تحریف وقایع ان چهره پاک انسان مخدوش می شود .خود را الوده نکنید .شما صدام را دوست امریکا می خوانید !
  اصلاح طلبان را هم امریکایی می خوانید .گروههای عظیم مردم که منتقد و ناراضی هستند را حقوق بگیر خارجیان !!!

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۴۱:

  در مورد اصلاح طلبان اینجا رو بخون . به زبون ما که نیست باز . خودشون گفتن:
  http://24tir.ir/?p=6661

  در مورد فالوده خوردن غربی ها با لیبی هم اگر فیلم دستبوسی اونها از قذافی رو ندیدی اینجا رو بخون لااقل :
  http://24tir.ir/myLDlinker.php?url=2342

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۰۲:

  داش هومن عزیز اگه شما اومدی اینجا که خط ومسلک اصلاح طلبی رو ازش دفاع کنی و مطرحش کنی که نباید جوش بیاری که باید متانت و آرامش داشته باشی وگرنه نتیجه عکس میده.
  وقتی یه ادمی مثل این آقا امیرعلی هست که می تونه نظر مخالف رو تحمل کنه خب این ارزش داره و همین باعث میشه که از قهر ادم دربیاد و بیاد حرف بزنه پس نباید عصبانی بشی.
  اگه منظور نوشته ات با من بود باید بگم من نگفتم که اصلاح طلب ها بد بودن و اصول گراها خوب؟اگه دلت خنک میشه بگم برات همین اصولگراهایی که زمان شما یقه شون رو جر میدادن که وضع اقتصادی بده و مردم ندارن و …. الآن توی این وضعیت سر مشایی و انحرافی جنگ می کنن.غافل از اینکه توی همین شهر آقا امیر علی بیکاری موج میزنه.جوون میشناسم نمیتونه بره سر کار.نمی تونه.حالا زور براش یه کار پیدا کردن دم دکه ماهی ۱۵۰ تومن.آخه با ۱۵۰ تومن میشه زندگی کرد؟جوون زور پیدا میشه اهل دم و دود نباشه.
  دلت خنک شد؟
  ولی من حرفم این بود که شما اصلاح طلب ها هم مردم رو درک نکردید.نتونستید انتظارات مردم رو برآورده کنید.خیلی جاها تند رفتید.خیلی جاها به چیزهایی پرداختین که اصل نبودن فرع بودن.اگه این حرف سختیه براتون من معذرت میخوام.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۲ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۵۸:

  ببخشید من نیامدم از راه و رسم اصلاح طلبان دفاع کنم .اصلا دفاعی لازم نیست .
  در ضمن کجا عصبانی شدم ؟ظاهرا شما با نوشتن و خواندن زیاد سروکار ندارید !کسی که عصبانی می شود و لی در گفتگوی رو در رو نیست اقدام به دادن ناسزا می کند .و این کلمات کاملا ناگهانی و متفاوت است .
  ولی متن های من هیچکدام به طور ناگهانی تغییر جملات نداده .
  و در ضمن فرمودید که :
  ولی من حرفم این بود که شما اصلاح طلب ها هم مردم رو درک نکردید.نتونستید انتظارات مردم رو برآورده کنید.خیلی جاها تند رفتید.خیلی جاها به چیزهایی پرداختین که اصل نبودن فرع بودن.اگه این حرف سختیه براتون من معذرت میخوام.
  …….
  پاسخ هومن
  والله خیلی اعتماد بنفس می خواهد که دم از مردم می زنید !!!
  این همان مردمی هستند که قیافه شان مانند شماست و افکارتان به یک شکل و شعارتان مرگ بر کشورهای دیگر است …قرار بوده چه درکی شود از این مردم ؟جماتی که علنا می گویند می خواهیم دنیا را ادب کنیم !برادر من درک شما مساوی با گذشت از زندگی و ارزوهای مردم غیر وابسته است .به معنی مرگ مردم است .
  .زجر اور ترین مورد کسی هست که ادعای مذهبی بودن دارد و لی دروغ می گوید .در اینجا احساس خفگی به فرد دست می دهد .
  معنی این جملات چیست ؟من متوجه نشدم :
  غافل از اینکه توی همین شهر آقا امیر علی بیکاری موج میزنه.جوون میشناسم نمیتونه بره سر کار.نمی تونه.حالا زور براش یه کار پیدا کردن دم دکه ماهی ۱۵۰ تومن.آخه با ۱۵۰ تومن میشه زندگی کرد؟جوون زور پیدا میشه اهل دم و دود نباشه.
  دلت خنک شد؟
  ……………..
  زور برایش کار پیدا کردن ….به زبلان جاهلی است ؟مثل فیلم طوقی !!!

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ شهریور ۳ام, ۱۳۹۰ ۰۵:۴۹:

  چو پرده دار به شمشیر می زند همه را کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند
  فرمودید:
  گروههای عظیم مردم که منتقد و ناراضی هستند … !!!
  خب عزیزم منم یه بنده خدایی از همین مردمم که منتقد هستن ولی حرفم اینه که شما هم از آسمون نیومدید.مردم به شما هم انتقاد دارن.به اصولگراها انتقاد دارن به شما هم انتقاد دارن.
  اگه اون مورد بیکاری رو گفتم برای این بود که بگم اتفاقا به اصولگرایان هم انتقاد هست.اتفاقا بیشتر هم هست چون الآن کار دستشونه.ولی شما هم یه جوری حرف نزنین که انگار مردم سند براتون امضا کردن که بعد از همه ی فرصت سوزی ها(و یواش برو گربه شاخم نزنه و نون به نرخ روز خوردن ها و از اون طرف یه دفعه گازش رو گرفتن و به سرعت ۲۰۰ رفتن هاتون ) باز هم غش بکنن براتون.همه اون مجلس ششم عرضه ی آزاد کردن ماهواره رو هم نداشت.مردم این رو ازتون نمیخواستن؟بعد از تعلل شما این رو خودشون نشون ندادن با عملشون؟شما نباید جوری حرف بزنین انگار سند منگوله دار مردم دستتونه.
  شما گمون نکنین گروههای عظیم مردم که منتقد و ناراضی هستند به قول شما با سرخوردگی از اصولگرایان به سوی شما میان.این مردم خیلی تنهان و کسی رو ندارن البته مدعی زیاد هست.
  همین رفتارهای اشتباه هر دو طرفه که باعث میشه که بعضی ها که توی صحنه ی سیاست مرده بودن امروز دارن توی دانشگاه ها دوباره جا باز می کنن.

  [پاسخ]

 18. فطرس ملک گفت:

  ***جهاد با نفس وسائل الشیعه***

  باب استحباب کسب صفات پسندیده و به کار بردن آنها ذکر تعدادی از آنها

  ۲۲- امام صادق (ع) از پدرانش روایت کند که در وصیّت پیامبر (ص) به علی (ع) چنین آمده است: ای علی! سه خصلت است که در دنیا و آخرت از بزرگواری های اخلاقی شمرده می شود: اینکه از کسی که به تو ستم نموده در گذری و با کسی که از تو بریده پیوند برقرار کنی و در برابر کسی که با تو نادانی نموده بردباری به خرج دهی.

  [پاسخ]

 19. فطرس ملک گفت:

  **** مصباح الهدی ***

  خود را مهمان خدا دیدن

  مهمان تا صاحبخانه را ملاقات نکرده و ندیده است فکر می کند اصلاً مهمان نیست و به دزدی آمده است؛ لذا تا صاحبخانه را نشناخته است باید خیلی احتیاط کند. امّا وقتی که صاحبخانه را شناخت و دید، دیگر هرچه خواست می خورد. تنها وظیفه مهمان این است که هرچه صاحبخانه گفت بکند و هرچه هم به او داد بگیرد و نگوید کم است یا چیز دیگری می خواهم.

  گزیده ای از سخنان مرحوم حاج اسماعیل دولابی در مجالس وعظ

  [پاسخ]

 20. م.طاهري گفت:

  سلام بزرگوار

  امشب شب آخره و به نوعی آخرین فرصت
  هم دیگه رو دعا کنیم
  التماس دعا

  [پاسخ]

 21. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  امشب هم سه شنبه است و هم شب قدر.
  به یاد روضه های حسینیه
  توفیق حضور در این روضه ها را هم شب قدر گذشته برایمان امضا زدند.
  خدایا شکرت به عدد آنچه تنها تو به آن علم داری.
  یا حق

  [پاسخ]

 22. عبدالله گفت:

  یا وارث
  ظهور فرزند زهرا(س)
  جمهوری اسلامی ایران
  رهبر و مقتدایم امام خامنه ای
  سومالی
  بحرین
  غزه
  فلسطین
  لیبی
  بیداری اسلامی
  سقوط دیکتاتورها
  عزت اسلام
  حکومت مستضعفین
  نابودی اسرائیل
  نابودی امریکا
  نابودی استکبار
  نابودی نفاق
  آزادی اسرا
  امام موسی صدر

  هنوز هم مانده

  آیا وقت دارم؟
  آری اگر خودم را خط بزنم حتما میرسم همه را به خدا بگویم.
  یا حق

  [پاسخ]

 23. حسين گفت:

  بسیار عالی … کامل. البته شاید یکم با نگاه من فرق داشته باشه ولی حرفتان کامل بود و قابل استفاده.
  موفق باشید.
  یاعلی(ع)
  این مطلب هم خواندنی است پیشنهاد می کنم بخوانید:
  http://www.ammarname.ir/link/1848

  [پاسخ]

 24. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  سحر رسیده است.
  سحر قدر.
  شب قدر را باطنی است و ظاهری.
  حضرت مادر(س) از خزانه الهی می گیرد و فرزند زهرا(س) میان بندگان پخش می کند.
  او باطن است و فرزند ظاهر.
  این شب ها دلها که می خواستند به باطن گره بخورند پشت در نیم سوخته می رفتند.
  آن جا مولای مظلوم هم بودند.
  آن جا آغاز مظلومیت شیعه است.
  خدایا منتقم روی نیلی را برسان.
  یا حق

  [پاسخ]

 25. فطرس ملک گفت:

  ***جهاد با نفس وسائل الشیعه***

  باب استحباب کسب صفات پسندیده و به کار بردن آنها ذکر تعدادی از آنها

  ۲۳- امام صادق (ع) فرمود: بزرگواری های اخلاقی ده چیز است، پس اگر توانایی آن داری که این اخلاق در تو باشد پس اقدام کن زیرا این مکارم گاه باشد که در مرد هست ولی در فرزندش نیست و گاه در فرزند هست و در پدرش نیست و گاه در بنده هست و در آزاده نیست و آنها عبارتند از: راستی با مردمان و راستگوییِ زبان و امانتداری و پیوند با خویشان و مهمان دوستی و نیکویی نمودن با او و طعام دادن به سائل و پاداش دادن به خاطر انجام کارها و خودداری از سرزنش همسایه و همنشین و سر همه این بزرگواری ها حیا است.

  [پاسخ]

 26. فطرس ملک گفت:

  **** مصباح الهدی ***

  خود را مهمان خدا دیدن

  وقتی مهمان می شویم خوب است تمام عیار مهمان شویم.

  گزیده ای از سخنان مرحوم حاج اسماعیل دولابی در مجالس وعظ

  [پاسخ]

 27. 255815 گفت:

  یکی به داد این هومن جان برسد الان پس می افتد…

  [پاسخ]

 28. رضا گفت:

  سلام دوست عزیز وبلاگ جالب عالی وزیبایی دارین و مطالبتون هم جذابن خوشحال می شم از وبلاگ من که در زمینه رازهای آخرالزمان فعالیت می کنه دیدن کنید در ضمن اگر مایلین برای همکاری بیشتر کد زیر رو در وبلاگ خودتون قرار بدید و سپس ما رو خبر کنین تا ما هم شما رو لینک کنیم به امید همکاریهای بیشتر
  لطفا کد لوگو ما رو در وبلاگتون قرار بدید :

  می تونید این کد رو در بخش تنظیمات وبلاگ کپی کنید

  به امید ظهور

  [پاسخ]

 29. سلام
  اغتنم الفرص الخیر لانها تمر مر السحاب

  چیزی نمانده به فرصتهای این ماه

  برای هم دعا کنیم

  [پاسخ]

 30. برسید به داد اسلام
  نباید از غرب ثروتمند شده با استعمار که در غایت سر سپرده ولایت شیطان است، انتظار کمک را داشت
  در کل کشور سومالی هر روز حداقل ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر می میرند…….
  سلام خدا به روزها ی بی افطار سلام خدا به سحر کنان با یک جرعه آب
  گشته است شب توبه و نیاز باز*****همه می کنند با خدا راز و نیاز باز
  در گوشه ای طفلی یتیم تنهاست ***** می شود مهمان خدا در آسمانها باز
  باید دست ها را بیشتر کرد باز ***** از نعمت خدایمان دهیمشان پس باز
  …..
  http://ghayem-adl.blogfa.com/

  [پاسخ]

 31. م.طاهري گفت:

  سلام

  چشم به راه جمعه ایم

  [پاسخ]

 32. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  بیست و چهارمین روز هم از راه رسید.
  انگار هر چه بیشتر اصرار می کنیم برای آرام رفتن زمان تندتر می رود.
  باشد
  پس بگذار امروز را به یاد کسی باشیم که یاور ولی زمانش بود
  صوت خوش او دل مولایش را می ربود
  ثمره دل ارباب
  علی اکبر
  چه قدر زود قرار چهل روزه گذشت که شروعش با نام شما بود
  ببخش مرا برای تمام کوتاهی هایم
  می خواهم بار دیگر صدایتان بزنم
  یا علی

  یا حق

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: